FAQ

Poslední aktualizace: 22. června 2012

Případné dotazy můžete posílat do našeho fóra nebo na naši e-mailovou konferenci.


 

Obsah FAQ:

  • 1.kapitola - Základní seznámení
    Pegasos / EFIKA, operační systémy, MorphOS, PowerPC, Ambient

     

  • 2.kapitola - Podporovaný hardware v MorphOS
    grafické a zvukové karty, SCSI řadiče, tiskárny, FAT zařízení a USB digitální fotoaparáty

     

  • 3.kapitola - Řešení problémů
    skriptový jazyk ARexx, BirdieShot, UAE, internet, AWeb

     

  • Podrobný návod k první instalaci - první rozběhání Pegasose a opravdu se vším, co potřebujete vědět včetně řešených problemů. Pozn.: Další instalace MorphOS jsou nejjednodušší možné! Stačí umět 2x kliknout na ikonu, starý MorphOS se i sám zálohuje, nainstaluje se nový, zůstane veškeré nastavení a všechny nainstalované programy budou dále fungovat - není je tedy nutné při změně OS znovu instalovat.

 


 

1. Základní seznámení:

1.1. Co je to Pegasos / EFIKA?

Pegasos je nová open source počítačová platforma záložená na architektuře RISC PowerPC. Byla vytvořená firmami bPlan a Genesi v roce 2000. Pegasos I původně vznikl jako moderní nástupce počítačů Amiga s operačním systémem MorphOS, je však schopný spustit řadu dalších operačních systémů. Na přelomu roku 2003/2004 byla vydána Pegasos II platforma (viz. specifikace) a na jejím vývoji dále spolupracují firmy Freescale Semiconductor (dceřinná firma Motoroly) a IBM. V lednu roku 2006 firma Genesi uvolnila Pegasos II design jako open source přes sdružení Power.org a na trh jsou uvedeny nové Pegasos kompatibilní produkty.

Na konci roku 2006 firma Genesi vydává miniaturní PowerPC počítač EFIKA s procesorem PowerPC 5200B na 400 MHz - spotřeba 1 watt.

1.2. Jaké operační systémy mi na Pegasosu poběží?

MorphOS, AROS, µnOS a spousta distribucí Linuxu - Gentoo, Debian, Mandrake, Yellow Dog Linux, OpenSUSE, Ubuntu, Crux, Knoppix, MontaVista, Holon, Fedora a SkoleLinux. Skrz emulaci je možné provozovat AmigaOS 3, MS DOS a Windows. Pomocí Mac-On-Linux případně díky projektům PegXMac a MOLK lze Pegasos používat jako PowerMac - MacOS 9, MacOS X. Dále se portují BSD (FreeBSD a NetBSD), Haiku, OpenDarwin, OpenSolaris, QNX RTOS a Zynot.

Malým "hackerským" trikem je možné používat AmigaOS 3.9 místo MorphOS/Ambientu, ale nedoporučuji.

1.3. Co je to PowerPC?

PowerPC je RISC-ový mikroprocesor (Reduced Instruction Set Computing) vytvořený v roce 1991 firmami Apple, IBM a Motorola (AIM). PowerPC procesory jsou hojně využívány nejen na poli osobních počítačů (PowerMac, Pegasos, AmigaONE, ...) a herních konzolí (GameCube, X-Box 360), ale i v serverech, vestavěných systémech a vesmírných sondách (Spitit, Opportunity - díky nízkému příkonu). Na Power technologii je založený i nový procesor CELL (Playstation 3). Více v článku o procesorech PowerPC

1.4. Co je to MorphOS?

MorphOS je mikro-kernel operační systém plně optimalizovaný pro PowerPC procesory. Byl zdarma dodáván k nové otevřené PowerPC platformě Pegasos PPC včetně několika licencovaných komerčních grafických/hudebních programů a her. Existuje i verze MorphOS PowerUP, která se vrací ke "svým kořenům" na počítače Amiga 1200/4000 vybavenými BlizzardPPC 603e a CyberstormPPC 604e.

