PPCNUX interview: Bill Buck & Raquel Velasco

Originál: Frank Hollenbach, Arno Völker (PPCNUX.de)
Překlad: Amiginka, Luky

Pro případ, že by někdo nevěděl, kdo jste, Vás představíme a to velmi jednoduše: podívejte se na bbrv.blogspot.com, kde si možná můžete přečíst krátký životopis. Rozhovor jsme dělali s Raquel Velasco & Billem Buckem v průběhu září a října 2005. Interview probíhalo přes email, mezitím tedy mohlo dojít k drobným změnám. Otázky kladli Arno Völker a Frank Hollenbach.

Q : Otázka

A : Odpověď

Q : Na třetí čtvrtletí jste ohlásili vydání Java VM/JDK pro LinuxPPC (byl to Linux, ne?) certifikovaných firmou SUN. Je to vnitřní projekt Genesi a v čem je lepší než IBM Java 1.4.2, bude kompatibilní s Java 5 (1.5)? IBM vydalo Javu 5 / 1.5 SDK na začátku října (viz PPCNUX ze 4.října), změní se něco když je teď dostupná implementace Javy 5, i když pouze v beta verzi?

A : U Java VM 1.4.2 pro Open Desktop Workstation (ODW) právě probíhá certifikace firmou SUN. J2SE 5.0 lze stáhnout na java.sun.com/j2se/1.5.0/download.jsp nebo eventuálně IBM právě vydalo tohle: www-128.ibm.com/developerworks/java/jdk/java5beta/. Rádi bychom měli 5.0 také certifikovanou, ale buď se budeme muset dohodnout s IBM, aby nám dali k dispozici, co už udělali, nebo budeme muset najít někoho, kdo to udělá. Nyní hledáme někoho, kdo by to zvládnul...

Q : Jaká je v tom všem role firmy SUN? Například SUN Java Desktop System (JDS) je SuSE Linux a jako součást kompenzací SuSE získal přístup ke zdrojovým kódům Javy... něco podobného jako "zprovozněte OpenSolaris na PPC/Power a budete moci používat zdrojové kódy Javy..." (Poznámka pro čtenáře: Narozdíl od OpenSolaris, zdrojové kódy Javy nejsou volně dostupné).

A : Viz výše - SuSE tým vydal pro maloobchod nějaké programy jako closed source kvůli podpoře pomocí licencí, které nelze použít v open source prostředích.

Q : Dokážete si představit, že byste nabízeli přednastavený systém s Java-applicationserverem (J2EE), například s JBoss nebo Geronimo od Apache?

A : Určitě.

Q : Nebylo by lepší podporovat Harmony-Initiative od Apache (IBM) k vytvoření opensource Java VM / JDK?

A : Implementace od IBM se bude vždycky opožďovat za tou od SUNu. Samozřejmě, že pro projekty jako Eclipse by bylo skvělé, kdybychom měli standardní plugin architekturu pro IDE. www.jcp.org/en/jsr/detail?id=198

Q : A co velký konkurent Javy, DotNet od MS. Jaký druh spojení je pro Genesi výhodné podporovat, např. Mono (Novell)?

A : První náznaky vztahu, který rozvíjíme s firmou Novell, můžete vidět

tady: www.opensuse.org/Supported_PowerPC_hardware.
A tady... www.power.org.
A tady: http://www.novell.com/partnerguide/company/48832.html.

Jsme na počátku rozhovorů s Novellem a doufáme, že v budoucnu dojdeme k ještě významnějšímu partnerství. Mono, open source překladač DotNetu, běží na ODW dobře a to díky počítačům, které jsme darovali PowerPC Linux komunitě.

Q : Narozdíl od MacOS nebo x86 Linuxu má PPC Linux jenom velmi omezenou podporu výrobců grafických karet. Přineslo Vaše úsilí v této věci už nějaké ovoce?

A : V rámci omezených komerčních příležitostí je odpověď určitě ano. Co se týče celého světa open source software, odpověď je pravděpodobně ne. Jsme v pravidelném kontaktu s Andrewem Schmiedem, generálním ředitelem sekce Embedded Products firmy ATI a vedli jsme také několik rozhovorů s Tanerem Ozcelikem, který zastavá tu samou pozici ve firmě nVIDIA. Řekněme, že na tom pracujeme.

