Pegasos PPC G3/G4 & MorphOS 1.3

Následující článek není recenzí Pegasos I a MorphOS 1.3, ale vyjadřuje moje první pocity z této platformy, od rozbalení Pegasose až po vyzkoušení MorphOS 1.3. Dnes je k dispozici již MorphOS 1.4.5, který opravuje všechny zmiňované chybičky MOS 1.3 a doplňuje předchozí verzí o spoustu nových funkcí (nativní podpora tiskáren, USB, 3D podpora, 68k JIT, lepší design...). Zde jsou k dispozici specifikace Pegasos I platformy, dnes se již vyrábí pouze Pegasos II.

Pegasos PPC G3/G4 & MorphOS 1.3

Autor: Luky

Jelikož patřím mezi těch málo šťastlivců, kteří si koupili již teď Pegasos PPC G3 600MHz spolu s operačním systémem MorphOS, rozhodl jsem se napsat článek, který by popisoval první dojmy a zkušenosti z této nové platformy, Amigy nové generace. Doufám, že odpoví na co nejvíce otázek točících se kolem tohoto nového stroje a ve skrytu duše také doufám, že pomůže v rozšíření této mašinky v České a i třeba Slovenské republice. Přesto přezevšechno se budu snažit být objektivní a nebudu tajit chybičky, na které jsem po ty 3 měsíce používání přišel.

První den

Po zaplacení peněz jsem byl mile překvapen rychlostí, jakou se balíček ocitl v mých rukou - za 4 dny letecky z Francie. Byl jsem si pro něj osobně v Praze na letišti, protože bych už asi nevydržel další dny čekání:) Krabice to byla opravdu malinká, na šířku přesně jako A4 a na výšku dokonce jěště o 5cm kratší! V duchu jsem doufal, aby mi nezapomněli zakládní desku přibalit:) Ale naštěstí ne, byla tam microATX základní deska a s ní PPC G3/600MHz katička + CD MorphOS 1.3, Pegasos tričko a pár her. Hardwarová instalace je stejná jako u PC a softwarová jěště jednodušší, stačí nabootovat z CD přímo do MorphOS (to u PC asi nikdy nepůjde) a v něm pohodlně systém překopírovat na předem zformátovaný disk, takže žádný DOS, fdisk a 8.3 názvy - je přece rok 2003. Po prvním restartu a bootu z harddisku jsem byl ohromen rychlostí, s jakou samotný operační systém bootuje - za 4s! Nemluvím o nějakém nouzovém režimu, v málo barvách a bez pozadí, ale o plnohodnotném režimu s obrázkem v pozadí 1024x768x24!!! Ale pokud se k tomu připočte vše od zapnutí počítače, tedy pauza pro vstup do Smartfirmwaru, detekci hardware, disků, atd. je to něco málo přes 20s. No, bylo to něco neskutečného! Nádherné ikonky, okýnka, neuvěřitelná svižnost při spouštění programů a okamžitá odezva operačního systému. Už jsem se nemohl dočkat, až vše prozkoumám do detailů...

Jediné, co mě zklamalo bylo, že můj 512MB DIMM funguje jako 256MB, ale i tak jsem byl nesmírně šťastný, že Pegasos jede. Paměť jsem kupoval z druhé ruky dávno před Pegasosem a bez ohledu na to, jestli je nebo není na seznamu fungujících pamětí na MorphZone, takže jsem něco podobného předpokládal. 512MB dělají největší problémy, na stránkách před nimi varují, nesmí být typu FastPage a to většina 512MB je. Pokud můžu doporučit, nejjistější volba je 128MB DIMM, ty fungují většinou celé, kamarád má dva "neznačkové" a oba v Pegasosu fungují. Já i Mark máme 512MB a funguje nám pouze půlka. Určitě se dá ale v obchodě domluvit vyzkoušení paměti a případná výměna, u PC jsou tyto problémy taky. Celkově lze do dvou DIMM slotů v Pegasosu dat maximálně 2GB RAM.

A jěšte si dovolím dvě malé rady. Pokud se rozhodnete koupit Pegasose, je přímo nutností použit 80pin kabel při připojení IDE disku. Ušetří vám to spoustu starostí a zklamání, že Pegasos "nejede" (viď Jacku). Rychlost disku dosahuje kolem 36MB/s. A za druhé, disketovou mechaniku zatím nemusíte kupovat, pokud tedy nehodláte používat Linux PPC, protože FDD není v MorphOS zatím podporována. Je to způsobeno přechodem z Amiga disketové mechaniky 880kB/1760kB na nejrozšířenější disketovou mechaniku 720kB/1440kB. Na její podporu si tedy musíme počkat - jedná se o softwarový problém, ne hardwarový. Přednost dostala podpora CD, DVD, USB, PCI, AGP, aj. Tak by o hardwaru a instalaci mohlo stačit a nyní se mrkneme, jak to vše běží.

