15 posts / 0 new
Poslední
Obrázek uživatele Kuba
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.11.2017
Jak počeštit programy

Zdravím,

jsem začátečník a potřebuji poradit. Chtěl bych počeštit některé programy. Speciálně Amiga Writer, Turbo Calc, Poly Organizer apod. Mám takový pocit, že to má co dělat se soubory "catalogs". Zkoušel jsem ledacos, ale bohužel jsem na nic nepřišel. V dostupné literatuře jsem se také nic nedozvěděl. Může mi někdo prozradit princip jak se to dělá? Mám MorphOS 3.10 a teprve do něj pronikám.

Za všechny rady díky

Kuba

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak počeštit programy

Zdravím nového zájemce o MorphOS!

Ohledně lokalizace vychází MorphOS z AmigaOS. Tudíž systémová lokalizace funguje tak, že je potřeba mít příslušný lokalizační katalog, který je potřeba nakopírovat na správné místo v systému. MorphOS se pak při spuštění onoho programu podívá v jakém jayzyku je nastaven systém, zkontroluje jestli má příslušný katalog a pokud ho nalezne, komunikuje pak onen program v příslušném jazyku. To platí samozřejmě jen pro ty programy, které mají podporu lokalizačních katalogů zabudovanou. Některé programy ignorují lokalizaci úplně, jiné mohou mít i vlastní, nesystémové řešení.

Konkrétní místo pro umístění lokalizačních katalogů je v adresáři Locale na systémovém disku. Konkrétně pak pro češtinu musí být lokalizační katalogy umístěny v podadresáři čeština.

Ještě před tím, než se rozhodneš něco "počešťovat", je dobré podívat se, jestli už daný katalog pro konkrétní program není na světě. Asi nemá smysl dělat něco, co už existuje. Pro začátek jem hodil na internet všechny katalogy co mám v systému já. Najdeš je na MOS_CZ_katalogy.lha.  Stačí stáhnout archiv, rozbalit ho a adresář čeština nakopírovat do Locale na systémovém disku (pokud už tam adresář čeština je, nakopíruj jen jeho obsah). Možná pak budeš překvapen kolik programů s tebou bude komunikovat Česky. Laughing

Pokud budeš chtít přesto přeložit nějaký ten katalog do Češtiny, je to trošku vyšší dívčí. Samotný katalog se moc editovat nedá. Ono by to sice asi v nějakém hexaeditoru šlo, ale dělal by to jen naprostý macochista, vím o čem mluvím, kdysi jsem podobně překládal programy pro Atari800. Je tedy dobré sehnat si nějaky ten software. Pro začátečníka je asi nejlepsí program Převodník 1.47. V něm je, mimo jiné, možné převést katalog do textu a ten pak v nějakém ascii editoru (v MorphOS je třeba přímo výborný Scribble (potažmo FlowStudio) prostě přepsat do mateřského jazyka. Následně pak Převodníkem převést ascii text zpět do katalogu, ten nakopírovat do Locale/čeština a je to. POZOR!!! Je však nutné zadat položku

[LANGUAGE]
čeština

jinak katalog nebude fungovat.

Tento postup tvorby katalogu je možný a jednoduchý, ale není příliš uživatelsky přívětivý. Proto vzniklo množství speciálních programů na tvorbu lokalizačních katalogů (CatEdit, UCT, atd.) Lze je většinou najít na Aminetu. Jeden z nejlepších je podle mě SimpleCat 3.22. Filozofií těchto programů je to, že se nepřekládá samotný katalog, ale pomocné soubory ze kterých se příslušný katalog poté vygeneruje (jedná se o soubory s příponou .CT a .CD). Tím se samotný překlad hodně zpřehlední a hlavně je pak mnohem lepší překládat případnou novou verzi překládaného programu, kdy je pak v editoru vidět jen ty řetězce v cizím jazyku, který autor přidal do nové verze a překlad je pak mnohem efektivněší.

No myslím, že na úvod by to mohlo stačit Laughing

V případě problémů se ozvi.

