Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 2. Sam440ep hardware

Zdroj : www.osnews.comReview: sam440ep, AmigaOS 4.1
Autor : Thom Holwerda
Překlad : pecaN

Jaxem už předeslal, nejdříve se budu věnovat popisu hardware. ACube vyrábí PowerPC základní desku Sam440ep, která je licencována k provozování AmigaOS4. Konečně tedy Amigisté mají možnost koupit si nějaký nový hardware, na nichž poběží jejich oblíbený operační systém! Ještě nedávno to totiž vypadalo, že do výroby nového železa se už nikdo nepohrne...

Sam440ep je dodáván v různých konfiguracích. Mně poslali Vento bundle, což je mašina připravená k okamžitým hrátkám s AmigaOS4 - case, slušná grafárna (tedy slušná na Amiga poměry), harddisk, DVD vypalovačku atd...

Sam440ep-Flex board with AMCC440ep@733Mhz
1 GB DDR RAM
ATI 9250 128MB grafická karta
Maxtor 160GB SATA HDD
SATA DVD vypalovačka
Case Asus model "TM-B12" "Vento" série

Tato konfigurace přijde na 699.60 EUR včetně poštovného a balného, což stojí za uvážení, zvlášť když si uvědomíte, že musíte ještě přikoupit AmigaOS4 za dalších 130 EUR. Ačkoliv se to může zdáti drahé (to není sen, to je HODNĚ bolavá skutečnost - pecaN), je to rozhodně lepší než nemít vůbec žádný hardware! (nesouhlasím, já bych radši byl bez Sama protože je šíleně drahý a s AmigaOS4 jsou na něm zatím docela problémy... - pecaN)

Samozřejmě si můžete koupit pouze motherboard, vše si poskládat podle svého a na výsledném stroji rozběhat krom OS4 i jiné operační systémy, např. Linux, FreeBSD či AROS...

Takže kromě té ceny nemám jinak k ACube žádné výhrady. Největší Samova výhoda je naprosto tichý provoz. Samotná základní deska nepotřebuje žádný větráček, je zde jen jeden, který chladí zdroj - takový šikovný široký kousek, který je téměř neslyšitelný - pouze pokud dáte ucho až k němu... Ale přece jen jedno maličké doporučení směrem k výrobci - zadní porty by měly být nějak kryty nějakou krytkou. ATX port je, tedy alespoň u mě, nekrytý.

V dodaném case je Sam440ep možná trošku utopená, ale to je dáno jejími malými rozměry, má pouhých 21.6 x 17 cm. A pokud by se vám to nezdálo, můžete si samozřejmě koupit menší case, nabastlit do něj Sam440ep a užívat si malý tichý desktop s AmigaOS4! Rozhodně ode mě nečekejte nějaké benchmarky a měření, nemám je rád, protože mají v každodenním používání počítače malý význam. AmigaOS4 je totiž hardwarově nenáročný, takže tahle sestava ho bez problémů utáhne a během týdnů testování jsem nezaznamenal žádně výkonostní problémy.

Tedy až na jednu výjimku, která mě docela zaskočila - a tou je přeqapivě DLOUHÁ doba bootování! Celé roky poslouchám chvalozpěvy Amigistů na krátkou dobu startu AmigaOS a teď jen netečně sleduju, jak od stisku tlačítka Power až po konečné nahrátí AmigaOS4 uplyne neskutečných 45 sekund! Rozpitvejme si tuto dobu na 2 části, zjistíme že zavedení BIOSu trvá 15 - 20 sekund, takže zbylých zhruba 25 potřebuje xvému oživení samotný operační systém. Mimochodem, čas potřebný k vypnutí je - 0 sekund. Prostě jen... stisknete tlačítko Power.

Nejsem si jistý, jestli je to vina hardware, software, nebo obou :-) Koneckonců, Sam440ep nebyl konstruován na míru AmigaOS4 - jeho hlavním účelem je být multiplatformní základní deska kompatibilní s různými operačními systémy. Můžete tak třeba nainstalovat Ubuntu a budete mít velmi tichou, téměř "bezvětráčkovou" Linuxí mašinku, což nemá chybu - nebo snad ano?

Další kapitola:

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 3. Charakteristické zvláštnosti AmigaOS4, "prostorový paradox"

Předchozí kapitola:

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 1. Úvod, historie

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 2. Sam440ep hardware

a co nejaky fotky???

 

baj, MarK.

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 2. Sam440ep hardware

Originální článek nemá fotky v této kapitole a tohle je jen překlad. Na stránkách se tu jinak válí několik fotek SAM440 hardware, ale je opravdu škoda, že Thom žádné do originálního článku nepřidal. V dalších kapitolách (třetí, čtvrté i páté) bude vždy aspoň jeden nebo dva screenshoty z AmigaOS 4.1.

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 2. Sam440ep hardware

No to by tam nejaky musely byt:-(... Vzdy kdyz jsou v nějakým mnou překládanym textu obrázky tak je samozřejmě použiju ale tady fakt nejsou...

Syndikovat obsah