Pozn.: Připravuji článek pro čerstvé majitele Pegasosu, který se bude zabývat detailní softwarovou instalací MorphOS na Pegasosu.

MorphOS & Ambient

Ambient je grafické rozhraní pro MorphOS, něco jako Workbench na Amize.
Musím uznat, že si na něm tvůrci dali opravdu záležet a jsou na dobré cestě k velmi kvalitnímu grafickému designu.

Bohaté nastavení: Lze zde nastavit spousta vychytávek, třeba jakou barvou se mají vybarvovat ikonky na které kliknete, jestli se mají trochu rozmazat, zesvětlit, ztmavit, provést negativ a jejich kombinace a to s přesným nastavením "o kolik" do posledního detailu. A vůbec spousta dalších efektů, které lze použít i pro jiné události jako třeba kopírování - přenos ikonek po pracovní ploše. Zde lze zároveň nastavit tolerance v pixelech při přenášení na jinou ikonku, kdy už se to "počítá" a kdy ne, aj. Líbí se mi také široká škála možností jak zobrazit text po ikonkou. Zde si musí vybrat každý, od normalního zobrazení jednou barvou, přes stíny, alpha stíny, pozadí, přechod barev až po šílené nastavení alá co písmenko to jiná barva. Další výraznou změnou k lepšímu je systém skinů na systémová tlačítka a okna, takže si lze OS upravit tak, že bude úplně každý pixel lahodit vaším očím. Posuv celých oken s obsahem a i mimo obrazovku je samozřejmostí, MUI PPC také...

Ostatní nastavení Ambientu: Samozřejmě je zde zároveň spousta užitečnějšího nastavení (stále mluvím ale pouze Ambientu) jako nastavení bufferů v kB pro kopírování apod., ale na ty jsme mi Amigisti již natolik zvyklí, že je není třeba zmiňovat a předchozí vyčerpávající výčet efektů jsem pokládal za hodnotnější, jelikož je to něco úplně nového.

Chybičky: Ale právě protože je Ambient zcela nový, má pár chybiček. Nejsou však náhodné a projevují se pokaždé při nějaké "příležitosti". Pevně věřím, že MorphOS 1.4, který vyšel teď na začátku srpna, tyto chybičky už neobsahuje - ten se mi ale bohužel jěště nedostal do rukou. MorphOS dále umožňuje používat překrásně barevné PNG ikony, ale při samostatném přenosu většího počtu myší (nikoliv pohyb celým oknem) se jejich obraz rozsype. MOS se totiž snaží maximálně zpřehlednit práci a vybrané ikonky při přenosu srovná u myši jednu vedle druhé (AmigaOS 3.x je nechá v původním rozpoložení z čehož vzniká zmatek) a u PNG ikonek se mu to z nějakého důvodu nedaří, u starých ikonek a GlowIkonek z Amigy to nedělá. Navíc jich nelze vybrat víc pouze myší, ale musí se použít klávesa shift.

MorphOS jako takový používá pro nastavení jednotnou MUI aplikaci "System settings", která je malinko k zahlédnutí na třetím obrázku níže. Zde jsou po hromadě a na dosah ruky veškerá nastavení týkající se operačního systému a jejich škála je právě v MOS 1.4 jěště mnohem více rozšířena (tiskárna, USB, atd.)

MorphOS detailně popíšu až budu mít k dispozici zmiňovanou verzi 1.4, která má mít již implementovanou mnohem rychlejší 68k JIT emulaci, 3D podporu, mnoho nového nastavení a ještě lepší design! A spoustu dalších vylepšení a právě i opravy všech chybiček, které betatesteři stávající verze MorphOS 1.3 nahlásili.

Pár obrázků

No uznejte, že je to nádhera! Bohužel opravdový požitek s MorphOS & Pegasose získáte teprve, až když si ho vyzkoušíte. Je to totiž něco uplně jiného, něz na co jste asi zvyklí, zde nečekáte vy na počítač až něco nahraje, ale on čeká na vás! Rychlost MorphOS a jeho malé naroky jsou neuvěřitelné...

