IBM zvažuje koupi Sun Microsystems!

Firma International Business Machines Corp. (IBM) zvažuje koupi firmy Sun Microsystems Inc. (Sun)!

Obě společnosti mají společné, že se zabývají vývojem systémů, které nejsou odkázané na Windows od Microsoft Corp. a jejich produkty jsou mnohem méně závislé na Intel Corp. procesorech narozdíl od konkurence. Mají vlastní IBM PowerPC a Sun SPARC hardware. Obě společnosti také silně podporují open-source Linux a Java software.

Pokud se obchod uskuteční (během tohoto týdne), podle Wall Street Jurnal firma IBM za firmu Sun pravděpodobně zaplatí 6.5 miliard dolarů (~ 130 miliard Kč). Sun je nyní ohodnocený na 3.7 miliardy dolarů (~ 74 miliard Kč). Nabídku na odkup podala podle zdrojů samotná firma Sun, která měla oslovit několik IT společností (např. i HP).

IBM  Sun Microsystems

Sun má své vlastní SPARC servery, x86 servery, operační systém Open Solaris, nedávno koupil MySQL a vyvíjí obrovsky populární platformu Java, vývojové prostředí NetBeans a virtualizační software VirtualBox. IBM mimojiné vyrábí PowerPC procesory a servery, které by se překrývaly se SPARC. Je pravděpodobné, že SPARC servery by zamířily na serverové pohřebiště a firma se by se zaměřila pouze na PowerPC servery. IBM je již nyní největším výrobcem serverů s podílem 31,4%, u Sunu činí podíl 10,6% (4. místo po HP 29,5% a Dell 11,6%). Pozice IBM by se akvizicí Sunu jistě upevnila. Přechod od SPARC na PowerPC by byl také snazší v tom, že operační systém Solaris běží jak na serverech od Sunu tak i od IBM a je mnohem populárnější než AIX od IBM. Spojily by se tyto dva produkty? IBM má také svoji vlastní databázi DB2 oproti MySQL. Java je určitě v naprostém v bezpečí, samotná firma IBM používá platformu Java. Kancelářský balík OpenOffice.org by byl nejspíš také v dobrých rukou, jelikož velmi dobře konkuruje Microsoft Office.

Uvidíme, jak se tato obrovská akvizice bude dále vyvíjet. Nyní by to byly samé spekulace.

Pro více informací - viz zdroje.

Odkazy:

IBM in Talks to Buy Sun in Bid to Add to Web Heft (The Wall Street Jurnal, 18.03.2009)
IBM opens talks to buy Sun Microsystems (The Register, 18.03.2009)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: IBM zvažuje koupi Sun Microsystems!

A pak že je krize.....Smile

RedRose (bez ověření)
Re: IBM zvažuje koupi Sun Microsystems!

krize asi jak pro koho Wink ale jinak docela zajimavy tah od IBM...

Syndikovat obsah