Magazín Obligement: Porovnání AmigaOS 4.1 a MorphOS 2.1

Na stránkách francouzského Amiga magazínu Obligement se objevil článek: Porovnání AmigaOS 4.1 a MorphOS 2.1. Článek je sice ve francouzštině, ale naštěstí např. pomocí funkce Google Translator ho lze automaticky přeložit alespoň do krkolomné češtiny, z výsledku se pak dá pochopit, o čem autor (jpv) píše. Smile Sice je již na světě MorphOS 2.2, ale zdá se, že i 3 měsíce starý MorphOS 2.1 jasně vítězí nad AmigaOS 4.1, z kterého je autor poněkud zklamán. Jpv navíc MorphOS 2.1 testoval na starém Pegasos I (místo novějšího Pegasos II), systém AmigaOS 4.1 na AmigaONE XE. Co se autorovi na MorphOS 2.1 více líbí a v čem je lepší než AmigaOS 4.1? Čtěte dále, co jsem z článku pro vás vykoukal...

MorphOS 2.1 contre AmigaOS 4.1
MorphOS 2.1

Osobní názor jpv je, že je MorphOS 2.1 moderní téměř ve všech oblastech, více vyzrálejší a hotový než AmigaOS 4.1, který vyžaduje další vývoj v mnoha oblastech.

Za nejvýznamnější nedostatek AmigaOS 4.1 je v článku považována nedostatečná funkčnost grafického prostředí Workbench, o kterém by se dalo říci, že je téměř na stejné úrovni jako v AmigaOS 3.9. Člověk nadále musí používat správce souborů jako starý DirectoryOpus 4. Na MorphOS grafickém prostředí Ambient se naopak hodně pracovalo, v mnohém napodobuje prostředí DirectoryOpus Magellan a většina uživatelů tak vůbec nepotřebuje externího správce souborů.

Autorovi se dále nelíbí chaos v systému preferencí v AmigaOS 4.1, kterých je mnohem více než před 20 lety. MorphOS má sve preference lépe organizovány a uspořádány.

MorphOS 2.1 na 4.1 pro AmigaOS
Některé preference v AmigaOS 4.1

Za další velkou výhodu MorphOS autor považuje MUI 4, který je navíc lepší než byl dříve MUI 3 na Amize. Zmiňuje se i o dalších drobnostech, které v MorphOS potěší - jako podpora více záložek pro shell, terminál SSH a další.

Mezi další výhody jsou započítány MorphOS USB ovladače Poseidon - mnoho funkcí a podpora high-speed USB 2.0. Na AmigaOS 4.1 je prý podpora USB problematická, např. externí disk se objeví na ploše Workbench až po minutě, na MorphOS okamžitě. AmigaOS 4.1 navíc podporuje pouze USB 1.1.

Další populární vlastnost MorphOS je správa typů souboru (MIME typy). V MorphOS 2.1 si lze nastavit u každého typu souboru, co se stane, když na soubor dvoukliknete, soubor přetáhnete pomocí drag&drop, kliknete na něj pravým tlačítkem a tak dále. Pro některé akce si lze dokonce nastavit několik různých příkazů. Typy souborů jsou v MorphOS uspořádány hierarchicky a akce lze zdědit od nadřazené úrovně - jednodušše si tak lze jednou nastavit akci pro všechny typy obrázků a přidat až podrobnější akce pro každý libovolný obrazový formát. Na AmigaOS 4.1 lze akci nastavit pouze přes ikonu pro každý typ souboru a spouštění nastavené jako Tool (nástroj).

MorphOS 2.1 na 4.1 pro AmigaOS
Správa typů souborů v MorphOS 2.1
(a nastavení Poseidon USB)

Další příjemná vlastnost v MorphOS je příkaz open, s kterým můžete soubory otevírat v shellu. Příkaz se podívá do MIME nastavení v Ambientu a použije daný příkaz k otevření. Přehrát video lze tak například příkazem "open test.avi", takže si nemusíte pamatovat jednotlivé programy a parametry pro otevírání různých typů souborů.

MorphOS 2 dále obsahuje drobnůstky, jako jsou moduly pro horní lištu. Takže si lze do ní umístit čas, den, vytížení procesoru, ovládání hlasitosti, monitorování sítě, informace z hudebního přehrávače a další - navíc se v horní liště zobrazují nejenom na hlavní ploše Ambientu, ale případně i na dalších virtuálních obrázovkách (pozn. Luky: platí pro systémové MUI obrazovky, samozřejmě neplatí pro ne-MUI aplikace - třeba hry, které si přivlastní celou prázdnou obrazovku).

