Lua pro MorphOS

Krashan (Grzegorz Kraszewski) vydává pro MorphOS port skriptovacího jazyka Lua. Místo jednoduché kompilace originálu se Krashan snaží o větší integraci do MorphOS systému. Interpreter vydává v podobě sdílené knihovny lua.library (136 kB). Všechny standardní knihovny jsou vyjmuty a Krashan se pokusí upravit Lua manažer balíčků tak, aby s céčkovými balíčky pracoval také jako se standarními sdílenými knihovnami. Potom veškeré standardní i extra knihovny budou nahrány do paměti až na přání.

Unikátní vlastností MorphOS verze Lua je program Lua Explorador. Lua Explorador je od píky napsaný Lua debugger na úrovni zdrojového kódu s MUI rozhraním. Ještě není dokončený, ale již nyní umožňuje nahrát skript, zobrazit zdrojový kód, krokovat ho a zobrazit lokální a globální proměnné, zásobník a historii volání. Lua Eplorador používá zatím privátní MUI třídu LuaDebugger, ale ta bude k dispozici později samostatně. Každá aplikace využívající interně jazyk Lua bude mít k dispozici vestavěný debugger pro jednoduché testování skriptů.

Lua Explorador

Malý ukázkový příklad spolu se systémovými include soubory, lua.library a dokumentací umožňuje programátorům snadné vyzkoušení jazyka Lua ve svém programu napsaném v jazyce C. Komunikace mezi jazyky Lua a C je velmi snadná.

Krashan do budoucna plánuje vytvoření ARexx modulu, který umožní jazyku Lua komunikovat s více aplikacemi pomocí jejich ARexx portů. Potom půjde použít jazyk Lua na stejné účely jako ARexx, ale za použití hezčího zápisu, objektově orientovaného programování a debuggeru na úrovni zdrojového kódu.

Je také možné přidat rozhraní pro systémové knihovny. Například rozhraní pro MUI z Lua jazyka by se mohlo stát velmi populární pro vývoj nových aplikací pro MorphOS. To ale přijde ještě později.

Ke stažení Lua v1 pro MorphOS:

luaformorphos-v1.lha

Zdroj: MorphZone

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Lua pro MorphOS

Aktualizace:

Lua for MorphOS v2

 

Syndikovat obsah