Nová komerční verze MorphOS 2.0 vyšla 30. června 2008. Mezi podporované platformy nově patří miniaturní PowerPC platforma EFIKA 5200B a dále PegasosPPC I a PegasosPPC II hardware.

MorphOS 2.4, který vyšel 12. října 2009, přidává podporu platformy Apple Mac Mini G4.

MorphOS 2.5 vyšel 4. června 2010, přidává podporu platformy Apple eMac G4 1.25 GHz (eMac G4 1.42 GHz neotestován). Akční sleva ze 150 EUR na 111,11 EUR - dvouleté výročí vydání MorphOS 2.0. Sleva nakonec zůstala na stálo.

MorphOS 2.6 vyšel 10. října 2010 a přidává zejména podporu Power Mac G4 počítačů.

MorphOS 2.7 vyšel 2. prosince 2010 a opravuje zjištěné problémy na Power Mac G4 počítačích.

MorphOS 3.0 vyšel 8. června 2012 - přidává podporu nejnovějších modelů přenosných počítačů PowerBook G4 a zlevňuje ceny klíčů pro ostatní hardware.

Mezi hlavní výhody MorphOS (1.x) patří:

  • nízké nároky na paměť i procesor
  • okamžité reakce uživatelského prostředí
  • neuvěřitelně rychlý boot systému do plnohodnotného režimu
  • mikrokernel jádro a modulární design systému (v paměti nejsou zbytečnosti)
  • schopnost spustit jak PowerPC aplikace pro MorphOS tak i AmigaOS 4
  • vestavěný JIT Motorola 68k emulátor pro spuštění aplikací AmigaOS z klasické Amigy
  • blízká kompatibilita s UNIXem, jednoduché portování Unix/Linux aplikací
  • plně konfigurovatelné, skinovatelné a propracované grafické prostředí
  • lze stáhnout zdarma z internetu

Úvodník k článku na XPressu: MorphOS je moderní operační systém, hodně odlišný od těch, které vládnou trhu. Je extrémně rychlý a díky jeho plné modularitě málo náročný na paměť i procesor. Přináší novou dimenzi na pole osobních počítačů. Zvládne nabootovat za 4 sekundy na 600MHz PowerPC procesoru! Držte si klobouky :)

1.5. Co je to Ambient?

Ambientem se nazývá pracovní plocha MorphOS. Je založený na MUI (Magic User Interface), jeho vzhled lze změnit za běhu, podporuje mnoho ikon včetně ikon ve formátu PNG, celý v true-color barvách, vícevláknový - má velmi rychlé reakce, ikdyž je zaměstnán. Více informací na stránkách projektu Ambient Open Source Team

 


 

2. Podporovaný hardware v MorphOS:

2.1. Jaké grafické karty mi budou v MorphOS fungovat?

Na MorphOS se dá z vybrat z následujících grafických karet:

ATI
---
Radeon 7000(VE)
Radeon 7200
Radeon 7500
Radeon 8500(LE)
Radeon 9000(PRO)
Radeon 9000
Radeon 9100
Radeon 9200(SE)
Radeon 9250
Radeon 9500 (pouze 2D)
Radeon 9600XT (pouze 2D)
Radeon 9600Pro (pouze 2D)
Radeon 9800 (pouze 2D)
Rage128Pro (pouze 2D)

XGI
---
Volari V3XT
Volari V5
Volari V8

3dfx
----
Voodoo3
Voodoo4
Voodoo5

3d Labs / Texas Instruments
---------------------------
Permedia2
Permedia2v

2.2 Jak je to se zvukem na MorphOS?

Integrovaný zvukový čip v Power Mac G4 (Digital Audio, Quicksilver, MDD)
Integrovaný zvukový čip v eMac G4
Integrovaný zvukový čip v Mac Mini G4 (Apple I2S)
Integrovaný zvukový čip v Pegasos 1/2 (VIA 8231)
Integrovaný zvukový čip v EFIKA 5200B (bez nahrávání)
SoundBlaster L!ve (emu10kx) 

Při použití zvukových ovladačů Envy24HT AHI pro MorphOS:

