P.S. pořád tady bojuji s editorem, něco je šedivé a někde chybí bold. Už se mi to nechce opravovat, tak mě prosím omluvte
Protože je tady už delší dobu mrtvo a protože jsem se nudila, udělala jsem před Vánoci, unavená po Vánočním úklidu na odreagování pár benchmarků MorphOS a AmigaOS počítačů co mám doma. * Update 9. 2. 2021: s laskavou pomocí, kterou přispěl KachnaObecná mohu doplnit Efiku 5200b a MacMini 1.42. * A protože už mám Efiku také ve stavu testovacím, mohla jsem doplnit výsledky dále o Quake, GPMark, Cow3d. * Přidaný text je označen *.
Testované sestavy: název v grafech CPU freq OS GPU * Efika 5200b 603e 0.4 MorphOS 3.15 Radeon 9200 Pegasos 2 AOS G4 1.3, AmigaOS 4.1FEu1, Radeon 9800PRO-OC Pegasos 2 MOS G4 1.3, MorphOS 3.14, Radeon 9800PRO-OC * MacMini G4 1.42 MorphOS 3.15 Radeon 9200 PowerBook G4 G4 1.67, MorphOS 3.14, Mobility Radeon 9700 AmigaOne X1000 HD6670 PA-Semi (G5) 1.8, AmigaOS 4.1FEu1, Radeon HD6670 AmigaOne X1000 HD7970 PA-Semi (G5) 1.8, AmigaOS 4.1FEu1, Radeon HD7970 iMAC G5 G5 2.1, MorphOS 3.14, Radeon X600XT PowerMac G5 Quad G5 2.5, MorphOS 3.14, Radeon X1900 G5edition
Jsou seřazené podle CPU frekvence, takže první by měl být v testech nejpomalejší. Pegasos je oprimalizován pro MorphOS, použitá karta v AmigaOS nemá HW akceleraci a je to na výsledcích dost znát. A1X1000 je vybavena dvěma kartami, takže kde to jde, jsou výsledky pro obě karty. HD6670 je zapojena jako sekundární, ve třetím PCIe x8 slotu.
1. test CPU Tady by se měla projevit výpočetní síla CPU.
1.1 DnetC testováno pomocí dnetc -benchmark
Tady je zajímavé, že G4 procesory jsou rychlejší na Mhz než G5. Bylo to diskutováno i tady https://morph.zone/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=12888&forum=11#145914 Prostě kód G4 je efektivnější. Nechce někdo optimalizovat DnetC pro G5? * A pro DnetC je opravdu třeba AltiVec!
1.2 Lame
lame -V2 RAM:09.VisaciZamek.wav RAM:09.VisaciZamek.mp3
Zajímavý je skvělý výkon Pegase s AmigaOS. Rychlejší jsou jen o 1s A1X1000 a o 4s Quad. * Ponechán i původní graf, aby nebyly ostatní výsledky moc slité. Opět Lame chce AltiVec!
1.3 WhetDhryStone
testy z balíčku WhetDhryStone od Dina Paparara
Výsledky jsou zamotané, obecně opět efektivnější na MHz G4. U výsledků Whet2 bych čekala že A1X1000 bude mít identické testy na obou kartách, ale není tomu tak. Nevím proč. iMac G5 ve většině testů nic moc. * Zde se evidentně AltiVec nevyužívá, takže výsledky Efiky zhruba odpovídají frekvenci CPU.
2. Testy na grafický výkon
2.1 MPlayer mplayer -quiet -nosound -benchmark MPlayer/New_De_la_Rey_Music_Video_with_words_to_the_song.flv
V AmigaOS byl testován MickJT-MPlayer, je nejrychlejší. * U Efiky je použitá verze MPlayeru 1.1, novější verze vyžadují AltiVec. V legendě grafu je uveden zvolený video output - opět ten nejrychlejší.
