LinuxPPC: Niktarix - Nové Knoppix Live CD pro PPC platformu

05.11.2005, aktualizace 04. 02. 2006

Autor: Nick Niktaris
Překlad: Amiginka, Luky
Článek přeložen z angličtiny ze stránek PPC Zone

LinuxPrvní oficiální verze NIKTARIXu je na světě. NIKTARIX je mnou vytvořené nové Live CD pro PPC platformu podobné Knoppixu. Začínal jsem v podstatě od nuly, přičemž jsem používal zdrojový kód KNOPPIXu a KANOTIXu a programy převážně z Debian Sarge. Tato distribuce byla vytvořena a otestována na Genesi ODW/PowerPC (Pegasos II). Nejsem si jist, jak bude fungovat na ostatních PowerPC a Mac počítačích, v případě Maců by měla teoreticky potřebovat pouze kernel, yaboot atd. Protože sám však Macintosh nevlastním, nemohl jsem zkompilovat kernel a vyzkoušet to. Pokud budu mít příležitost, udělám vše co bude v mých silách, abych Niktarix rozchodil i na ostatních PowerPC počítačích a dám vám vědět.

Toto je první oficiální verze, proto prosím mějte na paměti, že může obsahovat vážné chyby a je potřeba udělat ještě poměrně dost práce, než dosáhnu konečné podoby. Přidávání KNOPPIX utilitek a vlastností, které chybí v této verzi, nalezení webového prostoru a vytvoření webové stránky, fóra, vytvoření nějaké dokumentace atd. - to je jen malá část z toho, co se ještě musí udělat. Abych věděl co v příštích verzích NIKTARIXu přidat/odstranit/změnit/opravit, jsou pro mě důležité vaše komentáře a odezva. Můžete použít můj email na konci tohoto článku.

NIKTARIX nyní mimo jiné obsahuje: kernel 2.6.11, KDE 3.3.2, UNIONFS, Mozilla / Firefox, Openoffice, GIMP.

Několik poznámek o NIKTARIXu:

  • Některé vlastnosti KNOPPIXu chybí, buď protože nejsou dosud hotové/přeportované, nebo jsou specifické pro i386 a nemohou fungovat na PPC platformě, nebo je nelze prozatím zkompilovat.
  • V této chvíli je podporována pouze angličtina. Další jazyky budou importovány, pokud o ně bude zájem.
  • Můžete používat Knoppix cheaty, stačí je přidat na konec příkazu v OpenFirmware.
  • Nahrání UNIONFS trvá při bootování poměrně dlouho, buďte trpěliví.
  • Díky UNIONFS můžete pracovat jako kdyby byl NIKTARIX na harddisku, přestože běží z CD. Např. můžete instalovat/odstraňovat .deb soubory.
  • V této fázi je nejdůležitější, aby toho fungovalo co nejvíce. To je důvod proč jsou použity pouze Debian Sarge balíčky, další budou přidány v následujících verzích.

Korb byl tak hodný a udělal screenshoty, můžete se na ně mrknout zde.

Pro nabootovaní použijte příkaz v OpenFirmware:

boot cd niktarix root=/dev/ram rw init=linuxrc

Tady je odkaz pro všechny, kteří chtějí NIKTARIX vyzkoušet:
http://www.ellak.gr/pub/knoppel/NIKTARIX_0_03.ISO (pozn. překladatele: velikost 563MB)

Ujistěte se, že souhlasí kontrolní součet .iso souboru: http://www.ellak.gr/pub/knoppel/NIKTARIX_0_03.MD5SUM

Jakékoliv komentáře, nahlášení chyb či opravy můžete posílat na niktarix@knoppel.org

Poděkování: Genesi, Jorg Schirottke, Sven Luther, Fabian Franz a ostatním lidem, kteří mi pomáhali.

Užijte si to
Nick Niktaris

Aktualizace 04. 02. 2006: Nick Niktaris vydal novou verzi živého Linux CD pro Pegasos - Niktarix 0.04 (642MB, MD5) založeného na Linux jádře 2.6.14. Distribuce dále obsahuje KDE 3.4.3, UnionFS, GIMP 2, OpenOffice.org 2, Firefox a další. Nová verze je již schopná nabootovat prostým zadáním "boot cd niktarix" v OpenFirmware.

boot cd niktarix

Syndikovat obsah