12 posts / 0 new
Poslední
Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Power Mac G4 MDD - oprava

Přestal mi fungovat Power Mac G4 MDD (#1) Frown Navíc s nedávno dokoupenou dvouprocesorovou CPU kartou Sonnet Encore MDX/Duet G4 1.83 GHz, která byla ještě dražší než komplet sestava Power Mac FW800 s G4 1.25 Frown Prostě MDD nejde zapnout. Kdybyste s tím měl někdo nějaké zkušenosti, co se s tím dá dělat, budu rád. Už se mi to jednou stalo, vyměňoval jsem vše možné - zdroj, CPU, paměti, odpojoval nepotřebné disky, DVD, USB2, SoundBlaster Live! a nic. Nakonec, světe div se, pomohlo vyměnit baterku na základní desce a můj vytuněný Power Mac úspěšně najel. Teď mi MDD #1 zase nejede, ani s jednou ze tří starších baterek co tu doma mám, to už asi baterkou nebude, když navíc druhý MDD s tím běžel. Pravděpodobně šlo tehdy spíš o reset MDD - odpojení kabelu i baterky, ne přímo o výměnu za jinou baterku, to ale teď nepomáhá. Ani reset pomocí CUDA tlačítka na základní desce. Měl jsem tu funkční druhý Power Mac MDD #2 s G4 1.25, je to sice malinko jiná verze MDD desky, ale také 167 MHz sběrnice. Zkoušel jsem znovu vše možné vyměnit v MDD #1, CPU 1.25, zdroj, paměti, nic nepomohlo, ani jiné jiné starší baterky. Usoudil jsem, že mi nejspíš odešla základní deska MDD #1. Bohužel Sonnet karta mi nefungovala ani v MDD #2, přestože jsem aktualizoval na potřebnou novější verzi firmware - že by odešla deska i Sonnet CPU najednou? Frown Nakonec jsem si při snaze zachránit jeden vytuněný Power Mac G4 s 2x 1.83 GHz rozbil i CPU kartu 1.25 GHz G4 z toho druhého Maca, luplo v ní po zapnutí, takže to je špatný, oba kompy jsou momentálně K.O. Cry Jestli máte někdo nějaké nápady, jak na nefunkční Power Mac G4 sestavu, prosím podělte se o ně.

Bojím se, že závěr je ale takový, že mi z neznámého důvodu odešla MDD základní deska, nová CPU karta Sonnet 2x 1.83 GHz a ke všemu mám po nekonečných pokusech nefunkční další CPU 1.25 GHz G4 kartu. Prohazování dílů se tedy vůbec nevyplatilo. Už jsem se defacto s Power Mac základní deskou a tím CPU 1.25 GHz modulem rozloučil. Ten vzácný a drahý Sonnet 2x 1.83 GHz pořád doufám, že bude fungovat, ale bohužel ve funkční MDD #2 desce mi tu nejede, takže nevím nevím, bude asi také rozbitý, to moc nemůžu zkousnout, Sonnet Encore MDX/Duet G4 1.83 GHz CPU karta do MDD mě stála teprve před měsícem 5500 Kč Frown a navíc to není zrovna lehce sehnatelné zboží.

Každopádně jsem z Anglie za pár tisícovek nakoupil náhradní díly - Power Mac desku, rovnou dvě CPU karty 1.25 GHz, abych ty stroje rozběhal, byl to nejrychlejší stroj pro MorphOS co jsem měl - a co asi na hodně dlouhou dobu mít budu - a tak se mi nějak nechtělo to střelit jako rozbité za pár kaček. Zatím náhradní hardware jěště není ani na cestě, doufám, že to nebude už trvat dlouho... Ale tak zkusím, jestli někdo neví, co se dá ještě s Power Macem G4, který nejde zapnout, udělat. Ten MDD s 2x 1.83 GHz prostě najednou nešel zapnout a nějak se mi nechtělo uvěřit, že by odešla deska i CPU, ale jiný závěr už nějak nevidím nadějně Frown (po vyndání elektiky i baterky - reset CUDA - výměny zdroje, CPU modulu, RAM, vyndání nepotřebného HW, CPU v jiné desce, ...).