Q : Došlo také k jedné změně: přešli jste od YellowDogLinuxu k FedoraPPC (Red Hat). Z pohledu zákazníka: Včera se Pegasos dodával s Debian GNU/Linuxem, následoval YellowDog, dnes Red Hat, zítra OpenSuSE nebo Ubuntu? Někdo si koupí ODW s Gentoo Linuxem, příště možná s Vidal Linuxem... Jediná společná věc je: Linux. Nezdá se Vám, že se distribuce Linuxu střídají na Pegasosu trochu moc rychle? Jaký byl důvod k této změně, když YDL je také hodně založený na Red Hat?

A : Nikam nepřecházíme, jen přidáváme další možnosti. Možnost výběru zvyšuje hodnotu. Fedora a OpenSuSE se v nejbližší době přidá k seznamu OS použitelných na ODW.

Q : A co Novell/SuSE Linux Enterprise Server (Novell SLES) pro Power/PPC a Novell OpenSuSE? Je nějaká šance, jak dostat oblíbenou distribuci na PPC?

A : Právě na tom pracujeme. SLES 10 bude fungovat, v současné době se testuje. OpenSuSE a SuSE 10 staví na stejném ködu.

Q : Jaký servis bude poskytován s Pegasosem a Red Hat / Fedora? 24h denně, 7 dní v týdnu

A : Mrkněte na tohle: www.fedoraproject.org/wiki/SupportedPowerPC?highlight=%25. Někde se musí začít!

Q : Po přechodu Apple na Intel, LinuxPPC komunita přestane být poháněna jednotlivci, ale bude z větší části řízena společnostmi jako je IBM, Montavista, ..., komunita začne stagnovat a nakonec zůstane jen velmi, velmi malá komunita. Jinými slovy, mimo IBM se tato komunita zpomalí, zmenší až zanikne... nebo si myslíte, že je jěště nějaká šance?

A : Je nepravděpodobné, že se tohle stane... podívejte se na www.power.org nebo na naše nedávná tisková prohlášení... Věci se dávají do pohybu... ;-)

Q : (pokračování) Bude to malá komunita, speciálně to se týče desktopů... Servery (IBM/Power) a vestavěné systémy (Montavista) možná prosperují...

A : Myslíme si, že IBM a Freescale začali realizovat myšlenku, že každý vývojář potřebuje desktop. Měl by být založený na PowerPC, pokud věříme, že tato architektura má budoucnost. Situace se vyvíjí. Podívejte se na tohle, IBM právě aktualizovalo informace o projektu: www-128.ibm.com/developerworks/library/pa-nlaug04-totalsystem/

Q : Zničil Apple LinuxPPC komunitu en passant?

A : Jak? Jěště spoustu let bude na trhu PowerPC hardware pro vývojáře, ikdyž ho už nebude vyrábět Apple. Osobně si nemyslíme, že Apple opustí PowerPC tak rychle, jak prohlašují. Hej! Vždyť stále existují vývojáři používající CBM vybavení! :-)

Q : Je PegasosPPC dodáván s nějakou kopií OS nebo LiveCD, aby měl uživatel v ruce něco, s čím může začít?

A : Ne v současné době, ale měli bychom s tím něco udělat. Měli bychom. Samozřejmě na PPCZone jsou k dispozici ke stáhnutí CD pro mnoho účelů. (Pozn. překladatele: ODW je dodávána s předinstalovaným OS na HDD).

Q : MorphOS a Pegasos patřili od začátku projektu k sobě - to bylo to, čím se Pegasos odlišoval. Proč jste přestali dodávat MorphOS společně s PegasosPPC?

A : Protože vývoj verze MorphOS, kterou jsme považovali za vhodnou k vydání, se v podstatě zastavil ke dni vydání v červnu 2003. Poskytli jsme nějakou omezenou podporu vývojářům i po tomto datu, ale ne dost, abychom mohli i nadále posílat MorphOS s Pegasosem. Nicméně stále pokračujeme v podpoře MorphOS - nadšeně, ale omezeně. Snažili jsme se a stále nabízíme MorphOS našim strategickým partnerům a potenciálním strategickým partnerům. Rádi bychom našli hromadu peněz pro MorphOS a příležitost k dlouhodobému výdělku. Pořád to zkoušíme a dokud to zkoušíme, máme velkou šanci, že uspějeme.

Q : Myslíte si, že OpenSolaris bude mít úspěch na relativně pomalých procesorech jako je 1GHz G4? SUN nebyl se Solarisem úspěšný při svém vpádu na trh vestavěných systémů... SUNu se také nedařilo nastolit alternativu v oblasti desktopů... Proč by to mělo dopadnout lépe s OpenSolarisem?