Tady je vidět u Pegase velký rozdíl mezi softwarovým (AOS) a hw-overlay (MOS) přehráváním. MorphOS používá pro přehrávání video overlay, zatímco AmigaOS video compositing. Modernější karty - Terascale2 a novější už overlay neobsahují. MorphOS by tedy potřeboval novější ovladače. U A1X1000 mají obě karty prakticky identický výsledek, zřejmě jsme narazili na omezení datového toku do karty. * AltiVec, AltiVec, Altivec! Pro MPlayer důležitější než karta s overlay. Alespoň pro tato malá rozlišení.
2.2 SDLBench
Bohužel zde nejsou kompletní výsledky. MOSem zatím nepodporované iMac a Quad se při SDLbench zaseknou, a u A1X1000 se mi zase nepodařilo donutit SDLBench bežet na sekundární obrazovce. A je to škoda, protože SDL je na sekundární kartě rychlejší - viz dále hra 1941. Neví někdo jak na to? Výsledky jsou v grafu uvedeny relativní: jako 100% je Pegasos MOS, u ostatních počítačů je pro každou položku z matice výsledků spočítán procentuální rozdíl, a pak jsou tyto rozdíly zprůměrovány do jednoho čísla.
Zajímavé je že karta Radeon 9800PRO (čip R350), i když je v AmigaOS bez hardwarové akcelerace, má lepší SDL ovladače než v MorphOSu. A prostě Pegas vítězí. * V SDL se Efika drží solidně.
2.3 GP Mark Zde jsou výsledky uvedeny ve dvou grafech, protože jsou neporovnatelné. Verze pro MOS běží pouze v malém okénku, kdežto verze pro AOS ve fullscreenu. Opět se mi nepodařilo donutit programy k jiné konfiguraci. Pokud víte jak na to, prosím o radu.
U A1X1000 výrazně lepší výsledek "slabší" karty. Pegas opět na hlavu porazil Powerbook. * Efika znovu výrazně pomalejší než odpovídá frekvenci.
2.4 Blender Open Sky-atmosphere.blend, render image
V legendě je uvedeno jak jsou na tom jednotlivé sestavy s HW akcelerací.
Dá se usoudit maximálně to, že Blender pro MOS je rychlejší než pro AmigaOS.
2.5 FPS games Tedy tady jsem tím myslela FPS=Frames Per Second, nikoli First Person Shooter . Opět v legendě informace o HW akceleraci. Velká škoda je, že se mi nepodařilo rozjet WingsBattlefield Demo na MorphOsu. Nejde jít dál přes mapování keyboard-joystick. Pokud někdo víte jak, prosím poraďte mi. ( oprava: ghh mi poradil, že u WingsBattlefield pro MorphOS stačí zapojit joystick ) A1X1000 se sekundární kartou s některými hrami nefunguje - nemá 3D, a Wazp3D jsem neinstalovala aby nebyl v konfliktu s Warp3D pro primární kartu. Na AmigaOS se mi nepovedlo spustit novější porty jako je glquake a fuhquake, takže ve výsledcích se projevilo, že je to stará verze. * Na Efice se povedlo spustit pouze Quake, ostatní ne kvůli malé paměti.
Za povšimnutí stojí Pegasos a Quake! A není to způsobeno VSYNC. * A také skvělý výkon Efiky, Quake by dokonce byl hratelný. U RTCW překvapil Powerbook. Tower 57 je lepší hrát na AmigaOS. Wings Battlefield: u A1X1000 rychlejší "silnější" karta - používá Warp3D, "slabší" karta používá pouze compositing. A Pegasos opět výborný. 1941 u A1X1000 je rychlejší "slabší" karta - lepší SDL ovladače, výkon je téměř na úrovni Quadu.
