Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Rozhodl jsem se, jako již poněkolikáte, že napíšu recenzi nějaké hry. Zatímco vždy zůstalo jen u chtění, tentokrát jsem myšlenku i zrealizoval. 

Každý kdo kdy vlastnil nebo alespoň viděl někde u známého v akci Amigu jistě potvrdí, že je to prostě královna her. Nádherně propracované hry plné barev a ta hratelnost, no prostě bomba. Každý si vždycky našel ten svůj oblíbený žánr. Někoho bavili střílečky, někoho zase strategie nebo logické hry. Já jsem vždy spíše inklinoval ke sportovním hrám. Auta, fotbal, golf to bylo moje a proto bych rád v této recenzi popsal sportovní hru, konkrétně formulovou hru a sice Virtual Grand Prix 2.

Jelikož jsem ještě na své A1200 s 030/50 hrál demo VGP1, které nebylo nijak graficky dobré, nemluvě o těžkém ovládání myší, těšil jsem se jako malý kluk, když jsem se dozvěděl informaci, že Paolo Cattani, který si říká "Alien" vydal plnou verzi VGP2 pro MorphOS. Zároveň jsem ale trochu bojoval s podezřením, jak bude asi hra vypadat, když VGP1 nebyl žádný zázrak. 

Stáhl jsem si tedy ze stránek autora, které již bohužel nejsou funkční datový soubor s hrou a spouštěcí soubory pro MOS, které mají 94 MB. Zde je odkaz na jejich stažení. Vše rozpakoval, klikl na ikonu a čekal. Naskočila černá obrazovka a já si říkal tááák a je to tady, vytuhlo to. Trvalo to asi 3 vteřiny než se spustilo intro, které se Paolovi moc povedlo a na obrazovce se objevilo hlavní menu. 

Menu se skládá z výběru jednotlivých tratí, hry po síti(nezkoušel jsem), startu a nahrání již rozjetého šampionátu, nastavení hry a informacích o hře a jejich autorech.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jako u každé hry je i u této důležité nastavení neboli options a že je u této hry co nastavovat. (Jednotlivé screenshoty k nastaveni viz. níže)  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve videu se kromě nastavení rozlišení nastavuje také hloubka barev, nastavení optického klamu (Anti-aliasing), grafické detaily a další. Rád bych se zastavil u rzlišení. Jelikož můj monitor nezvládá rozlišení 1600x1200,  hraju hru v rozlišení 1280x960. Někdy se mi ovšem stane a nevím proč, že obraz je posunutý směrem nahoru. Zkrátka dole na monitoru se mi objeví centimetrový blikající pruh, kde je jakoby vršek obrazu hry. Není to nic s čím by se nedalo hrát, ale to blikání je nepříjemné. Ale jak říkám, dělá to jen někdy. Rád bych podotknul, že mám ATI Radeon 9250 s 256MB Ram. Ale dělalo to i na Voodoo 3500 16MB Ram.

Co se nastavení audia týče, je asi zbytečné rozsáhle popisovat možnosti nastavení. Jedná se o nastavení hlasitosti jako takové, hlasitosti hudby, mluvení, zvuku atd.

Nastavení Imput - zde se nastavuje ovládání hry. Na výběr je keyboard, mouse a joystick. Zkoušel jsem hru ovládat myší, ale je to dost težké. Klávesy jsou v pohodě, ale nejlépe se mi hra řídí volantem (nastavení Joystick). Zde jen pozor na výběr volantu. Měl jsem doma volant od firmy Genius a oba pedály mi fungovaly jako plyn, čili se nedalo brzdit. Asi si dovedete představit ty karambolySmile. Nyní mám Logitech Formula One EX a vše šlape tak jak má. Důležitá je též kalibrace volantu.

V nastavení Simulation se nastavuje, zda se má formule chovat realisticky či nikoliv a zda chcete aby po nárazech byla formule poškozena (car damage). Zde doporučuji nastavit off, protože jinak se opravdu vůz chová tak jak v televizi při závodech, tzn. sebemenší kontakt s okolím = ulomené kolo nebo přítlačné křídlo, čímž se vůz stává naprosto neovladatelným. Wet conditions je nastavení, zda se má měnit počasí nebo má být po celý závod stejné.

