Rozhovor s Jonem Potterem, autorem DirectoryOpus

Jonathan Potter, „otec“ a programátor Directory Opusu na Amize a PC, odpověděl na otázky webu Amiga Lore.

 

Zdroj : Amiga Lore

Volný překlad : pecaN

 

 

1)    Období před DOpusem & JPDirUtil

 

 

Jak ses vlastně stal amigáckým programátorem ?

 

To bylo tuším někdy v roce 1986 nebo 1987. Měl jsem C64 a na něm jsem programoval hlavně v BASICu a trošinku i v assembleru – a tehdy jsem uviděl ten úžasnej stroj – Amigu1000 - v místním obchodě s počítači! Mám pocit, že ještě ten týden jsem C64 prodal a koupil si tu „tisícovku“.

 

 

V roce 1998 jsi vytvořil předchůdce DOpusu jménem JPDirUtil. V dokumentaci jsi tehdy uvedl, že JPDir umožní uživateli používat CLI příkazy pohodlně z prostředí Intuitionu. To už jsi tak tehdy zamýšlel, přenést potenciál příkazové řádky do GUI ?

 

 

Ano, myslím si, že to byl tehdy můj úmysl – mít možnost využívat sílu a flexibilitu nástrojů příkazové řádky pohodlně skrz grafické rozhraní. V té době si uživatelé mohli vybírat z mnohem většího počtu různých shellů než dnes. Konfigurovatelná tlačítka v JPDirUtil byla dobrým řešením toho, jak citlivě zakomponovat příkazy shellu do souborového manažeru pomocí systému pluginů.

 

 

2)    DOpus 1&2

 

Jak se z původně jednooknového JPDirUtil vyvinul dnes už zdomácnělý DirectoryOpus?

 

Tenhle nápad mi vnuknul tuším můj kamarád Andrew Wilson, který mluvil o možnosti současně vidět zdrojový a cílový adresář, což by o hodně zvýšilo užitnost a pohodlnost práce s DOpusem. V té době jsme ještě neměl žádnou zkušenost s PC a neznal jsem tudíž Norton Commander a jiné dvojoknové programy – takže nevím, jestli to byl jeho původní nápad nebo zda se inspiroval právě těmito PC manažery. Každopádně tento nápad se mi zalíbil.

 

Jak vlastně vzniklo jméno Directory Opus ?

 

To je takové trošku namyšlené… J „Directory“ pochází ze spojení „directory utility“, což bylo tehdejší obecné označení pro amigácké souborové manažery a Opus je z latinského „Magnum Opus“, v překladu významné dílo – už tehdy jsem, myslím, věděl, že tenhle program bude skvělý J

 

Existuje ještě nějaká distribuce DOPus 1 ?

 

Pravděpodobně mám ještě na nějaké zdrojáky na disketě někde na půdě v domu mých rodičů - pokud by ta disketa teda ještě fungovala…

 

První verze DOpusu vydala firma LeftSideSoftware. Byla to společnost jednoho člověka ? A pokud ano, plánoval jsi nějaké rozšíření této společnosti ?

 

Ano, tuto společnost jsem založil sám za účelem prodeje software, ale nikdy jsem neměl dostatečného obchodního ducha na nějaký větší rozvoj – v dobách jejího vrcholu jsme byli dva zaměstnanci J

 

Bylo uvolnění prvních verzí DOpusu jako shareware úspěšným krokem ?

 

No to je trošku nedorozumění, DOpus nebyl nikdy shareware ( v pravém významu slova shareware - zkus to a pokud se ti to líbí, podpoř mě finančně) - DOpus byl od začátku vyvíjen jako komerční software.

 

 

3)    Opusťme na chvilku DOpus

 

 

Společně s DOpus3 jsi vydal několik utilit jako TicTacTOe (gameska), WorldTime (hodiny), SuperPlay (přehrávač zvuků), PopInfo (informace o systému), PopDir (info o adresářích), ZeroVirus (vyhledávač virů). Tyto utilitky přinášely možnosti, které bys ty sám rád viděl přímo v operačním systému ?

