Report: PowerDev Meeting #4 (Czech PUG), Amiga Klub Forever Párty 2008

Pro ty, kteří neměli zrovna volnou chvilku nebo finance na to, aby se k nám v Praze připojili...

Před začátkem akce (9h)

Přijeli jsme [Luky a Amiginka, Svéťa] dodávkou, která byla narvaná hardwarem až k prasknutí, na místo akce. Přivítali jsme se s prvními nedočkavci [Dedy, IDEfix a Prober], kteří přijeli 2h před začátkem akce až z Ostravy, IDEfixe nabrali po cestě. Klukům moc děkuju, že nám pomohli s vynošením hardware do třídy a taky s přenášením všech židlí a stolů ze "spací" třídy.

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

Vybalování a internet (10h)

Při hledání elektrické zásuvky jsem s radostí zjistil, že je ve třídě internetová zásuvka - po telefonické domluvě jsem zapojil WiFi APčko se 4 ethernet porty, nastavil automatickou DHCP konfiguraci a hurá, byl jsem online. Škoda, že jsem z domova nevzal 8 portový switch... No, aspoň, že jsem se zásobil všemi síťovými kabely, co mám doma, a mohl jsem až k Proberovi dotáhnout internet - usídlil se spolu s Dedym na opačném konci místnosti se svým PC - nicméně v průběhu párty jsem ho viděl pařit pár amigáckých gamesek, takže má omluvenku :-) Dedy neměl dostatek času doma zabalit svého Pegasose, takže můj PegasosPPC II G4 byl nakonec jediný Pegasos hardware na párty. EFIKA, kterou jsem také vzal, sirotkem naštěstí nebyla, těch se svými majiteli přijelo o trošku více :-) Svéťa vedle mě rozestavěl nejvíce kousků hardware: DraCo, AmigaOne G4, microA1 G3 a Minimig.

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

Cesta pro našeho hosta, oficiální start akce (11h)

Čas utíkal jako voda, přijel Jarda a už už bylo skoro 11h. Se Svéťou jsme museli zajet pro Petera Czanika z Genesi, který na nás čekal v penzionu U Bláhů ve vedlejší vesničce - v Šestajovicích. Peter do Prahy přijel z Maďarska již v pátek se svým bratrem, který tu v Praze půl roku studoval, takže se den před setkáním byli spolu podívat po Praze. Cestou k autu jsem se ještě v rychlosti přivítal s Vlastou, který akorát přijel na úplný začátek akce. V penzionu jsme po krátkém čekání na majitele zaplatili ubytování, naštěstí mě Svéťa dočasně založil - vzhledem k tomu, že v penzionu přijímají platební karty, jsme byli domluveni jinak a placení nebylo v plánu. Nasednul jsem k Peterovi do auta a už jsme si to namířili ke škole. Vybalování nebylo složité, Peter nebral na takovou dlouhou cestu monitory a tak vše (PowerPC 5121e a PowerPC 8610 hardware) měl v jedné velké krabici. Zatímco jsem byl pryč, zmeškal jsem příchod dalších dvou návštěvníků [Holyna a MisticJoe], takže jsem se s nimi přivítal. Holyna měl velkou radost z připravené jmenovky se svým jménem, příprava se tedy vyplatila :-) S Amiginkou jsme připravili asi 20 jmenovek pro ty, kteří se nahlásili předem. Dedy mi pomohl rozestavět plátno a projektor, který nám zapůjčil Zdejan - díky!

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

Další návštěvníci do party a diskuze (do 14h)

Na párty se postupně přijeli podívat ještě Starej Mraf, Jakov, Kačer s přítelkyní a synem, Logout, DaMi, DoDa, Oldrick, Erik a ještě další (bez registrace - jmenovky). Celkem je zapsána účast 22 lidí. Škoda, že to nevyšlo pár dalším, na které jsem se moc těšil. Je to slabší účast než na posledních dvou pražských AKF Párty, kde bylo vždy cca 30-40 návštěvníků - příště bychom asi neměli takovou akci plánovat o prázdninách, je spousta dovolených, svateb a tak. Tak jestli bude nějaké příště, doufám, že se sejdeme opět v hojnějším počtu :-) Nicméně atmosféra byla příjemná a celý průběh akce až do večera byl plný diskuzí na různá témata: nový hardware a spousta informací přímo od Genesi, rozběhávání EFIKY, instalace microA1, testování Minimiga, ... Díky propojení Amiga Klub Forever Párty s PowerDev Meeting (oficiální prezentace MorphOS a PowerPC hardware) sponzorovala náklady spojené s akcí firma Genesi a na akci tak mohl být vstup zdarma.

