Logout: Pár (dalších) slov o mém oblíbeném procesoru

Logout dnes na svém blogu vydal článek o PowerPC G5 - Pár (dalších) slov o mém oblíbeném procesoru.

PowerMac G5

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Logout: Pár (dalších) slov o mém oblíbeném procesoru

Jojo, snad se ho pro MorphOS taky dočkáme.

Obrázek uživatele pavlor
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Logout: Pár (dalších) slov o mém oblíbeném procesoru

Uz aby to bylo...

 

Jen me zarazi to neustale lkani nad prechodem Apple na x86 (rovnez v clanku). Porovnejte si vykon poslednich generaci Mac Mini a PowerBook G4 (PowerPC) a jejich bezprostrednich x86 nastupcu - pro Apple se tedy jednalo o logickou volbu.

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Logout: Pár (dalších) slov o mém oblíbeném procesoru

Jj, bude to supr, dalsi stroje pro MorphOS Wink

Mno, srovnavat starou G4 generaci s novejsimi nastupci neni moc ferove. A co aspon G5 u Power Mac...? Myslim, ze i to mezi generacni porovnani neni tak jednoznacne... Nemluve o tom, ze v dobe prodeje PowerPC mel Apple na strankach grafy, jak je Apple PowerPC lepsi nez x86 konkurence Laughing Jinak novejsi stroje s PowerPC by byly vykonejsi, mimo hlavnich PowerPC vyrobcu treba hlavne eso v podobe noveho usporneho PWRficient 64-bit PowerPC, ktery by sel v pohode nasadit i do notebooku. No, kazdopadne si myslim, ze se Applu hodi stejny procesor, pro ktery jsou Windows a muze se tak chlubit, ze jen na Apple bezi nativne Mac OS X i Windows 7 a obycejny PC, ktery nevyrobil Apple, nepodporovat. Navic nemusi investovat do podpory specifickeho desktopoveho CPU, sveze se na vlne x86 a muze se vice zamerit na svuj iPhone, iPad, atd.

Obrázek uživatele pavlor
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Logout: Pár (dalších) slov o mém oblíbeném procesoru

Nikdy neverim testum, ktere si sam nezfalsuji. :-)

G5 v notebooku nebo Mac Mini? Mozna podtaktovany. PWRficient byl (a v nekterych ohledech stale je) uzasny cip, ale rychlostne by za posledni generaci Pentium M stejne zaostaval (napr. model Pentium M 780 2226 MHz je ve testech SpecInt2000 dokonce jeste rychlejsi nez 970MP 2.7 GHz, v FP testech ovsem samozrejme nikoli). Kdyz uz jsi nakousl Power Mac G5, co do nej mel Apple dat v roce 2006? Power5 ci 6? Ani se nechci ptat, jak drahy by to potom byl pocitac.

Rozdil mezi x86 a PowerPC se projevoval nejzretelneji prave v kategorii, ve ktere do te doby Apple dominoval: notebooky a nizkoprikonove pocitace. V roce 2006 proste neexistoval PowerPC procesor vhodny pro notebooky, jenz by byl schopen konkurovat Pentiu M (nemluve o Core) - PA6T byl uveden az v roce 2007. Pokud by Apple zustal u PowerPC, musel by se omezit na podtaktovane jednojadrove G5 procesory. Z ciste technologickeho hlediska tedy Apple nemel na vyber.

Muj pohled mozna vyzniva prilis kriticky, ale to neznamena, ze bych se vzdal sve naklonosti k PowerPC (ostatne si chci koupit X1000...). Proste si jen myslim, ze zde existuji i dalsi perspektivy, z nichz je nutne prechod na x86 (v tomto pripade Apple) posuzovat.

Syndikovat obsah