České fonty a instalace dalších TrueType fontů do MorphOS 2

Velmi krátký seznam písem z MorphOS 2.1 CD, které obsahují všechny české znaky, nabádá k nainstalování dalších českých fontů do systému. V případě zapnuté funkce "FreeType Font kódování - Generovat automaticky" v nastavení klávesnice, můžete pro češtinu totiž použít jen následující písma, která jsou základně na MorphOS 2.1 CD. 

 • DejaVu Sans
 • DejaVu Sans Mono
 • DejaVu Serif
 • Liberation Mono
 • Liberation Sans
 • Liberation Serif
 • TTG Andromeda

V případě vypnuté funkce "FreeType Font kódování - Generovat automaticky" jsou to dokonce jen 3 fonty:

 • Arial Latin2
 • Courier New Latin2
 • Times New Roman Latin2

Bohužel po zapnutí "FreeType Font kódování - Generovat automaticky" u těchto písem některé české znaky chybí.  Osobně  toto chování považuji za problém, který lze naštěstí vyřešit - Arial, Courier New a Times New Roman a samozřejmě desítky dalších můžete doinstalovat FTManagerem. Jak na to?

Instalace TrueType fontů do MorphOS

K nainstalování TrueType fontů do MorphOS potřebujete soubor(y) s koncovkou TTF - stovky takových písem lze najít na internetu (pro češtinu musí obsahovat české znaky - viz odkazy na konci článku), popř. je lze najít v jiných OS - úspěšně lze do MorphOS dostat např. české písmo ve formátu TTF z OS Windows.

Příprava:

 1. Vytvořte si adresář _ttf v adresáři Fonts.
 2. TTF soubory nakopírujte do adresáře Fonts/_ttf na systémovém disku (ne MorphOS/Fonts/ttf_), často je 1 font v několika TTF souborech (tučné, kurzíva, ...). Instalací do adresáře Fonts/_ttf a ne MorphOS/Fonts/_ttf docílíte toho, že v případě aktualizace MorphOS na novou verzi nebudete muset Vámi nainstalované fonty znovu instalovat.
 3. Spusťte program FTManager z adresáře Tools.
 4. Jako zdroj (Source) zvolte adresář Fonts/_ttf na systémovém disku (ne MorphOS/Fonts/ttf_).
 5. Cíl (Destination) zvolte adresář Fonts: (základně).
 6. Kódová stránka (Codepage) - nechte prázdné (funkce "generovat automaticky" dokáže měnit kódování písma podle zvolené mapy klávesnice).

Vlastní instalace TTF fontu:

 1. V seznamu si zvolte font (Family), který chcete do systému nainstalovat v jeho základní variantě (ne Bold, Italic, poznáte podle sloupce Style - bude uvedeno Regular nebo Book) a 2x na něj klikněte, program automaticky rozpozná případně další související TTF soubory a v nově otevřeném okně je také zobrazí (Bold, Italic, Bold-Italic Font File).
 2. Klikněte na Install (úspěšná instalace nebude oznámana, okno se nezavře - úspěch si lze ověřit, že se v adresáři Fonts objeví nové soubory s koncovkou .font a .otag).
 3. Okno pro konkrétní font můžete zavřít a pokračovat s dalším písmem (Family).

V případě, že jste od restartu MorphOS ještě neotevřeli žádný requester pro výběr fontu, není potřeba MorphOS restartovat. V opačném případě je pro přídání fontů a obnovení cache s náhledy fontů v requesterech pro výběr písma potřeba restartovat systém.

Zdroje českých TTF fontů na internetu

 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele Dedy
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: České fonty a instalace dalších TrueType fontů do MorphOS 2

JJ, takže i po letech, co jsem se vrátil k MOS, musím poděkovat za počeštění, i když je to ostuda, ale opravdu jsem vše zapomněl, takže nyní vše v pořádku, a díííííííky. Cool

Dedy

Amiga 600, Fúria EC020, eX601, Indivision ECS, 2MB chip, WB 3.2.2

Powerbook G4 1.67GHz, MOS3.18 registrovaný,

Asus Zenbook UX433FA, XUbuntu 20.04

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: České fonty a instalace dalších TrueType fontů do MorphOS 2

Není zač. Jsem rád, že ti to pomohlo i po tolika letech Wink a vítej zpět v MorphOS světě Laughing

Syndikovat obsah