Předem děkuju za nápady, odkazy, aj.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele Wawe
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

 Z toho co pišeš mi to připadá jako rozbitej zdroj. Zřejmě dává vyšší napětí a proto to možná zničilo i tu vyměněnou CPU kartu. Muselo by se to proměřit . Jinak nemám s PW MaC žádný zkušenosti. pokud se to stalo na jedne zakladni desce a menils jenom ty CPU karty, tak je to jedinej spolecnej bod pro vsechny tri.Teoreticky by mohlo jit treba jen o nejakej spatnej elektrolyt a tim i vyšší zvlnění napájení. Mě třeba nešlo na LCD přepínat jiny rozliseni . porad sem musel mit jenom 1280 x1024 a 60Hz. Kdyz uz nejelo ani to a monitor nenastartoval , tak sem se do neho pustil a nasel vadny kondik, stacilo ho vymenit a monitor uz zase funguje. Proto si myslim , ze vada bude ve zdroji. 

Wawe

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

Ještě jednou díky za odpověď a zavolání.

Zdroj z rozbitého Power Macu (MDD deska + CPU modul) jsem rozdělával a na pohled vypadá normálně. Ikdyž je pravda, že zdroje v Power Mac MDD jsou obecně poruchové - uvnitř vyhoří a pak už nefungují. To co popisuješ je ale určitě také možné - a nebezpečnější. To je asi riskantní s ním zkoušet dokoupené náhradní díly (které jsou doufám již na cestě). Už teď je finanční škoda hodně vysoká Frown Druhý zdroj z původně prodávaného druhého Power Mac MDD tu mám, takže doufám, že určitě jeden Power Mac MDD sestavím komplet. Škoda, že nemá Power Mac klasický ATX konektor, to by nebylo co řešit - zdroje pro Power Mac MDD jsou těžko k sehnání a když už je někdo prodává, tak stojí dost hodně. Našel jsem návod, že by se dal upravit ATX zdroj z PC pro Power Mac MDD, ale zdá se, že to není čistě jen o propojení kabelů - bylo by to pracnější a při chybném propojení by to nemuselo skončit dobře. No, než mi přijdou náhradní G4 CPU moduly a Power Mac MDD MB, tak mám ještě čas promyslet a prozkoumat, co s tím dál.

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

Konečně mi přišly náhrádní díly (Power Mac MDD desky a 1.25 GHz procesory) z Anglie a vyzkoušel jsem různé permutace. To co jsem si myslel, že je rozbité, tak se bohužel potvrdilo:

Power Mac G4 MDD základní deska je K.O. + procesorová karta G4 1.25 GHz je také K.O. (škoda něco pod 3700 Kč)
pár týdnu používaná dvouprocesorová karta Sonnet Encore/MDX G4 Duet 1.83 GHz z USA je bohužel K.O. (škoda 5300 Kč)

Celkově tedy rozbitý hardware v posledním měsíci za přibližně 9000 Kč. Nevím, jestli by to někdo dokázal opravit - třeba alespoň tu Sonnet 2x G4 1.83 GHz kartu do MDD... je to velká vzácnost, žádnou jinou do Power Mac G4 MDD než tuto jsem nezahlédl k prodeji - a teď se na ní bude asi jen prášit na poličce, dosti drahá dekorace Frown

Naměřili jsme doma teď v poslední době vyšší napětí ~ 246 V, což je trochu nad toleranci k 230 V, ale nevím, jestli by ta smůla teď na rozbité kompy mohla být tím, jestli jsou na to Power Macy citlivé nebo tak. Často tu praskají žárovky, bude to chtít kupovat kvalitnější a na (vzácnější) počítače možná zkusit raději investovat do nějaké UPS.

