Test: AROS - host verze pro Android na ARM procesory

U operačního systému AROS se objevila velmi zajímavá verze - vývojová verze AROS (tzv. nightly build) určená pro operační systém Android na ARM procesoru. Jedná se tedy o AROS zejména pro mobilní telefony založené na ARM procesorech (ARMv6 a lepší) s operačním systémem Android (od verze Android 2.2 a vyšší) a nebo tablety.

Stažení, instalace a start AROS pro Android / ARM

Protože vlastním mobilní telefon Samsung Galaxy S GT-i9000 s operačním systémem Android 2.3.4 a procesorem Samsung Hummingbird S5PC110 (ARM Cortex A8) 1 GHz, nemohl jsem si nechat ujít okamžitě AROS pod Androidem na telefonu vyzkoušet. Na stránkách AROSu jsem si stáhl nový zmiňovaný noční build, rozbalený adresář nakopíroval na MicroSD kartu v telefonu, nainstaloval AROSBootstrap aplikaci a zábava mohla začít. Ještě se vyskytl problém s umístěním adresáře s AROSem a bylo ho potřeba nakopírovat do interní SD paměti do adresáře AROS, v případě externí SD karty se objevilo chybové hlášení o nenalezení /mnt/sdcard/AROS. Po spuštění nainstalované aplikace již AROS úspěšně nastartoval.

AROS Android ARM - start

Start desktopového AROS operačního systému trval cca 9 sekund, kéž by Android (Linux) na mém telefonu startoval a choval se tak rychle jako AROS Smile

Ovládání

Kurzor myši je ovládán prstem (dotyková obrazovka), dotek na obrazovce však zároveň znamená kliknutí levého tlačítka myši (ve verzi z 15. září 2011). Kurzorem tedy nelze po obrazovce pohybovat, aniž by se nevyvolala i událost zmáčknutí levého tlačítka myši. Občas se hodí někam umístit kurzor myši bez kliknutí, to ale nejde. Pravé tlačítko nahrazuje hardwarová klávesa "Menu" na telefonu, kterou by ještě měla mít většina telefonů. V mém případě se asi po 5 sekundách držení "Menu" tlačítka pro simulaci držení pravého tlačítka myši tato událost vypne a musím klávesu "Menu" pustit a znovu stisknout. Na pohyb v menu AROS či jiných programů při základním nastavení chování AROS menu je to trochu krkolomné a je málo času pro výběr požadované položky. V nastavení IControl je možné alespoň zapnout "Sticky" mód pro menu, které se potom nebude automaticky zavírat.

AROS Android ARM - system

Pokud na použitém Android zařízení není hardwarová klávesnice, je kurzor bohužel veškerý vstup, který AROS podporuje. Softwarová klávesnice není zatím podporována a tak je bez klávesnice zatím tato verze AROSu vlastně nepoužitelná - to je bohužel i můj případ.

Stabilita

V několika případech se mi stalo, že se AROS zasekl. S programem HDToolBox jsem problém i očekával, někdy však přestal reagovat vlastní dekstop Wanderer a nebo přímo selhal systémový ovladač input.device a kurzor přestal zcela reagovat na dotek obrazovky. Je to však vývojový build AROS a jedna z prvních verzí vůbec pro Android / ARM, nedělal bych z toho nějaké širší závěry a věřím, že se to v novějších buildech AROSu zlepší.

Galerie: About

AROS Android ARM - About

Galerie - adresář Prefs s nastavením a nastavení Zune (MUI)

AROS Android ARM - Prefs Zune Windows

Galerie: adresář Tools, klasické originální amigácké hodiny a kalkulačka

AROS Android ARM - Tools Calculator Clock

Galerie: foto Samsung Galaxy S + operační systém AROS pro Android / ARM

AROS Android ARM - Samsung Galaxy S

Závěr

Nečekejte od této verze AROS žádné zázraky a berte to jako důkaz konceptu AROS na Android / ARM. Při několika vylepšeních by hostovaná verze AROS pro Android mohla přispět k další propagaci tohoto operačního systému. V širším důsledku by z větší rozšířenosti AROS mohly nakonec těžit i operační systémy AmigaOS 3, AmigaOS 4 a MorphOS - konverze aplikací z jednoho systému na druhý nejsou díky základním společným principům všech těchto amigáckých systémů žádnou vyjímkou. Amiga Forever! Laughing

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Test: AROS - host verze pro Android na ARM procesory

Pokud by se to někdy dotáhlo do alespoň trošku použitelného konce, byl by to pro mě možná i důvod pořídit si tablet ;) Každopádně ono to asi tak slibné nebude, nestačí jen samotný systém, ale pro ARM by se musely preložit i veškeré programy, případně by se musel udělat nějaký emulátor, stejně jako je to v MorphOS 68k -> PPC.

Každopádně až se k tomu dostanu, tak napíšu jak to běží u mě na HTC Desire Z. Uvidíme, jestli tomu nějak pomůže ta hardwarová klávesnice.

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Test: AROS - host verze pro Android na ARM procesory

Takže pár mých zkušeností s Arosem pod Androidem. Testováno na HTC Desire Z, které disponuje hardwarovou klávesnicí. Na rozdíl od Lukyho jsem při "instalaci" nenarazil na žádný zádrhel. Stačilo nakopírovat adresář AROS do rootu microCD karty, nainstalovat program pro Android a Aros najel na první pokus. Nenarazil jsem ani na problémy s menu. U mě jede v pohodě. Navíc mám klávesu Menu i na hardwarové klávesnici a s ní mi přišla simulace pravého tlačítka myši méně krkolomná.

První věc, kterou bych zmínil je orientace displeje. Klasicky se otevírá tak jak vidíte na obrázcích výše. Lepší je pro Aros "landscape" mód, který máme na monitorech. Tomu se ovšem Aros dost úporně brání. Nakonec to vyřešila vlastnost mého HTC. Pokud totiž vysunu z boku hardwarovou klávesnici, tak se automaticky Android přetočí do módu landscape. Stačilo tedy Aros spustit při vysunuté klávesnici a poloha Arosu už byla OK. Je to tak lepší i z toho důvodu, že pokud se otevře okno a přesahuje velikost obrazovky, jsou přesahující okraje oříznuty. Bude to asi trošku problém hlavně na mobilech s menším rozlišením. V landscape módu je tento problém celkem eliminován.

K samotnému ovládání bych dodal asi to, že u mě ještě funguje posun kurzoru myši pomoci trackpadu, přišemž jeho zmačknutí simuluje levé tlačítko. Bohužel je posun šíleně pomalý a je vhodný spíš k jemnému doladění. Hardwarová klávesnice funguje dobře, problém je pouze s psaním diakritiky. To mi nejde, i když se v Arosu dá normálně nastavit české prostředí včetně klávesnice. Nejde jen nastavit font, ale to je asi problém requesteru, při pokusu o změnu fontu se objeví chybové hlášení. Řešením by bylo napsání vhodného fontu ručně, ale to jsem zatím nezkoušel.

Celkově je Aros na mobilu docela povedená věc, kdo se někdy hrabal v Amiga OS, bude jako ryba ve vodě. Škoda, že momentálně lze použít jen na vyzkoušení. Vhodného software archiv moc neobsahuje. Pokud nepočítám hodiny a kalkulačka, tak skoro nic. Wink

Syndikovat obsah