Moderní kancelářský balík Google Docs na MorphOS a AmigaOS (OWB)

Díky modernímu webovému prohlížeči OWB funguje na MorphOS, resp. AmigaOS4.1, nespočet nových online služeb. V poslední video novince jsem se zmínil o populární sociální síti Facebook, která se šíří jako epidemie, a díky OWB se lze bez problémů "nakazit" i na MorphOS Wink Právě jsem ale v OWB na MorphOS vyzkoušel něco, co na MorphOS chybí jako sůl - kancelářský balík s podporou moderních formátů dokumentů.

Google Docs MorphOS Document
Google Docs Beta na MorphOS (OWB) - úprava Microsoft Word 2003 dokumentu

Google Docs na MorphOS (OWB)

Díky gigantu Google tu máme Google Docs, online kancelářský software a s OWB je tak možné přímo pod MorphOS upravovat např. dokumenty z Microsoft Word, tabulkového programu Microsoft Excel a dokonce i z Microsoft PowerPoint!

Po registraci a přihlášení na stránkách Google Docs pod svojí e-mailovou adresou Vás web pustí do webového rozhraní, které je podobné dnešním e-mailovým online klientům. Místo složek s poštou tu ale máte složky s dokumenty - ať už v jedné složce, nebo roztříděné podle kategorií (PDF, dokumenty, prezentace, tabulky). Zobrazení souborů lze klasicky třídit podle názvu, datumu atd. K dispozici máte menu na vytvoření nových souborů (New), upload souborů z disku nebo www adresy, sdílení, přesouvání, skrývání, mazání a přejmenování souborů. Pod menu "More Actions" se skrývá popř. ješte více akcí - úprava sdílení, publikace, revize, uložení jako HTML, OpenDocument, PDF, RTF, Text a Word formátu.

Při kliknutí na soubor v seznamu se v OWB otevře nový panel, na kterém se zobrazí příslušný editor podle typu dokumentu - zkoušel jsem úpravu Microsoft Word 2003 dokumentu, Microsoft PowerPoint 2003 prezentace i Microsoft Excel 2003 tabulky. Každý editor funguje podobně jako desktopová aplikace - tedy obvyklé ovládání včetně bohátého menu, kontextového menu atd. Funguje také např. export Word dokumentu do PDF, vyskočí na Vás okno pro pojmenování a uložení souboru na disk a exportovaný PDF dokument máte rázem na MorphOS disku! Cool

Je možné, že nebude fungovat vše, jak by mělo - opravdu jsem to komplet všechno nezkoušel. Bohužel to vypadá, že první verze OWB trpí potížemi s psaním některých českých znaků, ale věřím, že to Fab brzy opraví (aktualizace: ano, OWB verze 1.1 již funguje bez problémů s češtinou Smile). Google Docs  jsou také ve stádiu beta a ještě se budou vylepšovat, každopádně vřele doporučuji je někdy prozkoumat! Aplikace dokáže  některými funkcemi mile překvapit - např. je k dispozici kontrola českého pravopisu.

Viz obrázky z Google Docs na MorphOS:

Google Docs MorphOS Main
Hlavní okno aplikace Google Docs Beta na MorphOS / OWB

Google Docs MorphOS Document
Google Docs Beta na MorphOS (OWB) - úprava Microsoft Word 2003 dokumentu

Google Docs MorphOS Spreadsheet
Tabulkový procesor Google Docs na MorphOS (OWB)

Google Docs MorphOS Presentation
Google Docs na MorphOS (OWB) - úprava prezentace Microsoft Excel 2003

Aplikace Google Docs:
http://docs.google.com

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Moderní kancelářský balík Google Docs na MorphOS a ...

Jezis,mne ukapla az slza!KONECNE!KONECNE!KONECNE!ja to vedel ze ten linux nakonec potrebovat snad nebudu,jen se pripojit na net a doufat,ze bude fungovat vzdy kdyz budem chtit GoogleDOCS pouzit.btw,ty ceske a slovanske znaky se resily na Morphzone,fab navrhk reseni,mrknu na to.cau a Fab Ruleeez!

ghh
Obrázek uživatele ghh
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Moderní kancelářský balík Google Docs na MorphOS a ...

Velmi hezke, funguje mi to uplne v pohode a celkem rychle.

Amiga DraCo PegasosII G4 G5

Syndikovat obsah