BBRV Blog: První počítačová revoluce 21.století

Překlad: Amiginka
Redakční úpravy: Luky

V následujícím textu bychom se s Vámi chtěli podělit o pár myšlenek. Rozhodli jsme se je zveřejnit tady, protože to pro nás bylo jednodušší. Corporate Staff, Core Development a WebDev Teams jsou příliš zaneprázdněni jinými činnostmi a tohle je opravdu spíše zpráva pro širší komunitu uživatelů MorphOS a Pegasose. Rádi zveřejňujeme naše myšlenky tímto způsobem a oceňujeme odezvu, kterou mají (tady nebo přímo přes email). Díky za všechen Váš zájem a podporu.

(Pozn.: Článek byl převzat z MorphOS-News)


Změna je pro lidi obtížná. Být odlišný, k tomu je potřeba odvaha, horlivost a inteligence. Vedoucí typ lidí mění svět, ale většina lidí dělá to, co všichni ostatní. Většina lidí se neptá "proč?". Se změnami přichází zmatek. Někdy zmatek sám přivodí změnu, ale většina velkých převratů přichází po kouskách. Také se může objevit dobrá příležitost. Je dobré být připraven, když nastane vhodná doba.

Microsoft a stovky společností po celém světě, které vyrábějí počítače a aplikace pracující s Windows, vytvořily pomocí internetu v určitém čase prokazatelně mnohem více příležitostí než kterékoliv jiné lidské dílo. Telefon nebo televize a auto nebo letadlo, každý z těchto vynálezů zahájil změny, které vedly k dalšímu vývoji, ale žádný z nich nepřinesl tolik potenciálu pro velký posun v komunikaci, vzdělávání a obchodu jako internet. Mimochodem, komunikace, vzdělávání a obchod jsou tři nejdůležitější přísady vedoucí ke změně.

Internet přinesl nový druh svobody. Přirozeně, svoboda může podnítit "dobré" i to "špatné". To je lidská přirozenost a žádné pravidlo nebo technologie na tom sama nic nezmění. Máme email; máme spam. Máme sdílení souborů; máme pirátství. Otázka zní: když si můžete dělat co chcete, je to stále ještě svoboda, když porušuje svobodu někoho jiného? Jestliže mluvíme o budoucnosti internetu, musíme začít tímto problémem a tady nastupuje odpovědnost. Svoboda a odpovědnost jdou ruku v ruce. Jinak řečeno (podle někoho elegantněji): ostražitost je cenou za svobodu. Zapomněli jsme proč mají domy dveře nebo proč mají dveře zámky?

Samozřejmě, tohle jsou studie vlád, ale internet přesahuje hranice států protože může teoreticky zasáhnout celé lidstvo. Jak dokázat, aby se tolik tak různých lidí shodlo na nějakých pravidlech chování? Mohlo by to začít tady - s Pegasosem a MorphOS, které pracují ve 34 zemích. První základní kameny byly položeny.

Musíme být odlišní, pokud chceme vytvořit změnu. Musíme být více než počítač, operační systém a aplikace. Musíme pracovat na změně. Zároveň musíme dělat stejné věci jako lidé vždycky dělali; jen je musíme dělat lépe - pohodlněji, snadněji, rychleji. Auto nás doveze na místo rychleji. Letadlo dál a ještě rychleji. Můžeme zůstat přesně tam, kde právě jsme, a díky televizi "být u toho". Co se týče telefonu, dobře, tady není nic nového - lidé mluví k lidem. Dnes spolu však lidé mluví, ať jsou kdekoliv, a v pohodlí toho "nebýt tam".

Tak, kam nás tohle všechno dovede?!?!? :-D

Tam, kde se nacházíme. Každý z Vás, kdo čtete tento článek, může být součástí té změny. Máme nějaké plány pro blízkou a středně vzdálenou budoucnost i představu, co bude potom, ale nemůžeme to všechno udělat sami. Směřujeme k vyvolání velkých změn a potřebujeme hodně lidí připravených pohánět a podporovat tuto změnu, ale než si začnete myslet, že žádáme o dobročinnost, pokračujte ve čtení.