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

Prezentace hardware PowerPC 5121e a 8610 (Peter Czanik, 14:00 - 14:25)

Peter oficiálně předvedl všem v "sále" nejdříve vývojovou desku Freescale s PowerPC 5121e procesorem. Na LCD monitoru (na první fotce vlevo) běželo 3D demo využívající OpenGL akcelerace pomocí 3D jádra obsaženého přímo v 5121e procesoru, systém běžel bez grafické karty - tedy nejenom celý systém (cpu, northbridge, southbridge) v jednom čipu (SoC - System On Chip), ale také grafické jádro přímo v PowerPC CPU a celé to spotřebuje pouze 2 Watty! Základní deska dále narozdíl od EFIKY 5200B disponuje hlavně SATA konektorem, USB 2.0. Genesi na začátku roku 2009 chce na bázi této základní desky uvést PowerPC minipočítač "EFIKA 2" (EFIKA 5121e). Peter vtipkoval, že v plném zatížení ve 3D grafice PowerPC 5121e hardware spotřebuje méně elektrické energie než jeho vypnuté PC.

Poté nám předvedl vývojovou desku Freescale s PowerPC 8610 procesorem - velmi výkonné PowerPC CPU, AltiVec akcelerace, rychlá sběrnice a DDR2 paměti, SATA, USB 2.0, PCI Express... PowerPC 8610 je opět nenáročný SoC a navíc obsahuje i grafické jádro, na kterém nám bez grafické karty předvedl přehrávání videa v HDTV rozlišení 1280x720. Hardware je prý 2-3x výkonnější než Pegasos, Genesi na něm chce založit miniaturní netbook Efiketa - také v roce 2009. Na hardware běžel operační systém OpenSUSE 11, Peter nám předvedl novou PowerPC implementaci Flash - přímo od firmy Adobe. Podle Petera plánuje MorphOS Team podpořit oba finální kousky Genesi hardware. Žádné veřejné dotazy po přednášce nebyly, Petera jsme dost vyzpovídali za 3h před přednáškou a po přednášce se na něj také všichni vrhli :-)

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

Diskuze (do 15h)

Těsně po skončení Peterovi prezentace mi volali šéfové Genesi - Bill Buck a Raquel Velasco, aby se zeptali, jak to probíhá a jestli je všechno v pořádku :-) Požádali mě také o zaslání nějakých fotografií kvůli blogu, který chtěli o českém PowerDev Meeting #4 v Praze napsat. Jsou to moc milí lidé a líbí se mi, jak podporují komunitu - nejenom kolem Genesi hardware a MorphOS, podporují i amigisty obecně. Petera potom ještě zajímal Svéťův hardware, tak jsem se mu snažil vysvětlit, co to tam všechno má - velmi zajímavý nový Minimig, postarší DraCo, AmigaOne a krátká ukázka AmigaOS 4.0.

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

Prezentace nového MorphOS 2 (Luky, 15:00 - 16:30)

V přednášce jsem předvedl značný počet novinek v MorphOS 2.0 oproti MorphOS 1.4.5 (cca 1h): nové vlastnosti grafického prostředí Ambient, virtuální CD mechaniku v základním nastavení, TCP/IP ovladač - rychlý přenos po síti + Netlamps (monitorovač sítě), Poseidon USB 4.1 ovladače (s podporou USB 2.0), MUI 4.0 (nové efekty a ovládací prvky GUI), periodická tabulka prvků Elements, utilitka LCD Monitor Test, (RemoteShell), prohlížeč obrázků a grafický editor ShowGirls, spousta nových pěkných MorphOS obrázků na plochu, malování Sketch, průhlednost pomocí Lucy, 3D krychle pomocí Scube, (screenshot utilitka Grabber s podporou MorphOS 2.0 stínů u oken), webový prohlížeč Sputnik, ovladač ext2/3 filesystému a jednoduché připojení Linuxového oddílu, r - GUI generátor pro CLI příkazy, AltiVec akcelerace a praktická ukázka v DnetC (benchmark PowerPC G4 1GHz = 10.5 mil. klíčů/s), instalace MorphOS pomocí IWizard - plně v češtině (MorphOS 2.1), (64bit DOS a rychlejší nový paměťový systém), (oprava disků SFSDoctor), monitorovač Snoopium - obdoba SnoopDOS s podporou MorphOS 2.0 64bit DOS, šetřiče obrazovky, nová nastavení - např. bootovacího obrázku, zabíječ oken (procesů) ikill, nové hra Diamonds a Shuffle.

