Rozhovor: Příběh úspěchu firmy Sony s Linuxem, Apache, MySQL, PHP a Pegasosem

Překlad: Amiginka, Luky

Firma Sony International (Evropa) přešla z patentovaného Content Management System založeného na Windows na osvědčený LAMP (pozn. překladatele: Linux, Apache, MySQL, PHP) systém a používá server Pegasos k zajištění vnějšího přístupu k databázi testů emisí elektronů různých elektronických zařízení. Magazín PPCNUX vyzpovídal Gunnara von Boehna na téma vlastností prvního známého Pegasos serveru v komerční sféře.

Pan von Boehn zavedl ve firmě Sony Pegasos a nyní pracuje na MySQL.

Technické vybavení:

Hardware:      Genesi Pegasos
OS: Debian GNU Linux
CPU: PowerPC (G3 pasivně chlazené)
RAM: 512 MB
Databáze: MySQL Server
Web Server: Apache
Programovací jazyk: PHP, Visual Basic, C
Velikost databáze: 1 GB / 70,000 záznamů

PPCNUX: Jaké důvody měla firma Sony pro výběr PowerPC a speciálně Pegasos serveru?

GvB: No, přinejmenším je PowerPC/Pegasos stejně dobrý jako každý jiný server. Ve skutečnosti má oproti "normálním" x86 serverům několik výhod.

 • Seriová konzole - seriová konzole Pegasose je velmi dobrá pro vzdálené odlaďování. Kvalitní servery mají často tuto vlastnost.

   

 • Open firmware - pěkný a podobný tomu, který používáme na svých stanicích Sun.

   

 • Malé požadavky na chlazení - za normálních okolností jsou tři hlavní příčiny zhroucení serveru:

   

  • hard disk
  • závada ventilátoru/chlazení
  • napájení

Díky malým požadavkům na chlazení u Pegasose se nemusíme bát selhání ventilátoru/chlazení.

PPCNUX: ... to nás přivádí k otázce, jaké možnosti sledování HW Pegasos podporuje. Apple Xserver má hodně senzorů a diagnostických systémů, moje x86 základní deska umožňuje monitorovat napětí, rychlost ventilátoru a teploty s funkcí alarmu. Nabízí Pegasos některé z těchto možností?

GvB: Dobrá otázka. Já vlastně nevím, tuto otázku může zodpovědět firma Genesi.

Abych byl upřímný, nemyslím si, že by v tomto případě varování týkající se rychlosti ventilátoru nebo teploty pro nás znamenalo nějakou skutečnou výhodu. Pegasos opravdu nepotřebuje ventilátor a prostředí v serverových místnostech firmy Sony je samozřejmě plně kontrolováno a monitorováno. Hlavní stav serveru (uptime/raid/load) je sledován normálním síťovým monitorovacím systémem Nagios od firmy Sony.

GvB: (pokračuje)

 • Červy/Útoky

Server je přístupný z internetu, takže bezpečnost byla samozřejmě důležitá. Linux je bezpečný operační systém. Přesto se čas od času najde nová bezpečnostní díra, kterou je potřeba záplatovat. Všechny automatizované útoky a červy jsou obyčejně navrženy k proniknutí do x86 systémů. Ikdyž zazáplatujete svůj systém pokaždé včas, stejně se cítíte mnohem lépe, když víte, že váš systém je odolný už svojí architekturou.

PPCNUX: Pro jaké druhy dat je Pegasos SQL server vhodný a jaké jsou jeho možnosti?

GvB: Pegasos je celkem výkonný. Nenarazili jsme na žádná omezení. Dovedu si představit, že jeden Pegasos server by mohl zpracovat milióny stránek denně.

PPCNUX: Všiml jsem si, že velikost databáze je dvakrát větší než dostupná paměť RAM. Nebylo by lepší uchovávat vše v RAM a nebo, pokud to není možné, existuje možnost urychlit (a zabezpečit) přístup k datům pomocí RAID podsystému?

GvB: RAID je vždycky dobré řešení. Selhání harddisku je obecně jeden z nejčastějších problémů serveru. My jsme ale nepotřebovali uchovávat velké množství dat, proto nebyl RAID podsystém potřeba. Pro větší spolehlivost jednoduché RAID-1 zrcadlení dat.

Databáze a paměť.

Nejlehčí cestou jak zajistit větší výkon serveru je často přídání hlavní paměti. V tomto případě to ale nebylo potřeba. Databáze typu MySQL jsou optimalizovány k práci s daty, jejichž objem je větší než hlavní paměť. MySQL si dobře poradí i s databázemi o velikosti stovek gigabytů nebo terabytů. K dosažení více než 1000 operací za sekundu je často potřeba více paměti než je velikost databáze.

Pokud by byl server hodně vytížen stovkami souběžně pracujících uživatelů, bylo by přidání paměti nutné.

PPCNUX: Planujete připojit server k SAN/NAS?

GvB: Ne, to jsme nikdy neplánovali. Pegasos server se zrcadleným diskem představuje šikovný samostatný systém a přesně to jsme potřebovali.

PPCNUX: Existuje způsob jak upgradovat procesor (např. SMP) a jaký je paměťový limit?

GvB: Myslím, že nynější paměťový limit je 2GB. Otázku upgradování procesoru by lépe zodpověděla firma Genesi.

PPCNUX: Používáte ECC RAM a může to serveru přinést nějaký užitek? Existuje nějaký seznam ověřených ECC modulů a/nebo paměťových modulů, které společně fungují?

GvB: Ano, používáme ECC RAM. ECC je dobrá věc, ale obecně si nemyslím, že by to server potřeboval.

PPCNUX: Pracuje systém odděleně nebo je připojen k firemní síti? A jaký je výkon vstupních/výstupních zařízení (např. integrovaný Gigabit)?

GvB: Systém je umístěn v DMZ. Je oddělený od firemní sítě pomocí firewallu. Server je připojen na internet přes 20MBit linku. DMZ používá 100MBit switche, takže nejsme připojeni přes Gigabit NIC. Netestoval jsem Gigabit NIC, ale slyšel jsem, že pracuje velmi dobře.

Sony hledala nenákladný vstupní server, který je odolný běžným útokům červů. Pegasos perfektně odpovídal našim požadavkům a jeho výkon je více než srovnatelný s podobně drahými x86 servery.

Slyšel jsem, že Genesi bude nabízet předinstalované a předkonfigurované Pegasos webservery. Zní to jako skvělý nápad, který dovolí více lidem mít webserver odolný vůči červům.

PPCNUX: Děkujeme za Vaše odpovědi, velmi si jich ceníme.

Přechod k Opensource řešení, který firma Sony provedla v rekordním čase tří měsíců, zároveň zdůraznil tendenci upouštět od papírových záznamů ve prospěch lehce přístupných elektronických systémů.

MySQL umožnilo snížit náklady na licencování databázového systému o více než 90%, zkrátit dobu nečinnosti systému o 60%, snižit hardwarové výdaje o 70% a cena administrace, udržby a technické podpory klesla o 50%.

Sony International Europe Casestudy
Genesi Pegasos II Server

Syndikovat obsah