5 posts / 0 new
Poslední
Offline
Registrován na nové verzi webu: 14.08.2014
Jak na MorphOS?

Chtěl by jsem pořádně otestovat MorphOS, ale úplně nevím jak na to. Dřív už jsem ho jednou nabootoval ale pak jsem se na to vykašlal, protože jsem moc neuměl s AmigaOS. Teď už delší dobu používám A4000 s PPC a programy pod WarpOS/PowerUP a proto bych rád také vyzkoušel a případně koupil MOS. Jen nevím jaký HW zvolit. Mám větší sbírku Apple PPC mašin co podporují MOS, tedy G4 Quicksilver, MacMini G4, a PowerBook G4 1.67. Nevím na co tedy MOS nainstlovat, nejvíce jsem přemýšlel nad Quicksilverem, ten má PCI sloty a mohu tam osadit například SCSI řadič (mám dosk mechanik a disk v A4000 je také SCSI). Ale QS má jen 867 Mhz, případně koupit Efiku?

Dále jak moc je tedy OS kompatibilní s AmigaOS? Vím, že nemá AGA a čipy a je dělaný jen na System friendly aplikace, ale zajímá mě zda prostě můžu připojit disk z A4000 a začít používat vše co jsem měl rád na OS 3.9 s WOS/PUP.

Amiga 4000D CyberStorm MKIII 060@50 Mhz, SharkPPC G3@400 Mhz, 192 MB RAM, Mediator, Voodoo3

kocourovo.eu

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak na MorphOS?

Tak předně tě vítám mezi námi na téhle skoro opuštěné sajtě Wink

Co se týče otestování MorphOS, tak prvně si ho stáhni. Pokud ho vypalíš na CD, tak by ti měl normálně najet a  v podstatě už po najetí ho můžeš trošku oťuknout přímo z CD. Mimo samotné instalace se MorphOS chová jako určitá velmi omezená LIVE distribuce. Není to příliš optimální, a je to dost omezující. Pokud nechceš pálit CD, lze MorphOS najet i z flashdisku, ale tam to chce poměrně komplikované nastavení v Open Firmware Maca, takže je to taková vyšší divčí. Ale obecně by neměl být problém MorpOS zkusmo nainstalovat na nějaky harddisk (připadně SSD disk) a vyzkoušet ho postupně na všech Apple strojích co máš. Chce to jen nějaký volný disk a pak ho prostě postupně přendavej fyzicky z jednoho kompu na druhý. Akorát je škoda, že MorphOS neumí boot třeba přes FireWire jako MacOS, takže bys ho takhle musel hodit na IDE. Jednou nainstalovaný  MorphOS by měl všude bez problémů najet, možná bude nutné akorát změnit soubor boot.img, ale myslím, že na ty mašiny co máš to asi potřeba nebude. Můžeš si MorphOS samozřejmě hodit i rovnou na "zabudovaný" hardisk, ale tam je trošku problém s rozdělením oddílů, aby sis nenaboural něco co už tam máš. To je lepší udělat až už budeš napevno rozhodnutý, že právě tam MorphOS chceš.

Osobně bych asi šel do nejvýkonnější mašinky, což je u tebe asi ten PowerBook. Navíc by to mělo výhodu i v přenositelnosti. Nevýhoda by v tomhle případě byla v tom, že bys ses musel smířit zatím s tím, že ti MOS nepůjde na externí monitor a musel by sis vystačit s tím zabudovaným. MorpOS si zatím s připojeným monitorem moc nerozumí. Do Efiky bych osobně nešel. Nízký výkon, nutnost dalších investic a když máš tolik Apple kompatibilních mašinek, neviděl bych to jako příliš šťastnou volbu. Jinak ono si MorphOS můžeš, klidně nahodit třeba i na všechny compy co máš. Akorát je tam omezení v tom, že nelicencovaný MorphOS ti poběží jen asi půl hodiny a pak se prakticky zastaví. Ovšem po restartu (který je natolik rychlý, že to není vůbec žádný problém) pojede zase dál. Teoreticky se s tím dá žít i docela dlouho, ale minimálně na vyzkoušení by to mělo bohatě stačit. Trošku omezující je to, že po registraci a zaplaceni je MorphOS vázán přímo na registrovaný hardware, takže nejlepší je regnout si ho stroji, který ti opravdu maximálně vyhovuje.

Co se týče kompatibility, tam je opravdu třeba zkoušet. Nepojedou věci, která chtějí striktně Amiga hardware, který prostě Mac nemá, ale sem tam nejedou i věci, který by teoreticky jet měli. Na druhou stranu ovšem jede někdy i opravdu historický systémový soft, a možná by se i samotní autoři dneska divili. A pak je už docela dost i softu přímo pro MorphOS.  Každopádně neviděl bych problém v připojení disku z Amigy, nejlépe přes nějakou USB redukci.  A pak jen zkoušet a zkoušet. Zkazit by se na tom nic nemělo, maximálně ti program "zatuhne" počítač a bude třeba restart na tvrdo, což je otázka několika sekund a můžeš zkoušet dál. Samotný systém by to měl naprosto v pohodě přežít. V tomhle je MorphOS velmi odolný a naprostou většinu programů nemusíš ani nijak instalovat a spustíš je rovnou z disku.

ghh
Obrázek uživatele ghh
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak na MorphOS?

Chtel jsem taky neco napsat, ale Flegy to uz napsal vsechno :) Jenom bych dodal ze ten Quicksilver ma(mel) Nvidia gr. kartu, kterou MorphOS nepodporuje.

Jako hlavni pocitac nejvic pouzivam G5 1.8 a pak PowerBook. V G5 mam 4 operacni systemy a vubec da se to skvele poladit. PowerBook je super a MorphOS na nem beha jako by byl primo pro nej usitej :) Fungujou i dva prsty na touchpadu, ale zase je tam ta slabina ze nefunguje na ext. monitoru, ale verim ze to pridaj do novejsich verzi OS.

Predpokladam ze dobre rozumis Macum a nebude pro tebe problem to instalovat a bootovat.

Amiga DraCo PegasosII G4 G5

Offline
Registrován na nové verzi webu: 14.08.2014
Re: Jak na MorphOS?

V QS mám ATInu. Nevíte zda někdy do MOS přibude podpora druhého procesoru? Mám ještě MDD Dual a G5 Dual, ale tikámi z toho oko, když vím že jeden procesor nepracuje, proto tam nechci MOS :-) Škoda, že jsem prodal single 1.6 G5 :-(

Amiga 4000D CyberStorm MKIII 060@50 Mhz, SharkPPC G3@400 Mhz, 192 MB RAM, Mediator, Voodoo3

kocourovo.eu

Obrázek uživatele Dedy
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak na MorphOS?

Taky Tě tady vítám,

já mám na PB zatím jen MOS, časem tam chci ještě poslední ubuntu s podporou PPC, ale klidně tam múžeš mít dualboot s MACOS, návod někde mám v pdfku.

Jinak jsem tam šoupnl přes redukci msata>ide ssd, a švihá to jako když bičem mrskáš.

A jinak samozřejmě jde naistalovat UAE a pak jede z amigáckých programů opravdu téměř vše.

Dedy

Amiga 600, Fúria EC020, eX601, Indivision ECS, 2MB chip, WB 3.1.4

Powerbook G4 1.67GHz, MOS3.18 registrovaný,

Asus Zenbook UX433FA, XUbuntu 20.04

Syndikovat obsah