MorphOS 1.4 - Elegance, rychlost, rozšiřitelnost

Kdybych v původní recenzi na počítač Pegasos PPC G3/G4 nepopisoval operační systém MorphOS 1.3, ale rovnou 8. srpna nově vydanou verzi MorphOS 1.4, asi by mi nikdo nevěřil. MorphOS 1.3 z března 2003 obsahoval nějaké menší chybičky, v článku jsem některé z nich popisoval, ale nejednalo se o nic zásadního. Rozmazal jsem je možná více než bylo třeba. No, ale to už je dnes minulost, nyní všichni majitelé tohoto "Amiga like" operačního systému mají k dispozici ZDARMA nejnovější verzí MorphOS 1.4, hned v den vydání! Očím ladí mnohem více, většina komponent OS je třeba jen pár dní stará a musím uznat, že v některých aspektech MorphOS se to projevilo zásadním způsobem.

Historie

Dříve než začnu popisovat vlastní novinky MorphOS 1.4, chtěl bych upřesnit, že MorphOS není úplně nový OS, ve kterém - cituji "musí tedy být nutně plno chyb jako ve Windows". Tento projekt spatřil světlo světa již v roce 1999. MorphOS 0.x běžel na klasické staré Amize, avšak osazené duální turbokartou s PPC i 68k procesorem. Vzniknul kvůli plnému využití PowerPC. Tedy nejen ve specifických PPC aplikacích, ale pro celý operační systém. Nyní je MorphOS natolik nezávislý na klasickém hardware Amigy, že si mohl dovolit vlastní novou PPC platformu Pegasos. MorphOS 1.x je tedy od základů vysoce optimalizován pro PowerPC procesor, takže může v plné míře využít jeho nejsilnější stránky. Některé jiné operační systémy běžící na PowerPC si zakládají na "kompatibilitě" mezi platformami a tak zdaleka nemohou architekturu a sílu PowerPC využít.

Instalace

Instalace MorphOS 1.4 je extrémně jednoduchá. Stačí nabootovat z CD už do vlastního MorphOS(!) a spustit z něj dvojklikem instalaci. Pokud vydržíte dvě minutky v klidu sedět, máte vyhráno. Ujišťuju Vás totiž, že od instalace již delší dobu na MorphOS nikdy čekat nebudete! Poté stačí vyjmout CD z CD-ROM, restartovat a za pár sekund na Vás vyskočí plně nainstalovaný MorphOS 1.4.

Co je nového?

1. Design

Viditelné změny nastaly v grafickém prostředí MUI, které nyní umožňuje na kteroukoliv komponentu použít gradient (plynulý přechod z jedné barvy do druhé), místo jedné barvy či obrázku - ten lze nyní nově použít ve 32bit barevné hloubce. Nový je také mísící (blending) efekt a spousta dalších vychytávek. Nové MUI dává grafickému prostředí OS úplně nový rozměr. Všechna systémová okna a programy pod MUI pak vypadají úplně božsky, jak je vidět na obrázcích pod odstavcem. Dále přibylo nastavení skinů pro MorphOS a navíc skin operačního systému lze změnit za chodu bez nutnosti restartu (jako dříve). To oceníte, pokud je chcete všechny vyzkoušet :o) Ikdyž na druhou stranu si jistě pamatujete, že MorphOS nabootuje rychleji, něž stačíte napočítat do dvaceti. Množství skinů se oproti verzi 1.3 také rozrostlo. Dále přibyla možnost výběru více ikonek pomocí lasa a vytvoření zástupců na ploše pouhým přesunutím (drag & drop).

Luky MorphOS - Ikony Luky MorphOS - Tiskárna Luky MorphOS - Nastavení zóny

MorphOS Panely

Další krásná nová věcička - ikonkové panely. Můžete si jich vytvořit kolik chcete a nastavit toho lze opravdu hodně.