MorphOS 2.1 na 4.1 pro AmigaOS
Moduly v hlavní liště MorphOS

AmigaOS 4.1 nástrojová lišta Amidock je pružnější než základní panely v MorphOS - umí pracovat s různými druhy objektů, např. hodiny, měřič procesoru, ... autorovi se ale více líbí moduly umístěné v hlavní liště MorphOS.

MorphOS 2.1 na 4.1 pro AmigaOS
Ikonová lišta Amidock v AmigaOS 4.1

Celkový vzhled má podle jpv lepší MorphOS - pěkná grafická témata a 3D efekty, krásné obrázky do pozadí (wallpapery) a jiná grafika, barevnější PNG kurzory myši.

MorphOS 2 instalace se autorovi líbí také víc než ta AmigaOS 4, pokrývá pouze základní body a vše je po instalaci připraveno ke startu. Na AmigaOS 4.1 jsou některá výchozí nastavení špatně - např. zvuk AHI (mute, bez kanálů a frekvence 0).

Jpv se dále také líbí nastavení IControl v MorphOS, ve kterém lze nadefinovat libovolné klávesové zkratky pro jakýkoliv typ akce. Například lze nastavit, kterou klávesou vyvolat okno do popředí, do pozadí, maximalizovat, následující / předchozí a tak dále. Lze nastavit i akce pro skupiny oken, které patří k jedné aplikaci. Na AmigaOS 4.1 jsou tyto akce řízeny pomocí tradičních komodit, kterých není základně mnoho.

AmigaOS 4 má příjemnou vlastnost - horký restart, který je velmi rychlý. MorphOS restart začíná pokaždé od OpenFirmware.

Podpora 3D a WarpOS aplikací je pod MorphOS lepší - na AmigaOS 4.1 byly problémy při testování 3D dem a Amiga her, na MorphOS ale běžely.

Staré aplikace zdá se fungují dobře na obou systémech.

Autor článku přiznává, že je z AmigaOS 4.1 zklamán... zvláště po té, co vyšel MorphOS 2.x. AmigaOS 4.1 je prodáván jako nový produkt a ne jako aktualizace 4.0. Doufá, že AmigaOS bude lepší a vyzrálejší, ale ještě je na něm třeba hodně zapracovat.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele pavlor
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Magazín Obligement: Porovnání AmigaOS 4.1 a MorphOS 2.1

dvojity post... :-)

Obrázek uživatele pavlor
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Magazín Obligement: Porovnání AmigaOS 4.1 a MorphOS 2.1

Na nektere otazky jsem ovsem v clanku odpoved nenalezl:

1) Jak velky HD partition mohu mit v MOS/OS4?

2) Jak pokrocila je sprava pameti v techto systemech (ochrana pameti, virtualni pamet etc)?

3) Jaka je situace v oblasti uzitecnych aplikaci (Web, MS Word kompatibilita)?

Zel, autor se zabyval predevsim make-upem...

Offline
Registrován na nové verzi webu: 02.01.2009
Re: Magazín Obligement: Porovnání AmigaOS 4.1 a MorphOS 2.1

"Člověk nadále musí používat správce souborů jako DirectoryOpus 4 nebo Magellan."

Chyba prekladu. Magellan na OS4.1 nefunguje.

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Magazín Obligement: Porovnání AmigaOS 4.1 a MorphOS 2.1

Vítám Tě na stránkách Czech PowerPC User Group! Smile

Díky za upozornění, v článku jsem to opravil. Magellan jsem u OS4.1 odmazal, byl tam doopravdy jen v souvislosti s tím, že ho MorphOS Ambient v mnohém napodobil a externí souborové manažery tak většina uživatelů nepotřebuje.

Nevěděl jsem, že Magellan na AmigaOS 4.1 nefunguje, na MorphOS běží.

Offline
Registrován na nové verzi webu: 02.01.2009
Re: Magazín Obligement: Porovnání AmigaOS 4.1 a MorphOS 2.1

Bohuzial nefunguje a GuruMeditation sa to snazi uz roky preportovat do native verzie. Vysledok je ale v nedohladne. Viac info tu.

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Magazín Obligement: Porovnání AmigaOS 4.1 a MorphOS 2.1

pro cloveka, kdo uvidi system poprve, jde pouze o intuitivni ovladani a funkcnost... ochrana pameti a podobne jsou pak podruzne. bohuzel pro os4, to neni tak vesele, jak by to mohlo byt... jen jsem rad, ze sam jsem sel cestou morphosu... (a ostatni me tu nasledovali) ;) hehe

 

baj, MarK.

Syndikovat obsah