2.6 Cow3D Toto je pouze Warp3D benchmark. Nemá v reálu velký význam, protože MorphOS Warp3D v aplikacích už dávno nepoužívá. Setkáte se s ním pouze, když si pustíte nějakou starší 68k aplikaci. U A1X1000 nejsou testovány dvě karty, ale primární karta se dvěmi implementacemi: Warp3D a Warp3DNova. Nativně je Warp3D podporován na MorphOSu jen pro čipy R100 a R200, u AmigaOSu R100, R200 a SouthernIsland. Warp3DNova je nativně (Enhancer) na AmigaOSu pro čipy SouthernIsland a novějších. U karet s jinými čipy jsem použila Wazp3D, se softwarovým nebo hardwarovým rendererem. Opět je to uvedeno v legendě.
Jediné, co se dá jasně říci je, že Warp3DNova na AmigOS je výrazně lepší implemetace než Warp3D. * A opět Efika hodně málo, AltiVec citelně chybí.
3. Závěr Závěr si prosím udělejte každý sám. Pokud máte připomínky, budu ráda. Pokud budete chtít soubory se kterými jsem benchmark dělala, mohu je poslat. *Časem doplním benchmarky i pro Efiku, se kterou si teď hraji. A je vidět že se možná poohlédnu pro Pegase po kartě Radeon 8500, krerá je nejrychlejší s R200, a má HW akceleraci pro MorphOS i AmigaOS. * A nakonec prosba: Nemá někdo k dispozici Sam440, nebo ideálně Sam460? Bylo by to dost zajímavé srovnání, protože Sam460 umí AmigaOS i MorphOS a může využít moderní PCI-e karty, ale zase na druhou stranu nemá AltiVec.
|
|||
Slušná diplomová práce:) Líbí se mi že PowerBook se stále dost drží. To WingsBattlefield Demo MOS prostě na klávesnici nefunguje, musíš mít joystick nebo gamepad.
Oni se drží vlastně všichni dobře. Asi až na iMac G5, tam bych čekala víc.
Wings zkusím, mám tu nějaký starý USB joystick, snad to bude fungovat. Jen nevím jak se v MOSu nastavuje, vypadá to dost složitě.
Mám usb joypad i joystick, nic se nastavovat nemusí. Normálně mi to funguje i v e-uae.
Máš pravdu - s joystickem to jede. Díky. Takže grafík doplním.
Ale stejně je to bug - na AmigaOs to jede i jen s klávesnicí.
Já vždycky považoval G5ku za blbý CPU, prostě je to velký, žere to a výkon na MHz nic moc. Prostě takový P4 od IBM :-(
Nojo, G5 v iMacu má výsledky přinejmenším nevyrovnané, ale G5 v Quadu - to je jedna báseň.
Dnes jsem udělala upgrade výsledků u FPS her. Je vyměněný graf, přibyly tam výsledky z MorphOSu u WingsBattlefield. Díky ghh!!
Doplněny některé výsledky pro Efiku 5200b a MacMini 1.42 - díky pomoci, kterou přispěl KachnaObecná.
Mac Mini se drží celkem předvídatelně, u Efiky je vidět veliký rozdíl tam, kde se používá AltiVec.
Super. Moc díky za tvůj čas a top článeček.
není zač, potěšení na mé straně.
Veľmi pekné testy. Nečakal som, že sa ešte niekdo bude venovať analýze a testovaniu MorphOS/AmigaOS HW v takomto rozsahu. ĎAKUJEM.
Sú niekde k dispozícii linky na použité verzie programov, mp3 a videa? Chcel by som si otestovať moje mašinky a porovnať ich s Vašimi výsledkami :)
ano, určitě to někde mám. Podívám se po tom o víkendu.
A budu ráda, když pak budete výsledky sdílet.
Já teď testuji karty na Sam440 (PCI, AGP, PCIe), takže časem bude asi nějaké další srovnání, ale jen pro AmigaOS
Tady je to: https://ulozto.cz/tamhle/HYZVlWIFp3Rg
bohužel koukám, že je to jen pro MorphOS - protože mě o to tenkrát požádal jeden kolega s Efikou a MacMini. AmigaOS jsem bohužel nezapsala, tak je třeba improvizovat.
Byly to verze dostupné na os4depot a aminetu v lednu 2021.
Poslední komentáře