2. Trance 68k

Tak na tuhle featuru čekala spousta z nás, nová implementovaná a velmi rychlá 68k JIT emulace (původně bez JIT)! Když spustíte klasickou 68k aplikaci, poběží vám několika násobně rychleji než pod MorphOS 1.3! Na starých aplikacích z Amigy se to projevuje zásadním způsobem! V následující tabulce je vidět, že matematický výkon v 68k testovacím programu AmiGOD2 se zvýšil 3,5x pouhou změnou OS. Nemluvě o tom, že většinu Amiga aplikací lze spouštět přímo z MorphOS, bez nutnosti použít některý Amiga emulátor.

 

MorphOS CPU 68k *
MOS 1.3 185 bodů
MOS 1.4 647 bodů

* AmiGOD 2 Benchmark na Pegasosu I G3/600MHz

3. Ovladače tiskáren, USB & 3D

Co však uživatelé MorphOS ocení nejvíce jsou ovladače. Oproti předchozí verzi 1.3 přibylo 3D rozhraní pro karty 3dfx Voodoo3 a 4, ovladače na stovky tiskáren včetně krásného nastavení, integrovaná podpora pro gameport Pegasose a podpora 2 USB Pegasos portů (ovladače pro tablety, USB modemy, skenery, digitální fotoaparáty, atd). Dříve se vše vyjmenované muselo řešit dodatečnou instalací nějakého ovladače.

Na chvíli bych se také mohl pozastavit u ovladačů pro grafické karty. Není jich zatím moc - existují pro karty ATI Radeon, 3dfx Voodoo, SIS, 3D labs / Texas Instruments. Na druhou stranu je instalace extrémně jednoduchá! Stačí, když do Pegasose vložíte např. ATI Radeon 8500 128MB DDR a najede bez jakýchkoliv potíží, bez nutnosti cokoliv nastavovat, instalovat, apod. Potom jsem zkoušel Voodoo5 5500, Voodoo3 3500 atd. Vše absolutně bez problémů, včetně plné podpory dostupných rozlišení a rozhraní pro 3D. Vše začne okamžitě fungovat. Pro majitelé karet ATI Radeon také stojí za zmínku, že je nyní podporován DVI výstup. Nemusím se snad zmiňovat, že takhle jednoduché to jinde prostě není, takže myslím, že některé rozšířené operační systémy jako Windows by svoji nálepku "lehkého použití" měly okamžitě ztrhnout, nemluvě o distribucích Linuxu.

4. Další utilitky a licencované programy

Přímo v MorphOS 1.4 je dále nově implementován Taskmanažer (zobrazí přehled běžících tasků, navíc informace o vytížení CPU), hudební přehrávač Kaya (MP3), multifunkční prohlížeč Multiview, vědecká kalkulačka a další. Dostanete k němu také kreslící program fxPaint 2 Lite a PDF prohlížeč APDF. Oproti MorphOS 1.3 je toho opravdu hodně, nemluvě o tom, že dodatečný balík SuperBundle, který obsahuje další komerční programy a hry, se neustále rozrůstá :o)

A to vše zdarma

Genesi je na toto zaměřená. Chce vytvořit operační systém zdarma, který bez nutnosti kupovat jakékoliv další programy a cokoliv instalovat bude umět úplně vše, co uživatel žádá a to tak elegantně, jak to jen jde. V jejím balíku SuperBundle, který je zdarma také k dispozici, je spousta licencovaných PPC her a programů! Vše dostanete k MorphOS, nebo si to lze od nich stáhnout zdarma z FTP. Právě se mi stahuje legální licencovaná nejnovější verze grafické programu fxPaint a nová hra:) Líbí se mi, že mohu používat spoustu programů zdarma, včetně vlastního MorphOS. Genesi mě udělala spokojeným uživatelem, bez nutnosti použít pirátské kopie programů či her. Jsem pyšný na svůj nový OS.

Pár obrázků na závěr...

Luky MorphOS - Fialová Luky MorphOS - Ocel Luky MorphOS - PDF

Luky MorphOS - Creativity Luky MorphOS - Settlers Luky MorphOS - ZoneXplorer

 

Syndikovat obsah