Uvedením Pegasose II zrealizujeme spoustu starých myšlenek novým způsobem. Na Pegasosu II například poběží MorphOS a SuperBundle, který se bude dále vyvíjet a zlepšovat. Za operační systém nebudeme požadovat žádný poplatek a uděláme všechno pro to, aby SuperBundle zůstal pro majitele Pegasose i nadále zadarmo. To znamená, že budeme podporovat aplikace, které budeme moci nabízet zdarma jako součást Pegasose. Chceme tuto možnost rozšiřovat, jak jen to půjde, a to nejen pro tzv. "lite" verze aplikací, ale i pro plná a nejnovější vydání. To platí i pro jiné operační systémy. Podle našeho názoru musí být v tom, co se dá podniknout s Pegasosem, obrovská "hodnota". Nejnovější vylepšení aplikací nebo operačních systémů musí být dostupné pro všechny majitele Pegasose. Chtěli bychom vytvořit open-source způsob myšlení a zároveň podporovat, aby operační systém zůstal closed-source. Pro Pegasose budeme nabízet EULA-free hardware a to bude znamenat zlepšení pro další objekt našeho obchodního zájmu, kterým je hardware samotný. Rozdíl je v tom, že Genesi chce, aby každý, kdo přispěje k úspěchu Pegasose a/nebo MorphOS, měl z tohoto úspěchu i nějaký užitek.

Krok číslo 1: Udělej z toho podnikání

Firma Genesi není zaměřená na zisk. Hledáme ale stejně smýšlející lidi, kteří se chtějí podělit o riziko a příležitost stát se nejlepšími. Základy už byly položeny. Utratili jsme značnou částku a vyvinuli velké úsilí, jen abychom se dostali až sem, a teď to všechno můžeme přeměnit na podnikání - první riskantní fáze je skoro u konce. Sestavili jsme základní tým a budeme pokračovat v přivádění dalších spolupracovníků. Abychom dosáhli maximální spolehlivosti našeho programového balíčku, udělili jsme licenci velkému množství aplikací a základním komponentám operačních systémů. Do dnešního dne jsme toho hodně dokázali a nacházíme se na prahu příznivé doby.

Krok číslo 2: Užívej dne

Pegasos byl původně zaměřen na počítačový trh zábavy. Tento trh určují vývojáři počítačového softwaru, systémoví technici a přátelští uživatelé, kteří mají potěšení z vyvíjení unikátních řešení pro práci s počítačem. V další marketingové fázi se chystáme nasměrovat celosvětový zájem na Linux, stejně jako firmy HP, IBM a Sun a dále upoutat pozornost na Pegasos. Linux pro Pegasos je dostupný v rostoucím počtu distribucí, což dává majitelům Pegasose na výběr z různých možností. Zejména v Evropě je patrný odklon od produktů Microsoftu, řada států udělila povolení, aby Linux nebo jiný vhodný operační systém nahradily Windows pro oficiální použití. Na Pegasosu využijeme proslulosti Linuxu k představení MorphOS uživatelům. MorphOS zůstane hlavním středem našeho zájmu. Svezeme se na vlně zájmu o Linux, abychom vytvořili solidní základnu pro MorphOS.

Současně se na trhu IT objevuje mnoho dalších velmi silných trendů,
které přispějí k úspěšnému představení Pegasose II na trhu:

1) nasycení trhu, kdy důvody pro upgradování začínají znít čím dál prázdněji - proč upgradovat, když nepoznáte rozdíl
2) stále rostoucí důraz na mobilitu, která zůstává limitována poměrem ceny a použitelnosti ku spotřebě energie a výkonnosti (t.j. zahřívání).