Terratec Aureon Sky
Terratec Aureon Space

Terratec Phase 22
Terratec Phase 28
M-Audio Revolution 5.1
M-Audio Revolution 7.1
ESI Juli@

Pro Amigisty: Zvukový chip Paula, jako byl v klasické Amize, tu není přítomen. Jakákoliv hra nebo program musí být programována pomocí AHI (hardwarově nezávislé zvukové rozhraní). Pokud tomu tak není, je nutné ke spuštění daného programu použít PPC verzi UAE (Amiga emulátor - screenshot). Většinou se jedná o (velmi) staré klasické Amiga hry či dema. Programy mají většinou své nové AHI ekvivalenty, případně z nich drtivá většina zvukový chip nevyžaduje.

Novinka: Díky nové eaudio.device pro MorphOS, lze spustit i některé programy/hry, které nevyužívají AHI, ale klasické audio.device z AmigaOS!

2.3. Jaké SCSI řadiče jsou funkční pod MorphOS

Symbios 89x (+ nynější modely)
Symbios 810, 815, 825, 875
Symbios 710, 770
Symbios 770 SCSI (jako na CyberstormPPC a BlizzardPPC)
DKB A4091
Commodore A4000T on-board SCSI

2.4. Jaké tiskárny jsou podporovány v MorphOS?

Zde je kompletní seznam ovladačů tiskáren obsažených interně v MorphOS (TurboPrint).
Ze svých zkušeností mohu sdělit, že skutečně fungujících tiskáren je mnohem více.

NOVINKA: Návod od Targhana jak aktualizovat nejnovější ovladače tiskáren TurboPrint 7.60!
Viz. seznam podporovaných tiskáren v TP 7.60.

2.5. Jak je to s podporou disketových mechanik?

K MorphOS lze jednoduše připojit USB disketovou mechaniku, která funguje bez problémů (např. i ZIP mechaniky). Standardní floppy konektor však není podporován. Pokud nutně potřebujete standardní (ne USB) disketovou mechaniku, řešením může být buďto Linux, nebo PCI karta Catweasel, která vám umožní pod MorphOS připojení jak Amiga, tak i PC floppy mechaniky (mimojiné taky přehrávání SID písniček z Commodore 64).

2.6. Podporuje MorphOS zařízení FAT / FAT32?

MorphOS 2.x: Ano. Podporuje FAT / FAT32 zařízení již základně.

MorphOS 1.x: Ano, FAT / FAT32 zařízení jsou podporována pro čtení i zápis. "Instalace" podpory FAT do MorphOS 1.x spočívá v nahrání souboru (filesystému) FAT95 do systémového "L". Stažení filesystému je možné z Aminetu: FAT95.lha

2.7. Podporuje MorphOS připojení digitálních fotoaparátů?

Ano, pokud je digitální fotoaparát kompatibilní s USB massstorage zařízením, tak se bez jakékoliv instalace po připojení digitálního fotoaparátu do USB ihned na ploše MorphOS objeví nové zařízení (s ovladačem FAT zařízení - viz. 2.6), které reprezentuje obsah Vašeho fotoaparátu (mnou vyzkoušený Nikon Coolpix 885). V nynější době je trendem digitální fotoaparáty vyrábět kompatibilní s massstorage, takže je velmi pravděpodobné, že do této kategorie zapadne většina nynějších fotoaparátů na trhu.

Pokud nemáte fotoaparát kompatibilní s USB massstorage, tak je nutné použít některý z volně šiřitelných programů pro práci s digitálním fotoaparátem, připadně využít program VHI Studio Lite 6, který dostanete zadarmo přímo k MorphOS v balíku SuperBundle - tento program komunikuje nejen přes USB, ale i přes sériový kabel s fotoaparáty značek HP, Minolta, Pantex, Kodak a Sony. Bohužel v této skupině fotoaparátů nepodporujících standard massstorage je menší šance, že danný program bude podporovat Váš typ fotoaparátu. Existuje bohužel velká většina protokolů a pro každý z nich musí být napsán speciální ovladač. Protokol standarizovaný od USB konsorcia je například PTP (Picture Transfer Protocol), pro který existuje na MorphOS hned několik programů, funčních zejména z digitálními fotoapáráty značek Canon, HP, Kodak, Nikon a Sony. Dále existuje speciální program pro práci s fotoaparáty Olympus. Tato cesta a zmíněné programy jsou však dle mého názoru složité řešení a vřele vám doporučuji používat fotoaparát podporující massstorage. Je to velmi pohodlné a rychlé.

