Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti alternativní počítačové architektury

Mac Mini, jenž se mi dostal do rukou, je starší typ vyráběný do počátku roku 2006. Hlavním specifikem tohoto modelu je použitý PowerPC procesor z dílny Freescale, a to verze procesoru G4. Tyto procesory byli použity v Macách Mini nejprve s rychlostmi 1,25GHz a 1,42GHz. Později došlo k revizi platformy na 1,33GHz a 1,5GHz modely. Ty se však prodávali jen velmi omezenou dobu a jsou poměrně vzácné. Velkou výhodou revidovaných verzi, mimo již zmiňovaných rychlejších procesorů, bylo zvětšení paměti grafické karty z 32MB na 64MB. Takže gratuluji případným vlastníkům 1,5GHz verze a já osobně se musím spokojit s modelem jenž má procesor G4 1,42GHz, 512MB DDR RAM, 40GB HDD, 32MB VRAM a DVD combo mechaniku.

Mac MiniJeště než se dostanu k možnostem tohoto trpaslíka, kompaktní case z hliníku má rozměry pouze 50.8 x 165.1 x 165.1mm, musím zmínit jeho design. Jak už bývá u firmy Apple zvykem, design je opravdu líbivý. Stříbrné kovové tělo s Apple logem v mléčném plastu nahoře v kombinaci s bílou klávesnicí Apple a stejně bravurně designovou jednotlačítkovou myší zaujme opravdu na první pohled. Kvalita zpracování je také na velmi vysoké úrovni. Kdo je zvyklý na kdejaké PC towery, přijde mu Mini Mac jako něco skoro éterického. Alespoň takový byl můj první dojem.

Ale zpět k možnostem jenž daná platforma poskytuje. Jako první bych zmínil možnosti upgradu. Bohužel nejsou nijak závratné, v podstatě jde zvětšit RAM na maximálně 1GB, dále pak jde vyměnit DVD combo mechanika za DVD R/W mechaniku a harddisk za nějaký větší a rychlejší model, popřípadě, za nějaký ATA SSD disk. Ne všechny SSD disky však fungují, proto jej raději před samotnou koupí vyzkoušejte, ať nejste nepříjemně překvapeni. V mém případě jsem upgradoval HDD na rychlejší 120GB model a zvětšil paměť na 1GB (je podporován jeden DDR modul s rychlosti 266MHz, 333MHz nebo 400MHz, rychlost paměti je ale maximálně 333MHz).

Samozřejmě je možné dále rozšiřovat Mini Mac o různý USB případně Fireware hardware. Podporované jsou USB sticky: wifi, bluetooth, tv tunery a další. U USB zařízení je však potřeba se ujistit zda dané zařízení je podporováno přímo použitým operačním systémem, nebo zda existují ovladače od výrobce daného zařízení, popřípadě od výrobce chipsetu použitého v zařízení.

Jelikož, jak již bylo zmíněno v úvodu, je daný Mac vybaven procesorem G4, jeho rychlost je pro dnešní aplikace plně dostačující. Rychlost těchto procesorů je srovnatelná s procesory Core Single od Intelu na stejné frekvenci. Vím o existenci spousty srovnávacích testů těchto dvou procesorů, v některých má mnohonásobně navrch G4 a v jiném zase Core Single. Musíme však brát v potaz velmi rozdílné architektury těchto dvou procesorů, díky nimž nikdy nebudou plně porovnatelné. V něčem holt bude lepší Core a v něčem G4. Já ve svém tvrzení vycházím z testů uživatelů Mac OSX, kteří porovnávali rychlost různých Mac OSX programů právě pod těmito dvěma procesory. Plus pro G4 je to, že ačkoliv je to mnohem starší platforma, přesto se vyrovná modernější platformě od Intelu, a to při dosažení nižší spotřeby.

Operační systémy jež lze pro Mac Mini použít

Nemám znalosti o všech možných OS, které jdou na Mac Mini spustit, ale jmenuji ty nejběžnější. Především jde o Mac OS X, jenž byl k mému počítači dodán ve verzi 10.3. Tato verze však již v dnešní době není mnoha výrobci softwaru podporována, proto doporučuji přejít na novější verzi 10.4 nebo nejnovější 10.5. Novější verze jsou náročnější na operační paměť, zaberou více místa na disku (i když ne vždy, stačí se například obejít o ovladače tiskáren které u poslední verze zabírají bezmála třetinu místa, celých 3,5GB!!!), ale celkově jsou stejně rychlé, v něčem i rychlejší na stejné platformě než starší verze. Narozdíl od většiny ostatních OS (wokna, Linux, atd), kde tomu bývá spíše naopak.