Obchodní plán firmy Genesi je založen na plánu pokračovat v obsazování trhu zábavy pomocí flexibilní, kompatibilní a dostupné technologie a zároveň se postupně zaměřovat na trhy, které umožní proniknutí PowerPC na širší spotřební trh. Například jeden z kvalitních produktů v oblasti satelitní televizní technologie je kabelový přijímač založený na PowerPC. Stejně jako spotřebitelské produkty Nintendo GameCube a TiVo. Tyto elektronické výrobky a počítače jsou omezeny na specifickou funkci, aby byla snížena jejich cena. Postoj Genesi je takový, že když se tyto síly trhu spojí s převratem, který Linux spustil v počítačovém průmyslu, PowerPC je připravený stát se mnohem levnější variantou. A toto všechno brzy ohrozí vedoucí postavení procesorů Intel, protože PowerPC je efektivnější a výkonnější. Pegasos a MorphOS jsou v dobré pozici, která jim umožní využít těchto předpokládaných změn.

Zcela nedávno byla firma Genesi pověřena velkou evropskou mediální firmou, aby vyvinula digitální televizní kabelový přijímač, který má být levný a založený na MorphOS a platformě Pegasos. Genesi vyvinula nový druh zařízení splňující jak nároky spotřebitelů na televizi, tak technické parametry vyžadované v počítačovém průmyslu. Zařízení umožní sledování digitální televize s využitím dalších interaktivních vlastností, které získáme díky instrukcím skrytým v digitálním signálu. Tyto instrukce mohou pozměnit informaci uloženou v paměti přístroje. Vyšší funkce přidávají možnost širokopásmového připojení k internetu - toto zařízení spojuje všechny vlastnosti počítače a internetu s možnostmi, které přináší příležitost přenášet obrovské množství dat přes digitální televizní signál, buď po zemi nebo satelitem. Množství dostupných funkcí se může lišit v závislosti na výkonnosti a ceně od 69 euro do 299 euro za jeden přístroj. Za 299 euro získáte plně funkční počítač, který můžete používat jako domácí server k vyhledávání a přehrávání hudby nebo filmů (bez ohledu na zdroj), k práci s webovou kamerou jako s videotelefonem nebo, v případě doplnění o WIFI, k obsluze různých domácích přístrojů.

Základní technologie Pegasose a MorphOS je efektivnější a výkonnější, a proto lze omezit cenové požadavky celého systému na komponenty, paměť a energii. Více může být uděláno s méně prostředky a za méně - zní to jako reklamní slogan na starý C64 ;-). Genesi je majitelem MorphOS a stále ho vyvíjí a upravuje. Nemusíme platit poplatky žádné třetí straně a to dále snižuje cenu v porovnání s ostatními dostupnými systémy. Co se týče hardwaru, může být "úplně" zdokonalený Pegasos samozřejmě upraven na počítač do ruky, což odpovídá vývoji, který IBM naplánovalo pro PPC. MorphOS je ideálně uzpůsoben pro toto prostředí a budoucnost, jak ji předvídáme. Mužeme vytvořit a taky vytvoříme opravdu konkurence schopnou nabídku.

Krok číslo 3: Udělej to líp; udělej to nejlíp

Dobře, líp, nejlíp. Jsou to pojmy, které porovnávají, měří relativní hodnotu. Abychom byli lepší než kdokoliv jiný, musíme být nejlepší! Jak? Všichni tradiční hráči mají více peněz a zdrojů. Abychom byli lepší, musíme změnit pravidla. Když použijeme analogii z vědy - musíme přemýšlet o hladinách drah elektronů v atomu. Jak se zvyšuje číslo v periodické tabulce prvků, zvětšuje se i množství elektronů a informací o nalezených drahách elektronů. My potřebujeme vyskočit na další "orbital". Abychom byli lepší, musíme změnit definici toho "být nejlepší". Musíme přidat další "úroveň". Musíme být "dál".

Tady je několik hlavních oblastí, na které se zaměříme. Všechny tyto problémy budou svěřeny správným lidem a postupně budou integrovány do našich budoucích produktů.