V případě nejasností či problémů můžete navštívit naší emailovou konferenci Czech Pegasos User Group.

Pozn.: Nově mám vyzkoušenou pod MorphOS USB čtečku MS/SD/XD/CF/SM karet a po připojení do USB v Pegasosu se zařízení ihned objeví na ploše. To může vyřešit problém s fotoaparátem nekompatibilním s USB massstorage zařízením.

 


 

3. Řešení problémů s verzí MorphOS:

3.1. Podpora skriptového jazyka ARexx?

MorphOS 1.4 nemá dokončenou nativní PowerPC podporu skriptového jazyka ARexx. Obsahuje již některé části, ale pouze s nimi vám některé ARexxové skripty fungovat nebudou (týka se to například GUI rozhrání pro emulátor UAE).

Řešení je nahrát si klasický 68k Arexx z AmigaOS, který je 100% funkční bez problémů i na MorphOS. Háček je v nativních nedokončených částech ARexxu v MorphOS. Každý program, který požádá systém o ARexx, bude přesměrován na MorphOS implementovanou podporu ARexxu. Je tedy nutné přejmenovat (nebo někam odzálohovat) následující soubory:

MOSSYS:C/RexxMast, RX, RXC, RXLIB a RXSET.
MOSSYS:Libs/rexxsupport.library a rexxsyslib.library.

Po nainstalování klasického skriptovacího jazyka ARexx bude vše fungovat tak jak má. Spousta lidí se bez dokončeného ARexxu obejde, ale pokud ne, musí na stavající verzi MorphOS 1.4 počítat s těmito obtížemi.

Pozn. ARexx je například potřeba pro GUI pro UAE napsané v ARexxu.

3.2. Ve hře BirdieShoot dodávané k MorphOS mi jde špatně zvuk!

Řešení: V hlavním nastavení v položce "Audio" si u všech hudebních jednotek (unit) nastavte počet kanalů na maximum. Pozn.: U jednotky s názvem "Music Unit" nelze omezovat počet kanálű. Zároveń doporučuji nastavení všech jednotek na AHI na "Pegasos: 16bit HIFI Stereo++".

3.3. Jak rozběhat pod UAE (Amiga emulátor) podporu harddisku a klasický 68k AmigaOS?

Jednoduše, stačí UAE spustit např. s parametrem "-mSystem:Hdd/System", kde první slovo "System" znamená název diskového oddílu (partition) pod AmigaOS a "Hdd/System" je relativní cesta k adresáři, kde se nachází soubory AmigaOS. To znamená, že u UAE emulátoru existuje adresář "Hdd" a v něm adresář "AmigaOS", který už obsahuje zkopírovaný systémový partition z Amigy. Budete zároveń potřebovat Amiga ROM ve verzi, kterou vyžaduje verze AmigaOS, kterou se snažíte rozběhat. Fungují všechny verze, od AmigaOS 1.x až po nejnovëjší AmigaOS 3.9 BoingBag 2.

3.4. Jak je to s připojením na internet?

Je možné pomocí modemu, WIFI (chipset Prism2) nebo síťové karty.

MorphOS 2.x obsahuje TCP/IP stack a již během instalace budete vyzváni ke konfiguraci síťové karty.

MorphOS 1.x: Připojení do sítě je možné pomocí software MOSNet 1.0, nebo stejně jako pod AmigaOS pomocí Miami/MiamiDX, Genesis nebo AmiTCP.

Sdílet soubory na síti lze přes Samba server.

3.5. Nejde mi spustit internetový prohlížeč AWeb, proč?

AWeb potřebuje nainstalovaný ClassAct, viz http://www.amitrix.com/Files/classact33.lha.