A : Solaris má za sebou více jak 20 let komerčních úspěchů a spoustu vládních certifikátů. Myslíme si, že příchod OpenSolarisu bude mít velký dopad na svět IT. Čekáme na první známky společného vývoje Solarisu a PowerPC. Například tato nová stránka je předzvěstí velmi zajímavého vývoje: www.freevec.org/. Povede to k novým a vzrušujícím projektům. Myslíme si, že OpenSolaris z toho bude také těžit.

Q : OSX/Darwin: Co se týče Darwina, očekávání Applu se nenaplnilo. Kolem Darwina neexistuje žádná kernel-hacker (hacker ve smyslu, jak ho používá Eric S. Raymond) komunita nebo velká opensource komunita. Je hezké, že pod Darwinem běží původní aplikace. Člověk by si mohl říct: Darwina jako OS komunita v širokém měřítku nepřijala, nezáleží na tom, jestli je na x86 nebo na PPC. Apple si musí většinu věcí udělat sám. Proč by se tohle nemělo stát i OpenSolarisu?

A : Mohlo... ;-)

Q : "A total system solution" - vypadá to, že Avalanche se pokouší o přesvědčivý PPC a Linux ekosystém. Všechen hardware, od handheldů až po clusterové servery, má být založený na základní technologii PegasosPPC a software to má držet všechno pohromadě. Můžete nám sdělit nějaké novinky?

A : Ne, ještě ne. Stále na tom pracujeme!

Q : Stane se platforma EFIKA MPC5200 novým členem této rodiny produktů?

A : Určitě.

Q : Má působení Genesi v Číně nějakou opravdovou perspektivu? Máte už nějaké licence pro Vaše IP?

A : ODW je hlavním počítačem používaným v MII-Freescale National Linux Labu. Včera jsme mluvili s Nikolayem Guenovem, manažerem firmy Freescale a věci se vyvíjejí dobře. Minulý týden jsme se také zůčastnili akce pořádané Power.org/IBM v Šanghaji. Co k tomu můžeme říct? Jsme na záčátku dlouhé cesty. :-)

Q : Pegasos nebyl v minulosti vždy k dostání. Jaká je situace nyní a kolik Pegasosů vyrobíte průměrně za měsíc?

A : Když si dnes koupíte Pegasos, bude odeslán během několika hodin nebo následující den a to do celého světa. Velikost naší produkce je založena na velkých objednávkách, přičemž pokaždé vyrobíme o několik kusů navíc do zásoby. Vyrábíme jich hodně.

- Hardware

Q : Nedávno jste začali nabízet čtečku smart karet s USB2 kartou pro Open Desktop Workstation. Obsahuje ODW tyto zařízení standardně nebo zůstávají zvlášť?

A : Zůstávají zvlášť, ale vybraným vývojářům, kterým zasíláme ODW zdarma, k tomu přidáváme všechno.

Q : Pegasos se už 20 měsíců prodává s 1GHz 7447 a provedli jste 3 revize chlazení VGA CPU, avšak bez dosažení požadovaného cíle, tedy pasivního chlazení na G4 se střední frekvencí. Konkurence nabízí 2GHz 7447A s dynamicky se měnící frekvencí, duální 1.8GHz G4 upgrade nebo systém s jedním ventilátorem s proměnlivými otáčkami v Mac Mini. Můžeme stále ještě doufat v lepší procesorové karty a bude Pegasos II podporován i po příchodu MPC7448?

A : Ano, můžete očekávat lepší řešení, co se týče chlazení. Prototyp "Digital Entertainment System", který jsme vyrobili, běží kompletně bez ventilátorů. Bezhlučný běh systému (0dB) není moc daleko od světa PegasosPPC. A jestli může být Pegasos II podporován i po příchodu 7448? To závisí na vývoji procesorů ve firmě Freescale. V každém případě, díky AltiVecu bude tento procesor a celá platforma užitečná ještě několik let. Samozřejmě, že integrování northbridge a dalších funkcí společně s CPU na jeden čip povede k optimalizaci výkonu a doufejme i ke snížení nákladů.

Q : Jaké jsou Vaše plány s procesory - a) Cell

A : To záleží na IBM. Přinejmenším máme dnes k Cellu mnohem blíže než loni. Spousta věcí se změnila, potom co IBM prodalo svoji PC divizi firmě Lenovo.

Q : b) PPC970FX nebo 970MP ("G5")

A : Pracujeme na tom. Právě jsme to oznámili.

Q : c) MPC8641D?

A : Nejdřív ho musíme mít k dispozici! :-) Musíme teď velké společnosti kupující ODW nasměrovat k vývoji pro tento nový čip.

Q : d) IBM Power?