1. Velké množství již existujících nástrojů sladíme s požadavky na bezpečnost a soukromí a tak učiníme práci na počítači a internetu bezpečnější. Jako občané nějakého státu máte určitá práva a povinnosti. Zamyslete se nad tím, co potřebujete, abyste mohli volit nebo získat pas. Proč by to mělo být v internetové komunitě jinak?

2. Digitální distribuce a systém malých plateb se musí stát přímo součástí platformy. Pirátství nekončí u hudby. Filmy jsou jako další na řadě odsouzeny k "napsterizování". Systém se rozpadl. Proto musíme najít nějaké řešení a v tom budou hrát roli Smart karty.

3. Klíčem k úspěchu jsou komunikace, informace a zábava. Chceme se věnovat projektu vestavěného video telefonu, snadnějším způsobům použivání internetu a vytvořit masově rozšířené online herní prostředí pro více hráčů.

Vlastně chceme něco stoprocentně lepšího než dosud existuje. Nepotřebujeme nic předělávat, potřebujeme jen nasměrovat správným směrem to, co už z velké části máme a vylepšit to. Musíme být levní a poskytovat nějakou hodnotu. Platforma se musí stát neviditelnou; když píšete dopis, konverzujete, sledujete film nebo hrajete hru - počítač Vám pomáhá to udělat. Středem pozornosti má být to, co děláte, ne počítač. Počítač je prostředek jak dojít k cíli. Náš úkol zní: učinit uživatelův život lepší, aby všechno, co lze udělat na počítači, šlo udělat snadněji odkudkoliv a kdykoliv.

Chcete se stát součástí toho všeho? Pro kohokoliv, kdo má dostatek schopností potřebných k uskutečnění těchto kroků, budeme nabízet možnost získat akcie Genesi během další fáze našeho společného vývoje. Zaměříme se na to, aby se všichni, kteří chtějí a zaslouží si to, mohli stát tímto způsobem našimi akcionáři. Všichni zaměstnanci a smluvní partneři budou mít samozřejmě možnost stát se akcionáři. Díky stejnému systému pracuje pro Microsoft spousta milionářů. Dokonce budeme tuto možnost v komunitě dále rozšiřovat. Takto dáme uživatelům podnět ke stále širší a aktivnější dlouhodobé podpoře. Aplikace, které pracují pod MorphOS, chceme integrovat do platformy a opravy i vylepšení provádět jak nejrychleji to půjde. Existují internetové stránky, které mohou být dále vyvíjeny a získány k propagaci platformy, a to v jakékoliv formě. Budou potřeba moderátoři a Help týmy. Chceme, aby všichni měli šanci si vydělat na našem úspěchu. Budeme potřebovat spoustu věcí a vznikne tak spousta příležitostí pro všechny.

Chápeme, že tento způsob pobídky není pro každého a respektujeme to. Uznáváme také skutečnost, že bez podpory a angažovanosti komunity bychom neměli úspěch, jaký dnes máme, ani úspěch, k jakému směřujeme v budoucnosti. Toto je způsob, jakým dáváme najevo, jak si ceníme přínosu, který může poskytnout aktivní, inteligentní a spolupracující komunita. Zamyslete se prosím: není to o vytvoření velké hry nebo aplikace, která bude znamenat programátorský úspěch. Jde o práci mnoha vývojářů na mnoha projektech, kdy všichni mají užitek z práce ostatních - jen to přinese největší úspěch. A pamatujte, být nejlepší znamená mnohem více než "vývojáři". Hlásíme se k pravidlům Phoenix Developer Consortium. Hodně různých lidí bude mít spoustu věcí na práci!

Pokud se zajímáte o účast na změnách a chcete se svým přínosem podílet na odstartováni revoluce, dejte nám prosím vědět. Rádi uslyšíme o všech zainteresovaných stranách.

To je pro tentokrát všechno. Hezký den!

Raquel & Bill
bbrv@genesi.lu

 

Syndikovat obsah