No, každopádně jsem si chtěl předtím Power Mac 2x G4 1.83 GHz nechat, že to je hodně silný stroj na MorphOS, ale potom, co mi odešla deska i pár týdnů používané drahé dva procesory, to padá. Mám tu teď tedy nově dokoupené základní desky Power Mac MDD a procesorové karty G4 1.25 GHz, z kterých jsem sestavil dva kompletně funkční Power Mac MDD G4 1.25 GHz. Sice další investice za díly, ale aspoň za něco prodám funkční stroje místo hodně hw zbytků a ponechám si asi malý Mini G4 (který jsem původně chtěl prodat na úkor vytuněného Power Maca, skoro se ho teď bojím pustit). Chtěl jsem Power Mac G4 MDD na MorphOS kvůli rozšiřitelnosti, možnosti silnějších procesorů (např. právě zakoupený Sonnet 2x G4 1.83 GHz, který měl výkon jako Power Mac G5 2x 2.6 GHz(!) v CPU testu DNetC RC5/OGR) a silnějších grafických karet (Radeon 9600/9800) a nebo alespoň s víc než 32/64 MB VRAM. No smůla, třeba se taková mašina poštěstí sestavit ještě někomu jinému a poběží mnohem mnohem déle než tři týdny, aby se s námi mohl podělit o zážitky s tak silnou mašinou na MorphOS Wink No uvidím, jestli mě zase někde nějaký CPU upgrade nezláká než Power Mac MDD prodám... ale teď jsem se s hardware plácnul přes kapsu, tak asi už další investice bohužel ne. Snad jsem aspoň vybral smůlu na rozbitý hardware pro MorphOS v celé ČR i SR na několik let dopředu.

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

tak tohle je velika smula! velika skoda! ale stale je to jen HW, nekdo, kdo se vyzna by mohl zjistit o co jde... pri prepeti vetsinou odchazeji kondiky, tak by to treba nemuselo byt tak vazne, a nejaky sikula by to zmaknul dat do kupy... nechce se mi verit, ze by takovyhle HW odesel tak snadno a tak zavazne, aby to neslo opravit...

 

baj, MarK.

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

S tou Sonnet Encore/MDX G4 Duet 1.83 GHz kartou do Power Mac G4 MDD to nevzdám.
Vypadá celá OK, i oba G4 procesory, našel jsem na ní ale jedno podezřelé místo:

Po debatě s MarKem by mohlo jít o uvařený kondík, z toho chemická koroze... Kondenzátor by měl jít vyměnit, ale ty na fotkách jsou neznámé.

Zkusím to proměřit a poradit se s někým, kdo dělá do elektřiny.

Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

Máš pravdu, to vypadá podezřele. Třeba se to ještě podaří nějak zachránit. Za zkoušku to určitě stojí.

Obrázek uživatele Wawe
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

Ahoj

Hezky fotky. Jsou to kondiky , jak ti rekl Martin. Podle toho co vidim je to asi tantalovy kondik o kapacite 6,8 mikrofaradu na napeti 25V Jsou to patrne nejake blokovaci (filtrcn)i kapacity kvuli nakmitani kmitoctu do napajeni. Na jejich zmereni staci nejaky multimetr s merenim kapacity. Jejich tolerance neni ohrozujici. Zatim to potvrzuje moji domenku o zdroji napajeni a jeho funkcnosti.Sikovnej radiobastlir se zkusenosti SMD soucastek to dokaze opravit. Dulezity je promerit cesty plosnaku v okoli tech vadnych kondiku. Lihem omyt starej elktrolyt a poradne vysusit. Tak at se ti zadari

