Debian GNU/Linux 5.0 uvolněn

14. února 2009 - oficiální prohlášení:

Projekt Debian s potěšením oznamuje, že po 22 měsících nepřetržitého vývoje byl uvolněn Debian GNU/Linux verze 5.0, kódovým označením Lenny. Debian GNU/Linux je svobodný operační systém, který nyní podporuje celkem dvanáct procesorových architektur a obsahuje desktopová prostředí KDE, GNOME, Xfce a LXDE. Je kompatibilní s FHS v2.3 a podporuje software vyvinutý pro LSB 3.2.

Debian

Debian GNU/Linux běží na nejrůznějších počítačích od palmtopů a handheldů až po superpočítače a téměř čemkoliv mezi tím. Celkově je podporováno dvanáct architektur zahrnujících Sun SPARC (sparc), HP Alpha (alpha), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Intel IA-32 (i386) a IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel), ARM (arm, armel), IBM S/390 (s390) a AMD64 a Intel EM64T (amd64).

To nově znamená i podporu pro platformu Marvell Orion a zařízení na ní založených, jako jsou QNAP Turbo Station, HP Media Vault mv2120 a Buffalo Kurobox Pro. Lenny podporuje několik netbooků, zejména Asus Eee PC. Lenny též obsahuje nástroje pro Emdebian, které umožňují křížovou kompilaci zdrojových balíků a ořezání nepotřebných částí tak, aby byly výsledné balíky vhodné pro malé systémy ARM.

Debian GNU/Linux 5.0 Lenny je nyní portovaný také na ARM EABI (Armel). Tento nový port nabízí efektivnější využití moderních, ale i budoucích, procesorů ARM. To znamená, že původní port ARM (arm) je nyní prohlášen za zastaralý.

Toto vydání obsahuje mnoho aktuálních softwarových balíků jako K Desktop Environment 3.5.10 (KDE), desktopové prostředí GNOME 2.22.2, desktopové prostředí Xfce 4.4.2, desktopové prostředí LXDE 0.3.2.1, desktopové prostředí GNUstep 7.3, X.Org 7.3, OpenOffice.org 2.4.1, GIMP 2.4.7, Iceweasel 3.0.6 (přejmenovaný Mozilla Firefox), Icedove 2.0.0.19 (přejmenovaný Mozilla Thunderbird), PostgreSQL 8.3.6, MySQL 5.0.51a, GNU Compiler Collection 4.3.2, jádro Linux verze 2.6.26, Apache 2.2.9, Samba 3.2.5, Python 2.5.2 a 2.4.6, Perl 5.10.0, PHP 5.2.6, Asterisk 1.4.21.2, Emacs 22, Inkscape 0.46, Nagios 3.06, Xen Hypervisor 3.2.1 (podpora jak dom0, tak domU), OpenJDK 6b11 a více než 23 000 dalších softwarových balíků

sestavených z více než 12 000 zdrojových balíků.

Díky integraci X.Org 7.3 se nyní X server na většině hardwaru nastaví zcela automaticky. Nově zařazené balíky umožňují plnou podporu souborových systémů NTFS, nebo automatické zprovoznění většiny multimediálních kláves na moderních klávesnicích. Celkově lepší podporu notebooků demonstruje např. škálování frekvence procesoru, které funguje okamžitě po instalaci. Přehrávání souborů ve formátu Adobe® Flash® zajišťují zásuvné moduly swfdec nebo Gnash. Pro volný čas bylo přidáno několik nových her od logických, až po zběsilé střílečky viděné z vlastního pohledu. Za zmínku stojí nový grafický katalog her goplay, který umožňuje procházení, hledání a filtrování her dostupných v Debianu. Pro lepší představu o hře nabízí kromě popisu i obrázky ze hry.

Zařazení OpenJDK do Debian GNU/Linuxu 5.0 a také nové verze GNU Java compileru, GNU Java bytecode interpreteru, Classpath a dalších svobodných částí technologie Sun Java umožňují projektu Debian distribuovat aplikace založené na jazyce Java v sekci main.

Další zvyšování bezpečnosti systému se projevilo například v instalaci dostupných bezpečnostních záplat ještě před prvním restartem do instalovaného systému, sníženým počtem programů s nastaveným setuid bitem a menším počtem otevřených portů ve standardní instalaci. Několik kritických balíků bylo sestaveno pomocí GCC se speciálními parametry, které by měly poskytnout lepší ochranu proti některým útokům. Zvýšení bezpečnosti se týká i různých jiných aplikací, například PHP je nyní sestaveno se záplatou Suoshin.