Poté následovalo na přání krátké spuštění 3D dema se zvukem, následované spuštěním druhé instance téhož dema, nevím co mě to napadlo (ale nebyl to MisticJoe nebo publikum ;-), každopádně už to u tohoto dema asi znovu zkoušet nebudu... Dále opět na přání spuštěná strategie Open Transport Tycoon a v něm šíleně obrovská mapa (čistě náhodou jsem měl připravenou tu největší), MorphOS evergreen hra BirdieShoot, Virtual Grand Prix 2, Neverputt, Quake II, Heretic II, Quake III Arena, Urban Terror Beta 3.7, Wipeout 2097.

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

Diskuze hluboko do noci, nedělní odjezd

Navečer odjel host Peter Czanik s novým PowerPC hardware a později i další návštěvníci. Jeden, dva přišli s křížkem po funuse co se týče PowerDev Meeting, nicméně jsem se nebránil testování MorphOS 2 na Pegasosu a EFICE dále. Na chvíli nás byl plný počet, ale do 3h do rána zůstala jen malá parta asi 8 lidí, na place nás přespávalo jen 6, takže jsme defakto hned ráno začali balit, uklidili židle a lavice (opět patří dík Amigince, Svéťovi, Proberovi, Dedymu a IDEfixovi) a v 11h bylo úplně hotovo. Možná popřemýšlím, jestli se do příště vyplatí platit oba dva dny - ale když se jede např. do 20h večerní a pak je potřeba dlouho uklízet, nebo dokonce jet až do Ostravy, to to bylo asi lepší takto, ikdyž v malém počtu. MisticJoe z vedlejší vesničky se s náma přišel v 11h už jen rozloučit - Proberovi, kvůli kterému vážil tu "dlouhou" cestu ;-) už nemohl ani zamávat...

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

PowerDev Meeting 4, AKF Party 2008

Speciální poděkování

Nakonec bych chtěl poděkovat firmě Genesi za sponzorování akce a Peterovi Czanikovi za to, že osobně přijel až z dalekého Maďarska a prezentoval nám nový hardware, dále pak Svéťovi za velkou pomoc s přípravou a ještě jednou Zdejanovi za zapůjčení projektoru.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
TOMAS TAPERECORDER (bez ověření)
Re: Report: PowerDev Meeting #4 (Czech PUG), Amiga Klub ...

HARE KRSNA DRAZI BRATRI AMIGISTE V ROCE 1999 SEM SEM ZACAL ZPIVAT HARE KRSNA A OD TE DOBY SEM ZACAL TAKY NAHRAVAT ZVUK A POZDEJI ZVUCIT ZIVE PRODUKCE A NAHRAVAT ZIVAKY TAKI STUDIO STOVKY KAZET SEM PREVEDL DO WAVU VICISTIL OD SUMU ZAARCHIVOVAL DO SVETA VYPUSTIL JAKO MPTROSKY PLUS MASTERING HUDEBNICH CD ATD.  CELOU TU DLOUHOU DOBU POUZIVAM PC A CELOU TU DLOUHOU DOBU SI PREJU ABY AMIGA POVSTALA Z POPELA A UKAZALA SVETU CO TO ZNAMENA SKUTECNY POCITAC TET PO 10 LETECH CTU VASI STRANKU { teprve tet mam internet } A VYDIM ZE PARTA NADSENCU JAKO TO BILO U AMIGI VZDYCKY SE SNAZI TO ZASE ROZJET  MOC VAM DRZIM PALCE A DOUFAM ZE SE DOZIJU TOHO DNE KDY BUDU MOCT S HLASITYM REVEM SLAVA !!! VYHODIT PC Z OKNA V NEJVISSIM PATRE A ZHLUBOKA ULEVOU VYDECNOUT DIKY VAM ZA VASI UPRIMNOU SNAHU KEZ VAM KRSNA POZEHNA INTELIGENCY SILOU A SCHOPNOSTI DOSAHNOUT CILE HODNE STESTI HARI BOLO tomas kazetak

 

odżywki (bez ověření)
Re: Report: PowerDev Meeting #4 (Czech PUG), Amiga Klub ...

Very interesting, i like this website.

Glutamina (bez ověření)
Re: Report: PowerDev Meeting #4 (Czech PUG), Amiga Klub ...

Thank you for the good writeup!

Syndikovat obsah