Další OS, který lze provozovat na Mac Mini, je Linux. U něj lze rovnou vybrat z několika existujících distribuci, jako například Debian PPC, Ubuntu PPC, atd. Prozatím s PPC Linuxem nemám moc zkušeností. Určitě ale plánuji vyzkoušet jeho možnosti právě na Macovi.

AmigaOS 4. Oficiální nástupce AmigaOS 3. Prozatím pouze neoficiální a zřejmě i nelegální možností instalace na Mac Mini je stáhnut upravený image. Jelikož je to nelegální, nebudu se tu o tom dále zmiňovat.

MorphOS, dobře známý nástupce AmigaOS 3 je s daným AmigaOS plně kompatibilní. Práce na portaci tohoto systému na Mac Mini již začali, byť oficiálně nikdy nebylo vydání tohoto systému pro Macy potvrzeno. Osobně očekávám tento systém pro Maca v průběhu roku 2009.
Aneb doufám že dojde k naplnění hlavního účelu proč jsem si daného maca pořídil.

Osobně zatím laboruji pouze s Mac OS X a velmi se těším na MorphOS. Co se týče Mac OSX, po pouhých pár hodinách testování jsem si ho natolik oblíbil, že pokud musím pracovat na woknech, jsem opravdu znechucen. A přitom až do této doby mi wokna přišla sice ne moc přívětivá, ale vcelku slušná na jakoukoliv práci. Mac OSX je ale opravdu někde jinde. Na G4 je velmi svižný a neuvěřitelná konzistence systému dohromady s jeho uživatelskou přívětivostí z něj dělají opravdového pomocníka. Všechno je tam kde čekáte, všechno se chová tak jak očekáváte, to co musíte pod woknama řešit mnoha různými programy, to OSX má v základní výbavě, a ještě natolik přirozeně zakompované do všech dalších částí systému až je to neuvěřitelné. Mohl bych zde uvést spoustu příkladů, ale to se proste musí vidět. Jde o to vydržet první hodiny práce se systémem, než si člověk zvykne na určitá specifika, a pak už mu přijde, že jinak to snad ani nikdy nešlo dělat, přičemž si klade otázku proč to většina ostatních operačních systémů dělá jinak, tak kostrbatě a neefektivně.

Hodně práce mi také dalo si zvyknout na jednotlačítkovou myš. Není to špatný koncept, především tedy funkce „kuličky“ nahrazující další tlačítko a skrolovací kolečka, přesto například na hraní her mi přijde velmi nevhodná, pravě diky absenci druhého tlačítka a trochu zvláštního uchopeni. Věřím, že Apple má v nabídce i myši, které tyto nedostatky nemají, prozatím však zůstanu u standardní PC myši.

Toť prozatím vše. Pokud bude zájem, časem přihodím nějaké recenze o možnostech her na Mac Mini pod OSX, popřípadě další recenze ohledně Mac Mini. A samozřejmě až vyjde MorphOS pro Maca, nezaváhám a napíšu recenzi právě na toto téma.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Super popis, Mac mě vždycky po Amize zajímal hned jako druhý. Možná  proto, že měl s Amigou co se týče železa dost společného, alespoň v dřívějších dobách Phase 5 atd....

Offline
Registrován na nové verzi webu: 19.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Jsdem rád že tě taky chytnul Masox... Pár věcí má tupějš řešenejch než wokna 98 a možná i Amiga ale celkově je to asi nejvíc user friendly OS dneška. Vysledoval sem i dost drobností který Leoparda posouvaj proti Tigerovi dál a jsou to často věci který berem na XPčkách jako samozřejmost.