Wawe

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

Díky moc. Konečně ti mohu odpovědět. Zkoumal jsem ty kondíky a došel jsem také k názoru, že jsou tantalové, 25 V. Na všech je první řádek 686 a poslední řádek 548 (u jednoho 436). Každopádně Sonnet kartu jsem v pátek ukazoval tchánovi technikovi a neměl pro mě dobré zprávy. Možná to na fotkách vypadá jinak než ve skutečnosti. Prohlásil, že se jedná pouze o kalafunu, kterou opatrně seškrábal nožem. Teorii o vadném kondenzátoru a vytečeném elektrolytu nepříjal. Docela mi to sebralo naději na opravu karty, kterou jsem si užil jen pár dní Frown Základní deska Power Mac MDD, která odešla taktéž, se dala zakoupit jiná, na původní se okem nezdálo nic podezřelého, ale tato karta pro MDD je rarita - téměř nesehnatelná a když už, tak za větší cenu jak celého Power Macu. V týdnu se na tu kartu ještě znovu podíváme a můžeme zkusit něco proměřit, ale tchán to nevidí nadějně. Asi jinak než okem a funkčním testem zkontrolujeme i ten zdroj - jestli se podaří ho spuštěný proměřit.

Šikovnej radiobastlíř se zkušeností SMD součástek na opravu té Sonnet karty by se opravdu moc hodil. Hlásí se někdo? Smile

Začnu být asi s nákupem dražšího hardware opatrnější. Škoda, že vlastně neexistuje pro MorphOS žádný nový hardware v záruce. Tu bych momentálně docela ocenil.

Byl mi navrhován na opravu německý bPlan, ale ty dělají do Pegasosu / Efiky a na své zákazníky jsou hodní - dostávají se k mě zprávy o opravách Pegasosu / Pegasos CPU G3 G4 karty zadarmo - tedy jen v ceně poštovného do Německa. Ale posílat jim tam Sonnet G4 kartu od jiné firmy do Power Mac MDD od Apple není asi na místě. Možná se zkusit aspoň poradit, ale asi i na to by byla potřeba kartu vidět.

No, budu to řešit dál.

Obrázek uživatele Dedy
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

Ahoj Luky,

nenapadlo Tě zkusit se zeptat Exy z amiga.cz? Je hodně dobrý v HW, měl doma i nějaké staré macintoshe, takže snad, za dotaz to stojí, jen se neodvolávej na mne, vůbec mně nemá rád :-D. Ale opravdu umí, možná by aspoň diagnostikoval závadu...

Dedy

Amiga 600, Fúria EC020, eX601, Indivision ECS, 2MB chip, WB 3.1.4

Powerbook G4 1.67GHz, MOS3.18 registrovaný,

Asus Zenbook UX433FA, XUbuntu 20.04

Obrázek uživatele Prober
Offline
Registrován na nové verzi webu: 18.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

Odvolávat se na tebe klidně může, EXA tě přece vůbec nezná :)

Ale vážně, lidí co by ti mohli pomoct je tady naštěstí více. IDEFix, Starej Mraf, Boboo... EXA je machr a máš u něj asi největší šanci na úspěch v opravě. Na hardware je to vážně génius. I když mě asi taky už nezná :)


C.A.D.A. (Československý archiv demoscény pro Amigu)

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Power Mac G4 MDD - oprava

Díky chlapi! Exa mi již byl doporučován, to jo. Nebo taky bPlan v Německu...

Na řešení opravy Dual G4 1.8 GHz karty mi teď jen nezbývá čas Frown Mám docela hodně extra honičku s pracovními projekty. Power Mac jsem "rozběhal" dokoupenými díly, u té Dual 1.8 je to trochu větší problém - ať už koupit jinou (rarita + drahá) a nebo oprava - není to ani Amiga hardware (jmenovaní zkušení amigisti) a ani Pegasos hardware (bPlan). Ke kartě také neodmyslitelně patří i celý stroj a Power Mac G4 většina z nich nemá. No, doufal jsem, že se mi to podaří vyřešit lokálně přes známé, atd. Nebo že se tedy s někým zkontaktuju přes prosbu na stránkách, když by si dotyčný myslel, že mi může pomoct a chtělo by se mu. Bude ale tedy potřeba rozhazovat sítě na konkrétní hardware-áře. Dík za tipy.

Jenom se bojím, aby to nestálo zase další peníze a nakonec marně s tím, že to opravit nejde.

 

Syndikovat obsah