Uživatelé, pro které není angličtina tím pravým šálkem čaje, určitě ocení, že systém pro správu balíků nyní umí zobrazovat popisy balíků i v jiných jazycích.

Debian GNU/Linux lze instalovat z nejrůznějších médií, jako jsou DVD, CD, USB paměti, diskety nebo třeba síť. Výchozím desktopovým prostředím je GNOME a nachází se na prvním CD. Ostatní desktopová prostředí (KDE, Xfce a LXDE) mohou být instalována pomocí dvou nových alternativních obrazů CD. Debian GNU/Linux 5.0 opět podporuje vícearchitekturní CD a DVD, která umožňují instalaci na více architekturách z jediného média. Novinkou jsou Blu-ray disky, díky kterým lze na jediné instalační médium umístit kompletní archiv pro zvolenou architekturu.

K dispozici jsou také speciální obrazy, díky kterým lze Debian GNU/Linux používat přímo bez předchozí instalace. Tyto speciální obrazy se nazývají živé (live) obrazy a jsou dostupné pro CD, USB paměti a různé varianty zavádění ze sítě. Pro začátek jsou tyto obrazy dostupné pouze na architekturách amd64 a i386.

Instalační proces Debian GNU/Linuxu 5.0 byl v mnoha směrech vylepšen. Mezi jinými byla obnovena možnost instalace z více CD/DVD médií, je možné nahrát potřebný firmware z výměnných médií a také přibyla podpora instalace za pomoci braillova řádku. Pozornost byla věnována i zavádění instalace - nyní je možné pro výběr instalačního režimu, instalačního rozhraní a instalovaného desktopového prostředí využít grafické menu. Instalační systém Debianu je přeložen do 63 jazyků.

Debian GNU/Linux si již nyní můžete stáhnout z Internetu přes bittorrent (doporučená možnost), jigdo nebo HTTP; viz Debian GNU/Linux na CD. V brzké době bude nový Debian dostupný i u prodejců na DVD, CD a Blu-ray discích.

Přechod z předchozí verze Debianu 4.0 Etch je ve většině případů řešen automaticky nástrojem pro správu balíků aptitude a do jisté míry též programem apt-get. Aktualizace Debianu může být jako vždy provedena bezbolestně, na místě a bez zbytečné odstávky systému, ovšem důrazně doporučujeme přečíst si poznámky k vydání a předejít tak potenciálním problémům. Poznamenejme, že v nadcházejících týdnech se budou poznámky dále vylepšovat a budou dostupné ve více jazycích.

Věnování

Debian GNU/Linux 5.0 Lenny je věnován Thiemo Seuferovi, vývojáři Debianu, jenž zemřel 26. prosince 2008 při tragické dopravní nehodě. Thiemo se v Debianu podílel na nejrůznějších projektech. Spravoval několik balíků, byl hlavním motorem portování Debianu na architekturu MIPS a byl také členem týmů Debian kernel a Debian Installer. Jeho přínos však sahá daleko za hranice projektu Debian: pracoval na portu linuxového jádra pro MIPS, na MIPS emulaci v qemu a na spoustě dalších menších projektů.

Thiemova práce, oddání, široké technické znalosti a schopnost sdílení toho všeho s ostatními nám bude chybět. Jeho přínos nebude zapomenut. Na vysoké standardy Thiemovy práce se bude těžce navazovat.

O Debianu

Debian GNU/Linux je svobodný operační systém, vyvinutý více než tisícovkou dobrovolníků z celého světa spolupracujících prostřednictvím Internetu. Mezi ostatními distribucemi GNU/Linuxu je Debian unikátní pro svoji neziskovou povahu, otevřený vývojový model a oddanost svobodnému softwaru.

Hlavními silnými stránkami projektu Debian jsou dobrovolnická základna, dodržování společenské smlouvy Debianu (Debian Social Contract) a odhodlání poskytovat nejlepší možný operační systém. Debian 5.0 je v tomto směru dalším důležitým krokem.

Kontaktní informace

Pro další informace prosím navštivte webové stránky Debianu na http://www.debian.org/ nebo zašlete mail na adresu <press@debian.org>.

Domovská stránka

http://www.debian.org

Syndikovat obsah