Vítejte na novém webu Czech PowerPC User Group!

Vítám Vás na novém Czech PUG webu!

Po 5ti letech Czech Pegasos User Group tu máme malou revoluci! Smile

Změna názvu - Czech PowerPC User Group

Pegasos I, jehož podporou v roce 2003 tyto stránky začínaly, a Pegasos II se již neprodávají a spousta uživatelů z Czech PUG má již nejnovější kousek PowerPC hardware - EFIKA 5200B. Navíc nejnovější vývojové verze MorphOS, tzv. verze "3.0", již běží na PowerPC hardware od Apple - série MacMini G4 s grafickými kartami ATI Radeon, takže v budoucnu můžeme očekávat MorphOS uživatele na počítačích Apple PowerPC. Všechny tyto platformy jsou založené na PowerPC procesorech, takže i v zájmu zachování zavedených zkratek Czech PUG a CZPUG, budeme nyní Czech PowerPC User Group. Některým majitelům EFIKA 5200B počítačů jsem již o tom psal a název se líbil, tak snad se bude líbit i naostro Wink Dalším společným prvkem by mohl být MorphOS, nicméně ten je mnohem více omezující a u nás se nebráníme ani podpoře Linuxu PowerPC nebo jiných operačních systémů. Smile

Nový systém a design Czech PUG webu

Po vydání MorphOS 2.0 jsem se se stránkama Czech PUG dostal do paradoxní situace. Starý design, který měl být v duchu bratrských stránek Amiga Klub Forever (AKF) kompatibilní se staršími Amiga prohlížeči (IBrowse, AWeb, Voyager), přestal fungovat v základním MorphOS webovém prohlížeči Sputnik, který je přibalený přímo v instalaci. Tento prohlížeč je totiž natolik moderní, že staré rámce de facto nepodporuje a místo toho naopak kvalitně přelouskává stránky s kaskádovými styly (CSS) a ostatní. Nový vzhled Czech PUG, která se soutředí právě na MorphOS uživatele, byl tedy nutnost. Již po předělání designu AKF do tabulek jsem začal pracovat na podobném "designu" v bledě modrém pro web Czech PUG. Nicméně AKF web byl o dost napřed s vlastnoručně naprogramovaným "redakčním systémem" (nejenom zmíněný tabulkový vzhled, ale i RSS čtečka novinek, přihlašování, online přidávání a úprava novinek, online seznam amigistů s podporou přidávání "neomezeného" počtu "Amig", online bazar, ...), že bych na stránkách Czech PUG musel "růčo" ještě hodně dohánět a web by stejně ještě nedosahoval žádaných kvalit - komentáře k novinkám, lepší forum. A tak na scénu přišlo otestování dostupných open source systémů pro správu webu. Zkusil jsem jich opravdu hodně, již delší dobu jsem také zkoušel najít takový, který by byl kompatibilní se starými prohlížeči bez CSS - ale bezvýsledně, resp. by to dalo ještě dost práce systém upravit, aby fungoval v prohlížeči bez kaskadových stylů. Nicméně web nyní funguje i v IBrowse, jen vypadá o dost hůř než ve Sputniku. Návštěvníci z Linuxu nebo jiných OS a prohlížečů si mohou užívat nového vzhledu a funkcí do sytosti bez jakýchkoliv problémů.

Možnost registrace, přesun Czech PUG členů a avataři

Na stránkách je nově možné se zaregistrovat. Stačí zadat pouze přezdívku, email (na který Vám přijde aktivace) a město. Pokud navíc vlastníte nějaký PowerPC počítač nebo dokonce více PowerPC počítačů Smile, můžete si je do profilu také uložit v sekci "Czech PUG". Všichni stávající členové Czech PUG (majitelé Pegasose nebo EFIKY) byli do nové databáze již přesunuti - viz seznamu uživatelů, podle údajů na starých stránkách. Pro možnost přihlášení si prosím nechte zaslat nové heslo. Po přihlášení můžete stávající údaje aktualizovat nebo doplnit. Např. je možné doplnit obrázek (avatara), který se bude zobrazovat u profilu nebo v příspěvcích na fóru.

Přesun všech článků a novinek do databáze, roztřídění do kategorií

Původní obsah webu - články a novinky - jsem přesunul do nového systému a roztřídil do několika kategorií:

 • novinky
  • (viz poznámka)
 • hardware
  • EFIKA
  • Pegasos
  • PowerPC
 • software
  • Linux
  • MorphOS
  • Ostatní OS
 • scéna

Poznámka: Novinky mají stejnou strukturu jako články, ale jsou takto zvlášť, aby se celé články neztratili mezi záplavou krátkých novinek.

Možnost vytváření nového obsahu - komentáře, články, WYSIWYG

Po přihlášení můžete k novinkám přidávat komentáře, napsat nový článek nebo vytvořit nový odkaz aj. V některých prohlížečích (např. IceWeasel/Firefox) máte možnost vytvářet články pomocí WYSIWYG editoru - tedy rovnou s formátováním a obrázky (podobně jako např. v nějakém DTP programu).

