Open Desktop Workstation - standardizovaný PowerPC systém pro vývoj software

24. 02. 2005, aktualizace 08. 06. 2005

Překlad: Amiginka, Luky
Článek přeložen z angličtiny ze stránek PegasosPPC

Open Desktop Workstation se skládá z Pegasosu II s čipem Marvell Discovery II Northbridge a nejkvalitnějších systémových komponent. Pracovní stanice je prodávána s plně nastavenými operačními systémy, a to buď se všemi nebo jen s některými z následujícího seznamu: Debian, Gentoo, Gentoo, Crux, Yellow Dog Linux a ne-UNIXovým MorphOS. Je možné si licencovat také Montavistu. Open Desktop Workstation je jediné Linux PowerPC řešení na trhu, které je podporováno firmami IBM a Freescale Semiconductor (Motorola).

Debian
2.6.4 Linux Kernel a Debian
YDL
Webový prohlížeč Mozilla pod Yellow Dog

Linux

Ať se jedná o desktop nebo grid (pozn. překladatele: Grid Computing znamená současné využití prostředků z více počítačů v jedné síti na jeden problém), ODW je vytvořena tak, aby zaujala místo prvního opravdového PowerPC Linux vývojářského a desktopového systému, které dosud na trhu chybělo. Plně nakonfigurovaná stanice se dodává s širokou paletou nástrojů a aplikací, které dělají z této platformy perfektního partnera pro vývoj jakéhokoliv vestavěného systému založeného na Linuxu.

Linux je k dispozici pod GNU Public Licence (GPL), která zajišťuje, že je možné pracovat jak se samotným operačním systémem tak s jeho zdrojovým kódem. Nicméně většina uživatelů stále vyhledává řešení poskytující podporu a dodatečné služby, díky kterým mohou upravit systém na míru svým potřebám a požadavkům. Pro takový případ si firmy Freescale a Genesi zvolily Terra Soft Solutions a Yellow Dog Linux.


Yellow Dog Linux je PowerPC Linux založený na RPM balíčcích a poskytuje jednotná grafická prostředí KDE a GNOME obsahující sdílená menu, uživatelské rozhraní a aplikace, např. OpenOffice, webový prohlížeč Mozilla, emulátor Mac-On-Linux a dalších 1300 balíčků.

Genesi se stala partnerem/sponzorem vývojářských komunit Debian, Gentoo a Crux Linuxu. Zapojila se také do oficiálního programu partnerství a podpory systémů Yellow Dog Linux, Montavista, MySQL a QNX Software Systems, které se nyní také zaměřují na tuto platformu.

Linuxy

Cool Computing

Open Desktop Workstation je postavena podle nového standardu pro osobní PowerPC počítače - Pegasos II. PowerPC není jen jiný typ procesoru, vrátil výpočtům efektivitu díky eliminací zbytečných instrukcí procesorů. Pegasos poskytuje vestavěný zvuk, dva Ethernet porty, IEEE1394 (FireWire), USB a spojuje tak výkon PowerPC s elegantním designem základní desky.


Freescale PowerPC G4 procesor přináší do světa desktopů vyšší výkon a nový power management (správa spotřeby energie). Technologie AltiVec zvyšuje výkon systému a poskytuje výjimečnou výpočetní sílu v každém cyklu. Efektivita PowerPC snižuje spotřebu energie a vyzařování tepla procesorem.
Linuxové zdroje pro vývojářské systémy včetně Freescale poznámek k aplikacím a instruktážní prezentace Pegasose II si můžete prohlédnout zde.

Freescale

Open Desktop Workstation

Konfigurace Open Desktop Workstation:

  • Pegasos II s 1GHz G4 procesorem
  • 512MB PC2100 DDR RAM (dříve 256MB)
  • Dual-Layer DVD±RW mechanika (dříve CDRW mechanika)
  • 80GB ATA100 Hard Disk (dříve 40GB)
  • Radeon 9250 128MB AGP grafická karta s DVI, VGA a TV-Out (dříve 9200SE)
  • Hauppauge PVR-500 TV karta (dříve nic)
  • Audigy 2 THX zvuková karta (dříve nic)
  • Ahanix Home Theater case (dříve nízkoprofilový malý case)

Na platformě je možné používat množství operačních systémů, Genesi provozuje Linux Developer Support Site. Více informací o operačních systémech pro Open Desktop Workstation můžete nalézt zde.

Freescale

Open Desktop Workstation lze koupit přes Freescale DevToolDirect a byla představena na Smart Networks Developer Forums a Embedded Connectivity Summit v roce 2004.

Syndikovat obsah