 

V nastavení Game si vyberete jezdce za kterého chcete závodit, jak moc mají být soupeři dobří a jak dlouho má trvat kvalifikace a samotný závod. Zde bych se ještě zastavil u jmen jezdců. Jedná se o zkomoleniny jmen opravdových závodníků. Jejich jména lze přepsat v texťáku. Stačí si editovat soubor v adresáři config/macchinine.config  Dokonce jsem někde našel na netu i soubor s reálnými týmy ze sezony 2006 včetně zbarvení formulí, helem atd. Bohužel už ho nemám a odkaz je již nefunkční.

Poté je již Save a Load default config, kde si uložíte a opět vyvoláte nastavení.

 

Pár obrázků z nastavení:

 

 

Natavení videa.                                   

Nastavení audia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nastavení Input.

 

Nastavení Simulation.

 

Nastavení Game.

 

Uff, tak máme všechno nastaveno. Tedy skoro, ještě se dá nastavit aerodynamika vozu a převodovka, ale je to vyšší dívčí, takže se u toho ani nepozastavíme.

A jde se hrát. Jak jsem již říkal, máte na výběr buď Single race, kdy si vyberete jakou trať chcete hrát, potom Network Race nebo zahájit opravdový šampionát, kde pojedete tratě tak jak jsou v pořadí šampionátu F1. Po výběru tratě se objeví menu, kde na pozadí rotuje profil tratě a na výběr máte z volného tréningu, kvalifikace, zahřívacího kola a samotného závodu. Pokud pojedete rovnou závod bez předchozí kvalifikace, budete startovat automaticky z posledního místa. Než se ale pustíte do kvalifikace, vřele doporučuji si trať projet v tréningu, protože bez natrénování tratě nejste schopni zajet slušný čas na kolo. Zde jsou k dispozici užitečné klávesy. A sice klávesa 3 - což je nastavení pohledu. na výběr je možnost pohledu z kokpitu, z menšího a většího nadhledu a pohled ze předu. Dále je to klávesa * - kde se vám na momonitoru zobrazí stav paliva a vaše rychlost a klávesa 8 kde uvidíte časy soupeřů. Klávesa P při hře znamená pauzu, ale také záznam vaší jízdy, na kterou se můžete díky klávese 3 koukat z mnoha pohledů.

Ještě k samotné kvalifikaci, tam doporučuji dvojklikem myši na plochu otevřít možnost dotankování a dotankovat podle délky závodu, protože s jakým množstvým paliva skončíte kvalifikaci, tolik budete mít paliva v závodě. A věřte mi, že jakmile se zastavíte v boxech dotankovat, máte poslední místo předplacené. 

Samotný závod je už třešinkou na dortu. Pokud jste pilně trénovali, máte šanci na solidní umístění. Pokud ale ne, jste ztraceni. 

Co napsat závěrem? Paolo odvedl skvělou práci. Tratě, auta, jezdci vše je skvěle propracované. Dokonce se daji stáhnout na netu i tratě ve třech rozlišeních včetně HD, tam ale již byl obraz trochu trhaný. Hra je super bez omrzení ji hraju již hodně dlouho. Ale jak jsem psal na záčátku, já mám rád sportovní hry a dovedu si představit, že hra někoho vůbec nezaujala. Hra naprosto předčila moje očekávání a je vidět že Pegasos je silná mašinka, která podobné hry zvládne levou zadní. Škoda že jich není víc a nemyslím jen auta. Taková Fifa, NHL ale i střílečky podobně propracované jako tato hra nám dost chybí.

Hra by měla běžet na každém Pegasosovi, alespoň já osobně jsem ji testoval jak na I s G3 tak i na II s G4. Co se Efiky týče, tak nemám páru zda to zvládne. Ale měla by, samozřejmě bez nějakých maximálních detailů a HD rozlišení tratě.

 Na závěr pár screenshotů ze hry:

 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

 

Moc díky za hezký článek, Aboute! Cool 

Kdysi jsem to testoval a VGP2 jde hrát pod MorphOS i na slabší EFICE 5200B.