WYSIWYG Editor

Pokud nechcete používat WYSIWYG editor, klikněte na nápis "rich text editor" pod textovým polem a zobrazení se přepne do klasického textu (HTML) - obsah textového pole zůstane zachován.

Základně pro vyšší rozlišení, ale v profilu lze upravit

Web jsem tvořil na monitoru s šířkou 1280 pixelů a proto jsem nastavil levý i pravý blok pro pohodlný přístup k dostupný funkcím a rychlý přehled nových témat a novinek v Čechách i ve světě.  Otestoval jsem však, že na 15" monitoru zbývá málo prostoru uprostřed obrazovky na vlastní články a proto jsem do nastavení přidal možnost vypnout dodatečné bloky na pravé straně:

Czech PUG: Nastavení bloků

Po vypnutí zmíněných bloků zbývá hodně místa pro články uprostřed obrazovky i na nižších rozlišeních.

Nové fórum, vytváření témat a archív příspěvků z původního fóra

Fórum je také nové. Je roztříděno do základních témat podobně jako fórum staré, ale je možné zakládat nové téma diskuze - např. jako na MorphZone. Doufejme, že to bude nyní přehlednější. Pro psaní příspěvků je nutné se přihlásit. Témata obsahují archívy původního fóra, na tyto archívy již nelze reagovat - kromě nejnovějších příspěvků v neuzamčené diskuzi na téma MorphOS ze září 2008.

Agent Novinka - RSS novinky z domova i ze světa

Agent Novinka je čtečka RSS novinek z různých PowerPC, Pegasos/EFIKA, MorphOS a LinuxPPC webů z domova i ze světa. Pár nadpisů prvních českých novinek a pár zahraničních je vidět základně v pravém bloku - "České novinky" a "Zahraniční novinky". Díky této funkci Vám nemůže při čtení Czech PUG stránek žádná relevantní novinka i z jiných webů utéct Wink

Czech PUG RSS kanál, smajlíci a další vychytávky

Na moderním webu nesmí chybět ani vlastní RSS kanál - tak tady ho máte Cool

To samozřejmě není zdaleka všechno, co nový Czech PUG web nabízí. Je tu ještě nové hledání, slovníky (abecední seznamy článků a jiného), vkládání smajlíků do textu a další. Navíc teď bude mnohem snazší funkčnost rozšířit o nějaké další vychytávky pomocí různých modulů, takže jsou možnosti nekonečné... Laughing

Přechod na jiný webhosting, omluvte prosím případné problémy

Celý přenos stránek do databáze zabral mnohem více času než jsem čekal - kolem 2 týdnů. Bylo potřeba nejenom přenést, ale i upravit stovky stránek - například kvůli formátování, časovému údaji nebo kvůli všem odkazům, které jsou teď úplně jiné. Navíc bylo nutné změnit webhosting, který by poskytoval pro celý systém dostatek paměti pro PHP skripty. Po několika přesunech jsem nakonec skončil u C4 Hostingu, kde poskytují pro provádění PHP skriptů úctyhodných 64 MB - ráj pro Drupalistu (Drupal je redakční systém Czech PUG). Pokud stále nebude něco fungovat, tak mi to prosím nahlašte třeba přes kontaktní formulář. Bylo toho teď šíleně moc najednou...

Těším se s vámi na setkání na nových stránkách Czech PUG! Ahoj!

P.S. Zbývá ještě zaintegrovat MorphOS Software databázi, ale to bude ještě chvíli trvat.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
ghh
Obrázek uživatele ghh
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Zdar

Tyjo to koukam. Moc pekny :)

Amiga DraCo PegasosII G4 G5

Offline
Registrován na nové verzi webu: 19.09.2008
Gratuluju !!!

Vypadá to tu parádně ! Díky Luky !

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Pro ghh a Krtka

Díky za pochvalu kluci! Jsem moc rád, že se vám nový web líbí! Smile

Obrázek uživatele pavlor
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Povedene! Nejprve to byl pro

Povedene! Nejprve to byl pro mne sok, ale cim vice se na novou podobu divam, tim je mi sympatictejsi. Jen tak dale!!

Obrázek uživatele Svéťa
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Perfektní práce Luky!

Luky, nový web je total mega cool!!! Wink Díky!!!

Obrázek uživatele Dedy
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Ano, to se mi líbí, a funguje

Ano, to se mi líbí, a funguje to konečně i na Pegasovi, dobrá práce, jen na to fórum si já osobně budu zvykat déle, ale nevadí, díky

Dedy

Amiga 600, Fúria EC020, eX601, Indivision ECS, 2MB chip, WB 3.1.4

Powerbook G4 1.67GHz, MOS3.18 registrovaný,

Asus Zenbook UX433FA, XUbuntu 20.04

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Pro pavlora, Svéťu, Dedyho

Mám radost, že jste s novým webem spokojeni! Smile

Dedy: S tím fórem se asi pokusím ještě něco vymyslet. Zkoušel jsem stránku propojit se specializovanými fóry jako phpBB, SMF apod. Ale bylo to moc překombinované - problém s integrací do stránky, celá nová administrace, dvojitá databáze uživatelů, přihlašování a vůbec synchronizace webů, která se nějak moc nedařila.

