Mac Mini, jenž se mi dostal do rukou, je starší typ vyráběný do počátku roku 2006. Hlavním specifikem tohoto modelu je použitý PowerPC procesor z dílny Freescale, a to verze procesoru G4. Tyto procesory byli použity v Macách Mini nejprve s rychlostmi 1,25GHz a 1,42GHz. Později došlo k revizi platformy na 1,33GHz a 1,5GHz modely. Ty se však prodávali jen velmi omezenou dobu a jsou poměrně vzácné. Velkou výhodou revidovaných verzi, mimo již zmiňovaných rychlejších procesorů, bylo zvětšení paměti grafické karty z 32MB na 64MB. Takže gratuluji případným vlastníkům 1,5GHz verze a já osobně se musím spokojit s modelem jenž má procesor G4 1,42GHz, 512MB DDR RAM, 40GB HDD, 32MB VRAM a DVD combo mechaniku.
Ještě než se dostanu k možnostem tohoto trpaslíka, kompaktní case z hliníku má rozměry pouze 50.8 x 165.1 x 165.1mm, musím zmínit jeho design. Jak už bývá u firmy Apple zvykem, design je opravdu líbivý. Stříbrné kovové tělo s Apple logem v mléčném plastu nahoře v kombinaci s bílou klávesnicí Apple a stejně bravurně designovou jednotlačítkovou myší zaujme opravdu na první pohled. Kvalita zpracování je také na velmi vysoké úrovni. Kdo je zvyklý na kdejaké PC towery, přijde mu Mini Mac jako něco skoro éterického. Alespoň takový byl můj první dojem.
Ale zpět k možnostem jenž daná platforma poskytuje. Jako první bych zmínil možnosti upgradu. Bohužel nejsou nijak závratné, v podstatě jde zvětšit RAM na maximálně 1GB, dále pak jde vyměnit DVD combo mechanika za DVD R/W mechaniku a harddisk za nějaký větší a rychlejší model, popřípadě, za nějaký ATA SSD disk. Ne všechny SSD disky však fungují, proto jej raději před samotnou koupí vyzkoušejte, ať nejste nepříjemně překvapeni. V mém případě jsem upgradoval HDD na rychlejší 120GB model a zvětšil paměť na 1GB (je podporován jeden DDR modul s rychlosti 266MHz, 333MHz nebo 400MHz, rychlost paměti je ale maximálně 333MHz).
Samozřejmě je možné dále rozšiřovat Mini Mac o různý USB případně Fireware hardware. Podporované jsou USB sticky: wifi, bluetooth, tv tunery a další. U USB zařízení je však potřeba se ujistit zda dané zařízení je podporováno přímo použitým operačním systémem, nebo zda existují ovladače od výrobce daného zařízení, popřípadě od výrobce chipsetu použitého v zařízení.
Jelikož, jak již bylo zmíněno v úvodu, je daný Mac vybaven procesorem G4, jeho rychlost je pro dnešní aplikace plně dostačující. Rychlost těchto procesorů je srovnatelná s procesory Core Single od Intelu na stejné frekvenci. Vím o existenci spousty srovnávacích testů těchto dvou procesorů, v některých má mnohonásobně navrch G4 a v jiném zase Core Single. Musíme však brát v potaz velmi rozdílné architektury těchto dvou procesorů, díky nimž nikdy nebudou plně porovnatelné. V něčem holt bude lepší Core a v něčem G4. Já ve svém tvrzení vycházím z testů uživatelů Mac OSX, kteří porovnávali rychlost různých Mac OSX programů právě pod těmito dvěma procesory. Plus pro G4 je to, že ačkoliv je to mnohem starší platforma, přesto se vyrovná modernější platformě od Intelu, a to při dosažení nižší spotřeby.
Operační systémy jež lze pro Mac Mini použít
Nemám znalosti o všech možných OS, které jdou na Mac Mini spustit, ale jmenuji ty nejběžnější. Především jde o Mac OS X, jenž byl k mému počítači dodán ve verzi 10.3. Tato verze však již v dnešní době není mnoha výrobci softwaru podporována, proto doporučuji přejít na novější verzi 10.4 nebo nejnovější 10.5. Novější verze jsou náročnější na operační paměť, zaberou více místa na disku (i když ne vždy, stačí se například obejít o ovladače tiskáren které u poslední verze zabírají bezmála třetinu místa, celých 3,5GB!!!), ale celkově jsou stejně rychlé, v něčem i rychlejší na stejné platformě než starší verze. Narozdíl od většiny ostatních OS (wokna, Linux, atd), kde tomu bývá spíše naopak.
Další OS, který lze provozovat na Mac Mini, je Linux. U něj lze rovnou vybrat z několika existujících distribuci, jako například Debian PPC, Ubuntu PPC, atd. Prozatím s PPC Linuxem nemám moc zkušeností. Určitě ale plánuji vyzkoušet jeho možnosti právě na Macovi.
AmigaOS 4. Oficiální nástupce AmigaOS 3. Prozatím pouze neoficiální a zřejmě i nelegální možností instalace na Mac Mini je stáhnut upravený image. Jelikož je to nelegální, nebudu se tu o tom dále zmiňovat.
MorphOS, dobře známý nástupce AmigaOS 3 je s daným AmigaOS plně kompatibilní. Práce na portaci tohoto systému na Mac Mini již začali, byť oficiálně nikdy nebylo vydání tohoto systému pro Macy potvrzeno. Osobně očekávám tento systém pro Maca v průběhu roku 2009.
Aneb doufám že dojde k naplnění hlavního účelu proč jsem si daného maca pořídil.
Osobně zatím laboruji pouze s Mac OS X a velmi se těším na MorphOS. Co se týče Mac OSX, po pouhých pár hodinách testování jsem si ho natolik oblíbil, že pokud musím pracovat na woknech, jsem opravdu znechucen. A přitom až do této doby mi wokna přišla sice ne moc přívětivá, ale vcelku slušná na jakoukoliv práci. Mac OSX je ale opravdu někde jinde. Na G4 je velmi svižný a neuvěřitelná konzistence systému dohromady s jeho uživatelskou přívětivostí z něj dělají opravdového pomocníka. Všechno je tam kde čekáte, všechno se chová tak jak očekáváte, to co musíte pod woknama řešit mnoha různými programy, to OSX má v základní výbavě, a ještě natolik přirozeně zakompované do všech dalších částí systému až je to neuvěřitelné. Mohl bych zde uvést spoustu příkladů, ale to se proste musí vidět. Jde o to vydržet první hodiny práce se systémem, než si člověk zvykne na určitá specifika, a pak už mu přijde, že jinak to snad ani nikdy nešlo dělat, přičemž si klade otázku proč to většina ostatních operačních systémů dělá jinak, tak kostrbatě a neefektivně.
Hodně práce mi také dalo si zvyknout na jednotlačítkovou myš. Není to špatný koncept, především tedy funkce „kuličky“ nahrazující další tlačítko a skrolovací kolečka, přesto například na hraní her mi přijde velmi nevhodná, pravě diky absenci druhého tlačítka a trochu zvláštního uchopeni. Věřím, že Apple má v nabídce i myši, které tyto nedostatky nemají, prozatím však zůstanu u standardní PC myši.
Toť prozatím vše. Pokud bude zájem, časem přihodím nějaké recenze o možnostech her na Mac Mini pod OSX, popřípadě další recenze ohledně Mac Mini. A samozřejmě až vyjde MorphOS pro Maca, nezaváhám a napíšu recenzi právě na toto téma.