A : Viz výše...

Q : e) Intel nebo AMD ? (známá společnost si je právě vybrala... ;-D )

A : V současné době nepravděpodobné!

Q : Existují 2 nové desky pro nejnovější procesory G4 od Freescale včetně PCI-X, SATA a Gigabit Ethernet: HPC I "Pegasos 2.5" a HPC II, přičemž HPC II je aktivně propagován jako výpočetní a vývojářský server od Freescale. Jakou roli hraje Genesi/bplan v těchto projektech?

A : 1. Gerald a Thomas vyladili tuto desku a znamenali významný přínos k úspěchu projektu.
2. Portovali jsme Pegasos HAL/OF (poznámka překladatele: Hardware Abstraction Layer/Open Firmware) na obě tyto desky a umožnili jsme tak, aby na nich fungoval všechen software, který je v současné době dostupný pro ODW. Tento fakt mluví jednoznačně ve prospěch HAL/OF přístupu, protože Discovery III a Tsi108 se liší od Discovery II, který se používá na PegasosPPC. Oba porty trvali méně než deset dní. Je to významný krok vpřed u tohoto druhu vývoje, který do teď trval měsíce.

Q : Nedávno jste oznámili pokračování Vašeho G4 High Performance Blade projektu a jeho vypuštění ve čtvrtém čtvrletí 2005. Mnoho společností nemá takové problémy s prostorem v porovnání s problémy s chlazením, které je u hustě osazených Blade serverů těžké vyřešit. Jak se to chystáte vyřešit a jaké použijete G4 procesory (např. 7448 1.7GHz až 30W)?

A : Počkejte a uvidíte. :-) Můžete se nad tím taky zamyslet... Možná není nezbytné, aby všechny uzly pracovali naplno. Naším cílem je dosažení co nejlepšího poměru watt/cykly.

Q : Použijete obvyklý rack poskytovaný Genesi nebo nějaký standardní? Můžete nám ukázat nějaké obrázky prototypu?

A : Všechno bude splňovat výrobní standardy. Žádné obrázky nebudou! :-)

Q : Budete se po nedávné změně u Apple i nadále věnovat výrobě výkonného PPC desktopu nebo se soustředíte na mobilní a stále se rozrůstající vestavěné PPC systémy?

A : Dekstop je základ všeho co děláme.

Q : Kdy přijde na řadu "CHRP 2" (pozn. Commom Hardware Reference Plattform 2), co to je a co to není? Koho se to týká?

A : Pracujeme na tom s Freescale i IBM. "CHRP 2" není přesně to co vytváříme. Nejde o sepsání jiného 600 stránkového dokumentu. Pegasos HAL/OF představuje logického následníka standardu CHRP a nahrazuje kód závislý na hardware voláním abstraktní vrstvy pomocí API funkcí. To umožňuje používat společné rozhraní pro operační systémy a/nebo aplikace, jak je požadováno. V tom je ten rozdíl.

Q : Co se týče desktopových systémů: jak by odpověděl Pegasos Linux PPC na PS/3 Cell Linux systém od Sony?

A : No, až bude Sony takový systém mít, dáme Vám vědět... :-)

Q : A mimochodem, minulost ukázala, že také XBox může běžet na Linuxu... Můžeme předpokládat, že i XBox 360 bude používán s Linuxem... Poskytne XBox a PS/3 PPC komunitě šanci na přežití?

A : LinuxPPC komunitě nehrozí žádné nebezpečí vyhynutí, stejně jako se zítra nescvrkne a nezemře vývoj open source software. PowerPC zažije znovuzrození, ať s Applem nebo bez něj.

- "Ostatní"

Q : Co umí PegasosPPC líp než ostatní počítačové systémy, proč by se naši čtenáři měli rozhodnout pro Pegasos s Linux PPC nebo nějakými jinými méně známými operačními systémy běžícími na této platformě? Jaké aplikace / prostředí jsou k dispozici pouze pro tuto speciální platformu, např. něco jako Metrowork CodeWarrior od Motoroly?

A : Prosím navštivte naše webové stránky. Pokaždé když si myslíme, že se děje něco co se nás týká, snažíme se o tom zmínit. Myslíme si, že tento článek je ten pravý, ale můžete očekávat, že bude v nejbližší době updatován o opravdu skvělé novinky. http://www.genesippc.com/presentation.php.

Q : A kdy?

A : Jak nejrychleji to půjde!

:-) R&B

Rádi bychom poděkovali Raquel Velasco a Billovi Buckovi. Září/říjen 2005

Syndikovat obsah