Obrázek uživatele Kuba
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.11.2017
Re: Jak počeštit programy

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Katalogy samozřejmě mám, jen jsem netušil kam přesně je umístit. Ono to stejně asi u některých programů nebude fungovat, protože některé nejdou nainstalovat a tak jsem je nainstaloval v EUAE a potom celý adresář překopíroval do MOS (AmigaWriter, TurboCalc 3.5). To bych asi musel mít počeštěnou instalaci WB 3.1 pod EUAE aby to pod Amigou běhalo česky a potom teprve by možná vzaly tyto programy češtinu na vědomí. Ono se v nich totiž nastavit češtinu nedá. Není v nich volba jazyka. Ovšem s ostatními programy si pohraju :-)

Zajímavé je, že některé programy mi po upgrade MOS 3.9 na MOS 3.1 přestaly fungovat. Speciálně Scribble. Po jeho spuštění mi absolutně vytuhne počítač. Chrisalis nejde nainstalovat a hlásí mi že potřebuje MOS :-) Do Flow Studia zase nedokážu nacpat české fonty. Jednoduše mám opravdu co objevovat.

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak počeštit programy

Ohledně nastavení Češtiny - většinou není zapotřebí nic nastavovat, stačí mít v Češtině systém (ten předpokládám Česky máš) a program, který podporuje lokalizaci pomocí katalogů by se měl v Češtině spustit automaticky. Zkus použít ty katalogy ode mě, v naprosté většině jsou pro MorphOS vyzkoušené. Případně se ozvi, který konkrétní program chceš Česky a nefunguje.

Scribble by ti fungovat normálně měl, alespoň mě funguje v MorphOS 3.10 normálně. Nejspíš se ti s něčím v systému hádá. Otázka je, jestli to má cenu řešit, pokud ti jede FlowStudio. Jedná se v podstatě o to samé. Jinak české fonty se nastavují v menu Setting -> Editor. V první záložce Generic je dole v sekci Font položka Output Panel. Tady zvol příslušný font. Je nutné vybrat nějaký v normě ISO Latin2. Pár jich je už součástí systému. Hledej ten který má v názvu Latin2 a nebo L2. Já třeba používám Ariel Latin2.

Ohledně Chrisalisu momentálně nevím, kouknu na to. Napadá mě, že je možná instalace "natvrdo" nastavena na název systémového disku  MOS. Zkus před instalací otevřít příkazový řádek nebo Shell (Nový shell v menu Ambient nebo klávesová zkratka Levá Amiga (Win) + N) a napiš:

assign MOS: SYS:

Stiskni Enter a zkus Chrisalis znova nainstalovat.

Obrázek uživatele Kuba
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.11.2017
Re: Jak počeštit programy

Diky Flegy,

už na mě mluví česky PolyOrganizer, Apdf, Flow Studio umí psát českými fonty a díky souboru TutboCalc.std který jsem si stáhl z oddílu lokalizace mám v Turbo Calc české menu. Škoda jen, že po zvolení libovolné položky vyskakují nastavovací okna německy. Mám totiž verzi TC 3.5 a ty české soubory jsou pro TC 5. Nicméně stejně je to super.

Scribble jsem smazal. FlowStudio je podstatně lepší. S Chrisalisem si nelam hlavu. Stejně se má instalovat na čistou instalaci MOS a kvůli zkoušce Chrisalisu pro 3.9 si nebudu likvidovat celý systém. Až vyjde nová verze, budu o tom silně přemýšlet.

Jestli je to možné, mohl bys mi doporučit nějaké pěkné programy? Například vektorový kreslík. Jsem z Macu zvyklý na Graphics, InkScape, Adobe Ilustrátor nebo Corell Draw. Programy co jsem našel na MOS jako Sketch apod. mi přijdou poněkud jednoduché. Taky bych chtěl vědět, kde sehnat a jak nainstalovat EUAE launcher. Na Macu je to komfortní nastavovací okno, které je k dispozici i při běhu FS UAE a můžu si v klidu měnit diskety a nastavení podle libosti. Na MOS můžu měnit diskety s obtížemi pomocí stisknutí Alt+Ctrl+F1 nebo F2. Blbě to ale reaguje. Někde jsem viděl obrázek, na kterém byl takovýto panel i na MOS. Jenom to bylo na starší verzi (já mám poslední verzi). No a nakonec kde seženu nějaké pěkné klasické hry :-)

Vím že mám dost otravných dotazů ale chci si MOS tak trochu užít. Ačkoliv Mac je špička, přeci jenom je to pro mě "pracovní" počítač.

