5 posts / 0 new
Poslední
Obrázek uživatele Sailor
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Powerbook 5,8 a HDD problem

Tak se mi podařilo sehnat za hubičku Powerbook 5,8 1.67 s 60G HDD. Běhá krásně, akorát je trochu promáčklý.

HDD je s MacosX 10.5, a prakticky úplně plný. Tak jsem ho vyměnila za nepoužívaný 320G (s windows) a chtěla nainstalovat OSX.

Při instalaci jsem otevřela Disk Utility, disk v pohodě, s.m.a.r.t. ok, a nechala vytvořit 3 partitiony (OSX, boot, mos). No a při vytváření apple tabulky oddílů nebo formátování se něco kouslo, a disk spadnul do stavu s.m.a.r.t. failing. červený nápis a Disk Utility s ním odmítá pracovat.

Disk lze sice pod MOSem rozdělit, MOS v pohode nainstaluji, ale OSX nainstalovat nejde, vždy skončí s disk error.

Zkoušela jsem udělat partitiony z instalačního dvd z terminálu pomocí diskutil. To sice funguje, ale ani pak nejde OSX instalovat.

 

Takže žádám o pár rad:

1. udělala jsem něco blbě při iniciacializaci disku, nebo je to smůla a disk se tímto dodělal? To v případě když seženu další IDE, abych ho nezničila taky :-)

2. čím je nejbezpečnější měnit tabulku oddílů a dělit disk na powerbooku (pro MOS, OSX, linux)? Například na Pegasu2 je nejlepší používat HDconfig pod MOSem.

3. pokud je nejlepší vše dělat pod Disk Utility při instalaci osx, lze na disku nějak vypnout s.m.a.r.t. ? Vím že to není nejlepší nápad, ale na powerbooku žádná důležitá data nebudou...

4. cokoli jiného ;-)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Powerbook 5,8 a HDD problem

Ahoj. Všiml jsem si pozdě nového příspěvku... Gratuluju k PowerBook G4 1,67 GHz. Je to skvělá mašina!

Rozdíl MorphOS / OS X je, že když rozděluješ oddíly pod OS X, tak tam myslím dává nějaké cca 128 MB mezi oddíly navíc, které OS X skryje, ale MorphOS je zobrazuje. OS X by snad měl fungovat ale i bez nich. S tou chybou v OS X s diskem jsem se nesetkal a žádný trik na to bohužel zatím neznám. Zkusím kdyžtak něco pogooglit, ale jestli to je hardwarový problém, tak to možná ani už nepůjde obejít. Nepřijde mi však, že by se ti mohlo tak lehce podařit disk zničit, je to nějaká smůla s diskem. S tou původní 60 GB můžeš vyzkoušet stejný postup a uvidíš, že to bude nejspíš fungovat.

Obrázek uživatele Sailor
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Powerbook 5,8 a HDD problem

Povedlo se nakonec disk nastavit v terminálu Maca přes diskutil, disk jsem celý smazal a postupně přidal partitiony. Ale s.m.a.r.t. už je v červeném a to se asi neopraví. Když se na to podívám v Linuxu, tak ukazuje realokované bloky, a vše ostatní je bez chyb.

Nechám to být, protože disk se jeví jako funkční. Ale stejně by mě zajímalo, jestli jsem měl prostě smůlu a disk měl opravdu hodně špatných bloků a projevilo se to při formátování, a nebo to způsobil Disk Utility.

Zkoušel jsi na powerbooku disk s MBR? a jestli ano, jakým nástrojem jsi ho měnil na Apple tabulku?

 

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Powerbook 5,8 a HDD problem

Jo, taky jsem do PowerBook montoval 320 GB disk s MBR a na Apple tabulku jsem ho změnil normálně v MorphOS 3.0 (bylo to před dvěma roky).

Obrázek uživatele Sailor
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Powerbook 5,8 a HDD problem

Nojo, příště to radši změním pod MOSem. 

Mac diskutil se mi nějak nezalíbil....

Syndikovat obsah