Teď s tou hromadnou archivací původního fóra ve statických HTML formátech, kdy se vždy pod 1 příspěvkem ode mne skrývá několik od různých autorů - to vypadá asi blbě, ale nově založené diskuze už snad budou vypadat líp, uplatní se u nich sledování posledních témat a odpovědí v pravém sloupci na webu, nebo nyní také nové upozorněním na reakci e-mailem.

Nyní vím ještě o možnosti, aby fórum vypadalo podobně jako např. webový archív Pegasos konferece na Pandoře. Budu ještě zkoumat další možnosti.

Obrázek uživatele Dedy
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Forum

Proboha Luky, jenom ne podle Pandory,. tam se v podstatě nedá hledat, ale radu po mně nechtěj, sám jsem ještě navyřešil své stránky.

Dedy

Amiga 600, Fúria EC020, eX601, Indivision ECS, 2MB chip, WB 3.1.4

Powerbook G4 1.67GHz, MOS3.18 registrovaný,

Asus Zenbook UX433FA, XUbuntu 20.04

Obrázek uživatele Prober
Offline
Registrován na nové verzi webu: 18.09.2008
Pomoc

S tou integrací fóra do Drupalu bych snad mohl trochu pomoct já, řešil jsem to kdysi u sebe na portálu a tak se trochu orientuju. A co jsem zatím viděl, tak integrace phpBB do Drupalu (včetně automaticky vytvářených účtů) je sice složitější, ale přesto možná. Stačí říct a můžem na to vlítnout Laughing


C.A.D.A. (Československý archiv demoscény pro Amigu)

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Díky! Tou integrací fóra jsem

Díky! Tou integrací fóra jsem měl na mysli, že jsem ho chtěl mít přímo v Czech PUG a ne jako další samostatný web. phpBB a podobné jsou ale celkem masivní a nejsou moc designové dělaný na integraci do webu, spíš si jedou na vlastním písečku. Dneska jsem ale všiml toho, že třeba fórum na Živě.cz taky naskočí  jako phpBB v jiném vzhledu jako samostatný web, takže se to tak asi dělá a nikomu to nevadí... Rozběhané jsem to v základu měl - ale jak jsem psal, přišlo mi to už překombinované - možná právě proto, že bych si musel zvyknout na to, že to jsou spíš 2 weby než jeden celek. Amigince se phpBB a podobné ale moc nelíbí, takže jsem phpBB/SMF fórum nakonec vůbec nenasadil a toto fórum s malým vylepšením od toho úplně základního jsme považovali za dostačující. Za problém považuju ten nutný přesun všech příspěvků ze starého vlastnoručně naprogramovaného fóra do ohromných archívů - ne moc přehledných Frown Ale nové diskuze by snad již měly být dostatečně přehledné, doufám. V podstatě tam v rozdělení do diskuzí, počítání příspěvků,  zobrazení data posledního příspěvků, avatarů apod. už není velký rozdíl od specializovaných fór. Jasně, specializovaná fóra poskytují více funkcí, takže pokud se rozhodnu použít specializovaný diskuzní systém a měl bych s jeho nasazením problémy, díky, že mi nabízíš pomocnou ruku.

Obrázek uživatele Prober
Offline
Registrován na nové verzi webu: 18.09.2008
:)

Ono není jen phpbb, a vzhled se dá přizpůsobit odpovídající šablonou. Nicméně, kouknu se na tu integraci a uvidíme jak to vůbec s drupalem vypadá. Chytnu si tě na ICQ, to bude rychlejší :)


C.A.D.A. (Československý archiv demoscény pro Amigu)

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Integrace Drupal + phpBB vím,

Integrace Drupal + phpBB vím, že jde - viz tady http://vgb.net.ru/phpbbforum/ takže to se nemusíš koukat. Jen si nejsem jistej, jestli je to vhodný řešení.

Jinak joj, není jen phpBB, zkoušel jsem i Simple Machines - to by také šlo dohromady s Drupalem a kdysi ještě RunCMS.

Obrázek uživatele Prober
Offline
Registrován na nové verzi webu: 18.09.2008
Anketa

Udělej anketu, nechť rozhodne vůle lidu Laughing


C.A.D.A. (Československý archiv demoscény pro Amigu)

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Koukám, že Ti tady u mě

Koukám, že Ti tady u mě neběží animovaný GIF v avataru, to by chtělo vyřešit, jinak tam nejsi vidět... Frown

Obrázek uživatele Prober
Offline
Registrován na nové verzi webu: 18.09.2008
Neva

Nevadí, stejně tam nejsem já :)


C.A.D.A. (Československý archiv demoscény pro Amigu)

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Dnes jsem sjednotil chování a

Dnes jsem sjednotil chování a design komentářů k novinkám/článkům s diskuzními příspěvky - myslím, že by to tak mohlo být pro uživatele pohodlnější a přehlednéjší, když se obojí chová stejně.

Navíc jsem obojí hodil do nového světle modrého kabátu, tak snad lahodí vašim očkám Smile

Syndikovat obsah