Díky

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak počeštit programy

Ohledně Turbocalcu, tak verze 3 už je trošku pasé, ale možná se někde ještě najde český katalog i pro ni. Chce to trošku pohledat internet. Verze 5 jede česky celkem bez problémů. Tedy nejsou přeloženy příkazy, ale ty překládat je podle mě šílenost. Spíš je docela menší problém, že není přeložena dokumentace, přece jen i ten Turbocalc toho umí poměrně dost a v Angličtině se asi dost lidí stále ztrácí.

Ohledně GUI k EUAE, vím, že existuje rhLaunch, ale popravdě moc jsem ho nepoužíval, mám v EUAE obyčejným textovým editorem upraveny konfigurační soubory na několik konfigurací a ty pak rovnou spouštím a ovládám pomocí oněch klávesových zkratek. Akorát mám asi nějakou starší verzi EUAE a ta reaguje na ty zkratky celkem dobře. Nakonec ono jich moc nepořebuju, stačí mi vyměňovat diskety, restart a konec. Myslím, že se tu někde i řešilo spouštění programů pro Amigu přímo s prostředí Ambientu, kdy stačilo jen nakliknout ikonu v MorphOS a příslušný program se rovnou spustil, ale popravdě ani tohle jsem zatím nějak nezkoušel.

Ohledně programů pro vektorovou grafiku, nemyslím si, že pro MorphOS existuje něco srovnatelného s komerčními programy pro Maca (Win), bohužel MorphOS je naprosto minoritní OS, na který se podobné programy zkrátka nevyplatí převádět. Na druhou stranu to co je, většinou stačí (nebo spíš musí stačit) i na nějaké to "blbnutí".

To samé vlastně platí i o hrách. Existují hry z Amigy, několik portů dříve komerčních her a celkem dost emulátorů. Originálních her přímo pro MorphOS je celkem pomálu. Za zmínku stojí třeba hry od Cherry Darling Games. Otázka je jaky styl her preferuješ.

Jinak dost věcí pro MorpOS najdeš přímo na těhle stránkách v sekci SOFTWARE. Dál samozřejmě na Aminetu. A něco se najde třeba na http://morphos-storage.net/, nebo třeba na WArMUpu.

Obrázek uživatele Kuba
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.11.2017
Re: Jak počeštit programy

Ahoj Flegy,

díky za typy. Češtinu pro TurboCalc jsem použil pro verzi 3.5 :-) Jenom se mi nechce kupovat drahý originál, když tomám jen na hraní. Nicméně si budu muset se starší verzí vystačit. Už jsem si koupil AmigaWriter za nějakých 600 a taky ho mám jen na hraní, protože jsem ještě nenašel způsob jak exportovat soubor s regulérní češtinou do Wordu nebo Pages nebo do čehokoliv s regulérní češtinou. Myslím, že je na tom CW lépe.

Ono je to s těmi programy tak, byl jsem kdysi zarytý Atarista a měl jsem všechny stroje od A800 až po Falcona. Protože jsem nesnášel Woknofsy tak jsem byl šťastný, když jsem dokázal na Atari to samé co komerční programy pro PC. Když jsem se rozváděl, všechno jsem prodal. Pak jsem se stal zase Applistou a mám doma zase několik strojů této značky. Před časem se mi zastesklo po nějakém tom retro stroji. Tentokrát jsem se zaměřil na Comodore. Už mám doma dvě C64, jednu C128 a nyní laškuji s Amiga like počítači. Jsem tak trochu cvok ale je mi to jedno.

