MorphOS bude brzo podporovat PowerMac G4

Ralph Schmidt z MorphOS týmu oznámil na MorphZone, že MorphOS bude brzy podporovat řadu Apple PowerMac G4 počítačů. Přestože nejsou tak kompaktní jako Mac Mini, jsou často cenově dostupnější (v porovnání s 1.5 GHz Mac Mini modely), mohou být rychlejší (1.8 GHz G4) a nabízí uživatelům mnohem lepší rozšiřitelnost.

MorphOS běží na PowerMAC G4 systémech a podpora dalších "new world" PowerMACů bude pravděpodobně záviset pouze na ověření funkčnosti. 

Ralph momentálně testoval systém na PowerMAC 1.42 GHz Dual CPU MDD (Mirror Drive) F800 s Radeon9000 - poslední generace G4 PowerMACů.

PowerMAC (pravděpodobně QuickSilver) s 1.8 GHz by měl dorazit na testování v tomto týdnu s nepoužitelnou Mach32 grafickou kartou.

Stránka http://en.wikipedia.org/wiki/Power_Mac_G4 poskytuje dobrý přehled o různých PowerMAC modelech.

Problém je, že je potřeba ATI 9000 grafická karta v MDD modelech, nebo si budete muset sehnat Apple Radeon 9000 nebo možná 9800 v budoucnu.

Speciální Apple grafické karty jsou dražší nejspíš proto, že se jedná o raritu, ale na webové stránce

http://themacelite.wikidot.com/ati-radeon

je návod, jak specifické PC Radeony přeflashovat na Apple verze, ale není to otestováno. Každopádně s Radeon 9800 to hodlá Ralph zkusit.

Momentálně jsou ceny těchto systémů extrémně atraktivní. Ralph získal poslední generaci MDD modelu před měsícem za 270 EUR, pravděpodobně je to trochu předražené, ale jedná se o vzácnější verzi než jiné poslední G4 generace. U MDD modelu se zdá, že nebude jednoduché upgradovat CPU, takže pokud někoho opravdu zájímá rychlejší G4 CPU karta, měl by zkusit Quicksilver modely.

Starší MDD (ne F800) jsou také víc hlasitější, ale existují speciální kity pro náhradu větráku.

1.8 GHz (Sonnet CPU karta) sehnal Ralph za 140 EUR a podobné verze se prodávají od 100 do 200 EUR, takže se tyto systémy nezdají být tak vzácné. Ralph jich prý viděl prodávat několik během posledních několika týdnů.

Pokud se zajímáte o tyto systémy pro MorphOS v blízké budoucnosti, podívejte se na eBay po správném modelu, protože MorphOS podpora pro tyto systémy je brzo očekávána. A určitě je snazší sehnat PowerMAC G4 než 1.5 GHz verzi Mac Mini.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: MorphOS bude brzo podporovat PowerMac G4

kdyz Ralph testoval na dvouprocesorovem macu, tak treba se dockame podpory vice procesoru v morphosu? :)

 

baj, MarK.

Logout (bez ověření)
Re: MorphOS bude brzo podporovat PowerMac G4

Jine PowerMacy podporovany nebudou? jedu na PowerMac G4 dual 500, prevazne proto, ze vsechny nasledujici modely jsou neuveritelne hlucne. Zminovany MDD je dokonce nejhlucnejsi PowerMac vubec, vazne se u toho neda sedet...

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: MorphOS bude brzo podporovat PowerMac G4

Viz: "Starší MDD (ne F800) jsou také víc hlasitější, ale existují speciální kity pro náhradu větráku."

Ta MDD F800 verze by na tom tedy měla být lépe, než starší MDD (ne F800) verze - ale i u té to jde ztišit.

Offline
Registrován na nové verzi webu: 19.09.2008
Re: MorphOS bude brzo podporovat PowerMac G4

Tak to teda hééélp ! Pořídil jsem Quicksilvera a to je fakt vysavač ! Víš Luky o nějakym samo-domo řešení ? Ještě jsem teda neokukoval kterej větrák v tom tak řve, předpokládam že ten na CPU

Obrázek uživatele Prober
Offline
Registrován na nové verzi webu: 18.09.2008
Re: MorphOS bude brzo podporovat PowerMac G4

Nevím jestli ti to pomůže, ale při hledání informací o těhle počítačích jsem narazil i na jeden článek popisující snížení hlučnosti těchto modelů. Článek je sice v angličtině, ale když tak si ho projeď Google Translate.


C.A.D.A. (Československý archiv demoscény pro Amigu)

Syndikovat obsah