K tý miši. Pokud máš myš s kuličkou místo kolečka tak to je tutově Mighty mouse a ta je 5 tlačítková ! Tlačítka nejsou vidět (myš je monolit) ale normálně mačkej jako na klasický myši a nahoře jsou 2 + kulička a zboku je další. Standardně má MasoX nastavený jenom 1 tlačítko ale když změníš předvolby tak je tam objevíš. Podle mně se ale tenhle paskvil v ruce držet nedá, radši mam klasickej A4Tech za 250 kč

Obrázek uživatele Wawe
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Chystaný port MOS byl i pro mne impuls shánět Mac mini. Druhý důvod byla absence schopných hudebnich programů pro MOS. První věc co sem udělal bylo přetaktování G4 z 1,42 na 1,58 GHz a přetaktování grafárny. To , že má můj mini jenom 32MB VRAM je velké mínus a pídím se po tom, jak by se to dalo změnit. No jestli je MAC OS X 10,5,6 svižnej pochybuju ( holt sem dlouho používal MOS a sem zhýčkanej - byť sem měl jenom G3). Je dost možný , že je to taky tím , že mám jenom 512 MB RAM . Celkově sem , ale spokojenej . Ke štěstí mi chybi jěště zvukovka , ale už mám vybráno http://www.shop4djs.com/obchod/lexicon-1/lexicon-omega.html .

Teď mě ještě napadá . Jak bude asi vyrešenej zvuk , když PPC mini má jenom výstup. To by asi měly být ovladače pro USB nebo firewire zvukovky. Źe by se tady rýsoval problem ?

Wawe

Obrázek uživatele Santi
Offline
Registrován na nové verzi webu: 31.03.2009
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Jak se projevuje pretaktovani z 1,42 na 1,58? Taky jsem o tom premyslel, ale nebyl jsem si jist zda narust vykonu je opravdu znat a zda nedochazi napriklad k vetsi hlucnosti vetraku kvuli tomu ze pak G4 o neco vice topi.

Tak MOS a OSX se v rychlosti srovnat moc nedaji. Prece jen OSX je hodne robustni, tedy dost narocny system. Ale i tak OSX ma ocekavani v rychlosti predcil, prece jen 10,5 uz je smerovana prevazne k intelu a proto vnimam ze i takhle posledni system bezi na G4 naprosto v pohode.

Mno, nejsem si jist ze MOS resi zvukovy vstup... prece jen jak jsi zminoval ze ro nej neni ani dost schopnych hudebnich programu....  Mozna by to slo ale nejakym HW hackem, tedy pichnout se primo na zvukovy chip maca + nejaky predzesilovac s ochranou vstupu. Ten chip by zvukovy vstup snad mel mit.

 

Obrázek uživatele Wawe
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Nejak sem se vubec nesnažil sledovat hlucnost vetraku. Je uplne jedno jestli pustis film s 1,42 nebo 1,58 GHz . At tak nebo tak bude to funet jako blazen. Navic sem si tam dal DVD RW mechaniku a ta je o dost hlucnejsi nez ta puvodni combo.Stalo se mi , ze nejakej program se nespustil , protoze spatne detekoval rychlost procesoru po pretaktovani. Mac totiz ukazuje jenom 750 MHz , to ten program zmatlo. Chystam se kvuli spravne detekci skocit na rovnych 1,5 GHz. 80 Mega nic neresi - nejsme na Amize , tam by to byl super brutalni vykon Laughing

Wawe

Offline
Registrován na nové verzi webu: 19.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Hm tak to to můžeš zase dát nazpátek na 1.42 GHz páč 80 Mega nic neřeší Innocent

Obrázek uživatele Wawe
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

cte se to lip nez 1,42

 

Wawe

Obrázek uživatele Wawe
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

no to je pravda , ale 1,5 je takovy mily hezky cislo Laughing

 

Wawe

Obrázek uživatele Santi
Offline
Registrován na nové verzi webu: 31.03.2009
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Pokud by byl problem jen spatne zobrazovani frekvence, staci upravit v open firmware tabulku s frekvencemi viz:

1. Reboot the computer holding down Cmd-Opt-O-F to enter the Open Firmware command line.
2. Type nvedit and press Return
3. Enter the following script exactly, pressing Return at the end of each line.
Code:
dev /
9eb18ef encode-int " clock-frequency" property
dev /cpus
dev PowerPC,G4@0
5e2ce2fd encode-int " clock-frequency" property
9eb18ef encode-int " bus-frequency" property
5e1da0c0 encode-int " rounded-clock-frequency" property
5e178682 encode-int " recalced-clock-frequency" property
27ac63b encode-int " timebase-frequency" property
dev l2-cache
5e2ce2fd encode-int " clock-frequency" property
dev /
4. Press Ctrl-C to exit the editor.
5. Type nvstore and press Return
6. Type setenv use-nvramrc? true and then press Return
7. Type reset-all and press Return

Obrázek uživatele Wawe
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Díky moc. Už je to vpořádku.