 

No, spousta z nich byla napsána jen v rámci toho, když jsem se učil programovat. Některé z nich (PopInfo) byly z programátorského hlediska napsány skutečně prasácky, ačkoli tak nějak fungovaly, jiné zas byly realizacemi nápadů kolegů z místního počítačového klubu.

 

Jak ses nachomýtl k programování Jara Tava : Ostrov ohně pro vzdělávací institut v jižní Austrálii ? ( předpokládáme, že jméno Jon Potter v titulcích patří tobě ? J )

 

Ha, tak na to jsem už úplně zapomněl. Pár let jsme programoval na zakázku pro Angle Park Computing Centre ( instituce vedená vládou, která se snažila využívat tyto nové skvělé počítače ke vzdělávání). Jara Tava byla portem hry z nějakém jiné platformy – nevím jistě z které, ale tuším to byl nějakej osmibitovej Amstrad… Vytvořil jsem pro ně ještě tuším nějakou databázi a možná i nějakou další vzdělávací hru (nebo dvě J ) 

 

Kromě Jara Tava z TicTacToe jsi naprogramoval ještě nějaké jiné hry ?

 

Myslím, že ne – vlastně si ani nepamatuju TicTacToe J

 

 

4)    DOpus 3&4

 

Jak se firma INOVAtronics stala distributorem DOpus ?

 

Jednoho dne mi zavolal Tim Martin a zeptal se mě, jestli bych neměl zájem o ně jako o distributora.

 

 

INOVAtronics vydali už DOpus3 ? (v menu „About“ verze 3.52 je uvedena pouze LeftSideSoftware)

 

Jsem si jistý, že první jimi vydaná verze byla verze 3 (možná 3.41), ale až do verze 4 do filozofie programu nijak nezasáhli, proto nejsou v „About“ uvedeni. Eddie Churchill významně ovlivnil podobu DOpusu až od verze 4.

 

V interview s Timem Martinem a Eddiem Churchillem z INOVAtronics bylo zmíněno, že DOpus se velice dobře prodával v Německu a Velké Británii. Čemu to přičítáš ?

 

Upřímně řečeno, nejsem si jistý. Dopus byl velmi populární zejména v Německu, zřejmě tomu napomohla německá lokalizace.

 

Termín „zobrazovač“ se ve spojení se spravováním souborů používal běžně, nebo jsi ho vymyslel až ty ?

 

Ano, byl jsem to zřejmě já, kdo s tím přišel, ale nevím, kdy přesně. Pro mě je to naprosto přirozený výraz pro program, jenž zobrazuje soubory, ale přitom spousta uživatelů s tím v té době měla problémy.

 

Klíčovou verzí DOpusu je verze 4. Bylo v ní už vše, co jsi v DOpusu chtěl vidět ?

 

Opus 4 měl jako první plně implementovaný Arexx a tudíž to byla nejkomplexnější a nejvýkonnější verze, nicméně stále měl program starý design – celoobrazovkové dvojokenní zobrazení.

 

Jak moc byly podle tebe Amiga verze DOpusu ovlivněny pirátstvím ?

 

No, pokud by každý, kdo DOpus kdy používal, za něj zaplatil, byl bych dnes mnohem bohatší !

 

 

Nastaly nějaké problémy při uvolňování zdrojového kódu DOpus4.12 v roce 2000 ?

 

Ne, myslím že ne – teda kromě upřímného zděšení při pohledu na to, jak prasácky napsaná byla většina kódu J

 

 

5)    DOpus5 a Magellan

 

Jak se k DOpusu dostala firma GPSoftware ?

 

V té době jsem už několik let znal Grega Perryho a po krachu INOVAtronics mě přesvědčil, abych šel pracovat k němu a vyvinul novou verzi jeho faxovacího software. Z různých důvodů z toho nakonec sešlo, místo toho jsme pokračovali ve vývoji DOpusu.

 

Byl DOpus 5 založen na zcela novém kódu nebo vycházel z původního zdrojáku ?

 

Bylo to téměř úplně kompletně přepsané.