Volant Logitech Formula Force EX je pod MorphOS otestovaný i ode mne Smile - spolu s VGP2 funguje bezvadně a přidává hodně na požitku ze hry Wink

Virtual Grand Prix 2 je skvělá gameska a autor byl moc hodný, že ji pro MorphOS vydal zadarmo Smile

Odkaz na herní data pro Virtual Grand Prix 2 (94 MB):
http://aminet.net/game/race/VGP2baseArc.zip

 

 

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

jojo,díky za recenzi i ode mě! já su bohužel ten připad,kdy se furt snažím do hry proniknout a ono ne a ne a ne...

Obrázek uživatele Starej Mraf
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.10.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Na Efice jsem hru provozoval, musel jsem ale stáhnout grafické detaily na minimum a úplně plynulá byla jen v rozlišení 640x480. Pokud jsem obětoval trochu plynulosti, dalo se 800x600 a 1024x768, při větším už to nešlo hrát. Mac mini G4 1,25 a 32MB VRAM si s hrou poradí velice dobře i na full detail včetně HD tratí.

Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Jo myslel jsem si že to Efika zkousne, ikdyž je jasné, že ve velkém rozlišení to nebude. Přeci jenom nemá ten potřebný výkon. Ale jak říkám, na fullHD trať nestačil ani Pegasos. Tedy stačil, ale pohyb nebyl úplně plynulý.

Obrázek uživatele Starej Mraf
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.10.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Jen upozorňuji, že Provozuji MOS na monitoru LCD 15" s max. rozlišením 1024x768. takže vyšší rozlišení jsem nezkoušel.

Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Docela bych to zkusil po té síti. Nezkusíme se nějak připojit a jezdit hromadně? Kdo by do toho šel?

Obrázek uživatele Bestík
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Ja bych sitovou hru taky mozna zkusil... Ale to bych se prvne musel naucit jezdit "slusne"... Haha... Mam tuhle hru moc rad, a rad taky vyhravam, takze obcas vezmu zatacku zkratkou pres travu (trest nedostanu) a obcas v ni brzdim trknutim do jezdce pred sebou - netreba snad komentovat jak ten dopadne. Ale co - tak mi to vratite, no. A mozna bude problem, ze nekoukam za sebe - mam pohled lehce shora zezadu, to zrcatka nefunguji.

Budu sledovat jak to dopadne.

Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Nedělej si vrásky, já jezdím úplně stejně. Proto musím mít nastaveno, že se auto nesmí poškodit. Akorát s tím volantem jezdím s pohledem z kokpitu. Ale co, mohla by to být sranda. Tak počkáme jestli se někdo přidá a pak bychom se dohodli na nějakém termínu a zkusili to.

Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

A ty se dnes nezapomeň koukat v tv na opravdové závody, alespoň se něco přiučíš a pak to můžeš na trati všem nandatCool

Obrázek uživatele Bestík
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Jasne ze budu koukat! Akorat to dilema... Fandil jsem Schumimu ve Ferrari, pak Raikkonenovi... Tak nevim jestli fandit Ferrarri (Massovi), nebo Schumimu nebo nakonec sympatakovi Vettelovi..?

Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

No jasně že McLarenu!!!!!! Taky jsem fandil Kimmimu, ale ještě když jezdil v McLarenu, teď připadá v úvahu jen Lewis Hamilton.

Obrázek uživatele Bestík
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Zkousel jsem v MOS verzi pustit tu sitovou hru, ale ani server ani klient se mi nespusti, co delat?

Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

Jo, taky mi to nejde. Horší je že k tomu nemám žádné readme.

Obrázek uživatele Wawe
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

No zkusil sem svuj volant a nic moc. nejde to poradne nastavit a navic se pridava plyn zaroven s otacenim volantu a toceni na druhou stranu zase brzdi. Nevim co stim.V OS X na MAC to slape normalne. Tam je jednoducha kalibrace . Ve VGP to nejde proste spravne nastavit.

Wawe

Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Virtual Grand Prix 2 - recenze?

No bojím se, že s tím nic neuděláš. Jak jsem psal v článku, Genius mi taky nefungoval, a na PC šlapal. Ale Logitech funguje i na Pegovi a hře to dá úplně jinou dimenzi.

Syndikovat obsah