Wawe

Obrázek uživatele Santi
Offline
Registrován na nové verzi webu: 31.03.2009
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Mno, tak jsem zkusil taky pretaktovat sve mini puvodne na 1,42GHz. Dle stitku jde o jednu z prvnich 1,42 co byly vyrobeny. A vysledek?!

Pretaktoval jsem na 1,5GHz a nekolik dni na tom pak pracoval. Nejprve jsem na tento system nainstaloval MacOS 10.5. Uz pri instalaci mi mini dvakrat vytuhnul. Potreti se instalace povedla bez problemu.

Behem tech nekolika dni prace mi opet mini obcas vytuhnul. Take mi parkrat spatne prenesl soubory, nektere po prenosu byly vadne.

Dokonce se mi stalo, ze mini vytuhl natolik ze nepomohlo ani kratke vytazeni ze zasuvky. Uz jsem skoro videl ze je po nem:) Nastesti se po nejake dobe vzpamatoval.

Casto ale mini fungoval mnoho hodin bez problemu a to pri docela vysoke zatezi, jakou bylo napriklad zkouseni ruznych her.

Takze jak vidno neni pretaktovani vzdy uspesne, jak popisuji vsemozne weby na internetu. Po vraceni frekvence na 1,42GHz se system chova jak ma. On ani narust vykonu na 1.5GHz nebyl nijak markantni, a k vyssim frekvencim jsem se kvuli zminovanym problemum uz nedostal.

Mozna by pomohlo zvysit voltaz procesoru, ale k tomu jsem se zatim neodhodlal. Preci jen pak mohou nastat vetsi problemy s chlazenim.

Takze kdo by chtel zkusit pretaktovat sve mini, preju mu mnoho stesti ale i obezretnosti. Prece jen vykonovy narust neni takovy a rizika vcelku znacna. Napriklad CPU muze bezet v pohode ale mohou vnikat chyby v Altivacu a ty uz se moc dobre neodhaluji....Pak se clovek divi proc se mu mini chova obcas dost divne.

Offline
Registrován na nové verzi webu: 19.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Na paměť je masoX, kor Leopard fakt nenažranej. Když si uvědomim že muj iMac s 1 GB paměti swapoval jak divej, neumim si to představit s 512 MB. Se 3 GB už ale neswapne. Z toho asi vyplývá že možná ani bez trochy swapování na G4 minim moc běhat nemůže vzhledem k jeho maximální paměti. Zkoušeli ste někdo Tigera ? Ten se mi tak nějak uspokojivě plazí na G3/500 MHz a 512 MB RAM.

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

ja provozoval tigera na 256 mega ram, a slo to... ale pro firefox to uz bylo na povazenou... upgradnul jsem na 1024, a slapalo to krasne... ted jsem upgradnul pega, a downgradnul miniho na 512, a zadny rozdil jsem zatim nepozoroval... myslim, ze na tigera tech 512 v pohode staci.

 

baj, MarK.

johnatan (bez ověření)
Re: Mac Mini PPC: Zkušenosti nováčka, aneb úskalí a slasti ...

Taktování..aneb harware úroveň a pájka v ruce soudruzi

Já osobně sem toho dost nadrtil o taktování ppc na Anglických webech...a jediná spácná myšlenka který zazněla bylo hardware taktování procesoru...ono to funguje...z 1,25-uděláte lehkými pár pohymy 1.42 věřím že u 1,5, jde frekvence zvýšit natolik aby větrák nefuňel aplikace nevyhlašovali chybu a váš Mimi nebyl hlučný....O schopných hudebních programech....mac os-logic pro , reason, rebit, pro tools, virtual dj, nuendo cubase, garage jsou toho mraky.....a funguje to opravu lépe než pod widlema...tak macům zdar 

Syndikovat obsah