 

Jaké byly uživatelské ohlasy na DOpus 5 a jeho inovace a změny ? Konkrétně přesun od dvou oken k možnosti otevření neomezeného počtu oken.

 

Ohlasů bylo docela dost J Byl jsem ohromen tím, kolik uživatelů si nedovedlo představit nic jiného než jen dvě otevřená okna. Přitom mně osobně se zdálo, že pokud mám možnost otevřít si oken, kolik chci, program se stává mnohem flexibilnější.

 

Byl systém náhrady Workbenche v DOpusu logickým vyústěním vývoje DOpusu, odstartovaného nahrazením příkazové řádky ?

 

 

Přesně tak. Vycházelo to z myšlenky, že by DOpus vůbec neměl svoje vlastní okno, ovšem to by pak bylo potřeba vymyslet, jak by se pak dala otevřít ta obvyklá okna se zdrojovým a cílovým adresářem. A bylo zcela zřejmé, že klasický a zavedený systém ikon na ploše, na něž byli uživatelé zvyklí, by pro toto byl naprosto ideálním řešením. Z toho jsme vycházeli i při psaní Windows verze.

 

 

Má přízvisko „Magellan“ ve jméně „Opus“ nějakou souvislost s portugalským průzkumníkem a mořeplavcem ?

 

Ano, myslím, že ano – ale s tím přišel Greg, takže to byste se museli zeptat jeho…

 

 

A proč jste tam to přízvisko ve verzích 5 a vyšších vlastně přidali ?

 

Jak jsem již řekl, zeptejte se Grega J

 

GPSoftware rozjeli spoustu projektů na pokračování vývoje amigáckých programů (podíleli se na tom například Hyperion nebo Guru meditation). Jak to tam probíhalo ?

 

Nevím, jak daleko se Guru meditation dostali s vlastním vývojem Opusu. Nikoho jiného další vývoj Opusu nijak nezajímal (kromě lidí okolo open source iniciativy)

 

Překvapuje tě, jak obrovský je stále zájem o starší amigácké verze DOpusu ? Například aktuální snaha o navýšení kapitálu na odkoupení zdrojového kódu Magellan2 ?

 

Ano, jsem ohromen tím, kolik tu stále je Amiga uživatelů.

 

 

Postrádáš nyní něco z doby, kdy jsi programoval pro Amigu ?

 

Postrádám ducha komunity, to byla velká devíza Amigy! Každej dobře znal každého… Na Windows jsem tenhle pocit nikdy nezažil!

 

 

6)    DOpus pro Windows

 

Když jste vydali DOpus6 pro Windows, proč jste v číslování navázali na amigácké verze a nezačali číslovat od začátku ?

 

Myslím, že v té době jsme si uvědomovali, že spousta Amigistů přešla na Windows. Na Amize byl Dopus velice populární, a právě na původní amigácké uživatele, jenž přešli na Windows, jsme se chtěli zaměřit, takže celkem logicky byl Windows Opus pokračováním amigácké série, nebyl to nový produkt. A i když to pro Windows bylo kompletně přepsáno, mnoho původních funkcí z Amigy zůstalo zachováno. Ani já, ani Greg jsme to rozhodně nebrali tak, že bychom úplně a natrvalo opustili Amigu!

 

Jak se do windowsího Opusu dostala podpora amigáckých ikon ?

 

Na začátky vývoje pro Windows jsme se stále považovali za Amigisty a jak jsem již zmínil výše, chtěli jsme udržet kontakt s našimi amigáckými uživateli, takže podpora amigáckých formátů jako jsou ikony nebo IFF soubory byla logickou samozřejmostí.

 

Oproti práci s Dopusem je používání Windows Exploreru opravdovým utrpením! Máš nějaké vysvětlení toho, proč Microsoft zanedbal tak klíčovou komponentu systému ?

 

No já je podezřívám, že si myslí, že Explorer umí vše, co má umět. Microsoft se už dlouhou dobu neorientuje na zkušené uživatele – každá verze Windows víc a víc zjednodušuje (doslova zhloupšťuje) interface, čímž chtějí oslovit i úplné počítačové nováčky na úkor těch zkušených uživatelů – a Explorer je pak logickým důsledkem takového uvažování.