To jen na okraj :-) Hlavně ale toužím zkusit programování v C. Potíž je v tom, že i když mám spoustu literatury, nejsem schopen pochopit jak to navlíknout v MorphOSu. Právě proto se mi líbí Flow Studio, které podporuje mraky jazyků. Jen netuším jak je to s knihovnami apod. Zkouším louskat všelijaké stránky a pochopit proč není v libraries např. stdio.h apod :-) No doufám, že se někde uchytím a zjistím jak se zdrojáky zkompilují apod.

Zatím díky za pomoc.

Kuba

ghh
Obrázek uživatele ghh
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak počeštit programy

Abys mohl kompilovat, musis si nejdriv stahnout a nainstalovat MorphOS Software Development Kit.

http://www.morphos.de/downloads

Koukni taky sem.

https://library.morph.zone/Main_Page

https://library.morph.zone/First_steps_in_MorphOS_programming

Amiga DraCo PegasosII G4 G5

Obrázek uživatele Kuba
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.11.2017
Re: Jak počeštit programy

Ahoj,

díky za radu. SDK mám nainstalován ve verzi 3.12. Po doporučených stránkách již nějakou dobu brouzdám, ale jednak jsem již ve věku kdy je mozek již trochu natvrdlý a taky angličtinou nevládnu tak jak bych potřeboval. Ono je to tak, naposledy jsem programoval v GFA basicu na Atari ST (dělal jsem program v rámci dipolomové práce) v roce 1991 a to už je po čertech dlouho. Takže jsem úplný začátečník v C. Uvidíme. Snad se mi povede do jazyka C trochu proniknout :-). Ono jde o to, aby člověk vyprodukoval první jednoduchý spustitelný prográmek a pak už to bude všechno záležet jen na znalostech a fantazii.

ghh
Obrázek uživatele ghh
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak počeštit programy

Nazdar

Aha takze SDK mas.  Prave v adresari kam jsi SDK nainstaloval jsou vsechny ty stdio.h a dalsi includes. Taky se podivej do adresare Examples, je tam par prikladu abys aspon vedel o co jde. Neni to teda moc jednoduchy (alespon pro me), ale pokud budes mit dost vytrvalosti a casu....

Tady mas projekt do FlowStudia http://ghh.8u.cz/friends/hellomui.lha

Rozbal a pak odevri ve FlowStudiu (menu Workspace - Open project..., hellomui.xprj)  vpravo je zalozka Work Space, tam se objevi hellomui, to pak rozbal a dal rozbal Source Files a tam je ten zdrojak.

No a muzes se v tom vrtat :)

Amiga DraCo PegasosII G4 G5

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak počeštit programy

Jestli jsi něco někdy programoval v GFA basicu a chceš jenom něco na "blbnutí", tak bych ti doporučil na vyzkoušení  Hollywood. Nevím jestli tenhle původně amigistický projekt znáš. Jedná se v podstatě o jednoduchý programovací jazyk na bázi Basicu s celkem velkými možnostmi. Velká výhoda je to, že multiplatformní. Takže něco naprogramovat můžeš třeba pod MorphOS (Windows, MacOS, Linuxem...) a hotový program pak můžeš přeložit do jakéhokoli dalšího podporovaného systému (Windows, Linux, MacOS, Android, iOS...). Takže tvůj program pak mohou obdivovat na několika platformách.Cool  Daní za to je ovšem větší velikost výsledného spustitelného souboru a nejspíš i poněkud větší nároky na hardware (což asi dnes nehraje tolik roli).

Umí to celkem jednoduše docela velké věcí. Tady je malé prezentační video už celkem historické verze, ovšem autor na programu docela pilně maká. Nedávno vydal třeba plugin na manipulaci s PDF. Dají se v tom udělat jak hry (třeba 2PicPuzzle od pecaNa), tak i celkem užitečné programy (třeba prohlížeč komiksů RNOComics).