 

 

Je těžké držet krok s vývojem Windows při integraci DOpusu do systému ?

 

Ano, velice! Navzdory tvrzení mnoha lidí od MS, že zpětná kompatibilita je pro ně důležitá, v každé nové verzi Windows najdeme něco „rozbitého“, většinou se to týká módu náhrady Windows Exploreru. MS stále oficiálně nepodporuje možnost vytvoření nějaké alternativy k Windows Exploreru (jako je tomu například u webových prohlížečů), takže programování módu náhrady Exploreru je dlouhá a obtížná cesta plná překážek, s nimiž se potýkáme při vydání každé nové verze Windows. Vypadá to, že MS se vyžívá ve vymýšlení nových postupů pro dělání stále stejných věcí. S každou novou verzí systému tu například máme jeden dva nové způsoby asociace filetypů k určitým programům… prostě je to neustálý boj!

 

 

V Amiga verzi byla většina funkcí DOpusu viditelná okamžitě zatímco ve Windows verzi je jich spousta skryta „pod povrchem“. Nemáš strach, že si jich uživatel nevšimne ?

 

Jsem si toho vědom, ale jinou možností by bylo zahltit nové uživatele obrovskou haldou nejrůznějších tlačítek, lišt a menu a myslím, že to by bylo ještě horší. Ve verzi 10 jsme věnovali obrovské úsilí tomu, abychom přepracovali menu a lišty tak, aby odhalovaly mnohem více ze své funkčnosti.

 

Jak velká část vývoje DOpusu je řízena ohlasy a doporučeními uživatelů oproti vašemu internímu vývoji ?

 

Vždycky jsme spoléhali na ohlasy uživatelů při implementaci nových funkcí Opusu. Řekl bych, že až polovina funkcí Opusu je výsledkem připomínek uživatelů. Rád říkám, že jsme spolu s našimi uživateli jedna velká rodina a odvážím se tvrdit, že pokud jde o názory uživatelů, jsme jedna z nejvíce reagujících softwarových společností!

 

Kolik členů čítá tým vyvíjející Dopus a jsou všichni z Austrálie ?

 

Jsme tři aktivní vývojáři a ani nepocházíme ze stejné země !

 

 

Jaká je tvoje oblíbená funkce v DOpusu10 ?

 

Miluju nový plugin, díky němuž můžete jako adresáře zobrazit 7zip, rar, iso a mnoho dalších typů archivů.

 

Co dalšího plánujete pro DOpus ?

Počkejte si a uvidíte!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Rozhovor s Jonem Potterem, autorem DirectoryOpus

Díky moc pecaNe za hezký překlad Smile 

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Rozhovor s Jonem Potterem, autorem DirectoryOpus

Není zač pane, rádo se stalo i když jsem se s tím docela natrápil chvilkama :-)

Obrázek uživatele Dedy
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Rozhovor s Jonem Potterem, autorem DirectoryOpus

Prima počtení, zase jsem se poučil, a jsem rád že jsem se konečně zbavil těch windowsů, teď jen aby mi powerbook vydržel. A DOpus je opravdu skvělý. Díky a pokud možno více takových překladů Smile

Dedy

Amiga 600, Fúria EC020, eX601, Indivision ECS, 2MB chip, WB 3.2.2

Powerbook G4 1.67GHz, MOS3.18 registrovaný,

Asus Zenbook UX433FA, XUbuntu 20.04

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Rozhovor s Jonem Potterem, autorem DirectoryOpus

jasně, pokud budou zajímavé rozhocvory ve srozumitelné angličtině, proč ne ? =)

Obrázek uživatele pavlor
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Rozhovor s Jonem Potterem, autorem DirectoryOpus

Diky za preklad. DOpus 4 pouzivam dodnes a asi bych si uz na nic konceptualne jineho nezvykl (jsem to ale konzerva). Rychly a efektivni program s prehlednym uzivatelskym rozhranim - skutecny softwarovy klenot.

Syndikovat obsah