Obrázek uživatele Kuba
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.11.2017
Re: Jak počeštit programy

Zdar,

tak jsem si stáhl Hollywood 7.1 pro OSX PPC, protože demo-verzi pro MOS nebo Amigu jsem nikde nenašel. Trochu jsem si s tím pohrál a vypadá to dost dobře. Programování v C odsouvám na neurčito zkusím laborovat v Hollywoodu Wink. Pro jistotu jsem koupil verzi pro všechny platformy. Sice to stálo ranec ale co žijeme jen jednou. Teď už čekám, že mi Andreas pošle download link. Jsem trochu zklamaný, protože jsem čekal že si to budu moci stáhnout hned ale skutečnost je trochu jiná. No nic se neděje. Jenom se trochu děsím jestli vůbec budu schopen ten Hollywood pobrat. Manuál má nějakých 1200 stránek a píše se v něm, že má až 700 příkazů.

Tak mi držte palce

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak počeštit programy

Tak jak s Hollywoodem? Předpokládám, že už ho máš dávno na disku. Cena je bohužel taková jaká je, ale myslím, že se dá zkousnout. Mimochodem zlevněná verze pouze pro jednu platformu se nabízí tuším od ledna a byla prezentována jako mimořádna nabídka.

Ale peníze se ti mohou rychle vrátit. Udělej nějakou super appku a budeš v balíkuWink Viz třeba MyCatalog. Myslím, že Hollywood jak vyšitej. I když v případě databází bych asi spíš použil MUIBasi. Jinak velikost manuálu je relativní. Ono se to dost rozrůstá přidáváním různých pluginů. Pro vytvoření jednoduchého programu toho tolik nepotřebuješ. 

Obrázek uživatele Kuba
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.11.2017
Re: Jak počeštit programy

Zdravím vespolek,

tak se mi povedlo vnutit AmigaWriteru pod MOS češtinu včetně menu. A zde nastává problémek. U obou programů je menu v kódování E2 (i u převodníku), tedy čeština ale zmrvená. Zkusil jsem tedy použít Převodník 1.47 pro převod do ASCII. Chyba lávky. Po stlačení tlačítka zkonvertovat mašina spolehlivě zmrzne. Dokument z Amiga Writeru ve formátu RTF pěkně překonvertuje do windozáckého kódování. S Macem už to taková výhra není, protože kódování je nastaveno na nějaký OS 8-9, takže se Sierrou jsem namydlenej. Windozácký kódování taky nezchroupne (myslím ten Mac). Ovšem soubory "catalog" Převodníku evidentně nechutnají. Poradí mi někdo, jak překonvertit ten catalog z kódování E2 na unicode (nebo co to používá ten MOS)?

Díky

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Jak počeštit programy

Kromě Převodníku můžeš zkusit upravit katalog třeba programem SimpleCat. Ovšem program je už trošku sofistikovanější a pokud nemáš s úpravou katalogů moc zkušeností, můžeš se v něm lehce ztratit Wink. Ve zkratce - nejdřív dej pro jistotu v menu Project -> New . Potom nahraj katalog pomocí menu Import -> Catalog file. Potom dej menu Export -> Translator file. Ulož s příponou .ct. Tím získáš ASCII soubor a ten uprav Převodníkem na normu ISO Latin 2 neboli 8859.2 (to je norma, kterou používá MorphOS). Dál nahraj upravený soubor do SimpleCatu přes menu Import -> Translator file a ulož katalog v menu Export -> Katalog file.

Co se týče samotných souborů vytvořených v AmigaWriteru, tam bude hlavní problém ve stáří programů. Většina jich je "stavěna" na kódování, které s už dnes moc nepoužívá. Problém bude asi to, že nově se většinou všude používá UNICODE, což převodník moc nezvládá. Ale podívej se sem, třeba si tam nějaký program vybereš. Celkem zajímavý je Konvertor Petra Faltuse, je online, tudíž multiplatformní a umí toho docela dost.

Mimochodem jestli neuspěješ, tak mi ty katalogy co pořebuješ převést pošli na vitkubr@volny.cz. Já se na to podívám. Mám placenou verzi Prevodníku, která je možná stabilnější. Zatím mi vytuhla akorát v okně o autorovi. Případně zkus Převodník pod UAE.

Syndikovat obsah