 

MorphOS PNG ikonky Při práci Domací kino

Multimédia

Hudba ve formátu MP3 a divX filmy patří dnes na špičku multimediálních formátů. Doba módů a IFF animací je dávno pryč (ať se to někomu líbí nebo ne) a pro přehrání těchto moderních souborů je potřeba silný procesor. Zde se právě projeví velmi vysoký výkon PowerPC G3/600MHz a kvalita prohlížeče optimalizovaného do posledního bytu pro slabší procesory MC68k nebo PPC 603e/604e, takže na takto výkoném systému obraz nevynechá ani jeden jediný snímek! Světlo světa dokonce spatřily i nativní MorphOS přehrávače, přičemž mezi nejkvalitnější patří FroggerNG. Jeho nejnovější verze 2.07 nejenže přehraje film i s titulkama, ale má i špičkově sladěný obraz a zvuk, takže teď již domácímu kinu nic nebrání. O MP3 ani nemluvě, maximální vytížení CPU totiž při přehrávání MP3 sáhá k hranici 5%, což už je velmi slušné a díky kvalitnímu multitaskingu vám absolutně nic nebrání v jakékoliv další práci.

Kompatibilita a emulace

Operační systém MorphOS běží celý na PowerPC, v Pegasosu ani žadný druhý 68k procesor jako tomu je u karet Blizzard PPC a Cyberstorm PPC do Amigy, nenajdete. A jelikož na MorphOS je zatím jen kolem stovky aplikací, je emulace 68k pro podpora aplikací z klasické Amigy velmi důležitá. Díky ní lze na MOS spouštět další milióny Amiga aplikací. Navíc všechny běží několikanásobně rychleji než na staré Amize. Samozřejmě sem nelze počítat aplikace, které nebyly naprogramovány systémově a přistupovali přímo k hardwaru, kvůli grafice k AGA chipsetu a kvůli zvuku k Paule atd. Takové aplikace, z valné většiny se jedná o starší hry, lze pustit pouze pod emulátorem UAE, který existuje i v MorphOS verzi. Přesto přezevšechno jsem se bez UAE zatím obešel, nejsem velký hráč a ani na to nemám čas, a spoustu programů, které běžně používám, např. textový editor CygnusED, manažer DirectoryOpus, www prohlížeč IBrowse, vypalovací software MakeCD, TCP/IP protokol Miami, programovací jazyk PowerD a systémové sledovače Scout a SnoopDOS fungují bezchybně i na MorphOS - ať už se tedy jedná o 68k aplikace, PowerUP nebo WarpOS. Samozřejmě se vyskytly vyjímky, kterou je například MP3 přehrávač AmigaAMP, který si s Pegasosem nějak moc nerozumí. Ale i zde ho nahradila nativní MOS aplikace AmiNetRadio a díky ní je přehrávání MP3 stále bez problémů. Navíc většina programů přesměrovává své požadavky systému, takže hodně starých programů jako třeba Miami umí používat seriový port Pegasose díky nove serial.device, nebo místo ní lze použít usbmodem.device a Miami se připojí dokonce přes USB modem připojený k Pegasosu. To se mi hodně líbí a v tom je síla modulárního Amiga systému, nádherná a srozumitelná adresářová struktura AmigaOS 3.x je zachována, stále jsou zde adresáře jako Devs, Fonts, Libs, Utilities, atd. a tedy rychle a jednoduše lze operační systém doplnit o nové, dosud neznámé vlastnosti - připojení FAT32 disků, USB zařízení, atd.

USB je kapitola sama o sobě. Jedná se o rychlou univerzální sériovou sběrnici a s její dvojnásobnou přítomností v Pegasosu jsem velmi spokojen. Díky programu Poseidon a usb.device jsem schopen připojit USB modem, myš, klávesnici, tablet, čtečku flash karet, digitální foťák, tiskárnu, aj. Troufám si říct, že USB je jedno z nejdůležitějších rozšíření, které by měl počítač mít. Seriový a paralelní port, to už není v této moderní době již to pravé ořechové... Práce s flash kartami je prý jednodušší než kdekoliv jinde. Po zastrčení čtečky do USB se objeví na ploše jako nové zařízení, po vyjmutí opět zmizí. Bohužel jsem to zatím nevyzkoušel.

Na závěr

Pegasos v mých očích natolik zazářil, že ho používám jako hlavní počítač a nechybí mi žádná funkce, kterou by neoplýval. Společně s MorphOS je to velmi rychlý efektivní systém, na který nedám dopustit. Multitasking je tak úžasný, že můžete přehrávat MP3, být na internetu a mít spuštěnou jěště spoustu dalších programů a přepínat se mezi nimi třeba pomocí "neomezeného" počtu virtuálních obrazovek 50x za sekundu bez sebemenšího swapnutí disku nebo něčeho podobného - disk opravdu ani na chvíli neblikne. A vůbec celý MorphOS je natolik málo náročný, že z 230MB RAM mi po bleskovém nabootovaní ještě něco málo přes 200MB zůstane jako proměnlivý RAM disk pro ukládání dat. Nyní mi dokonce beží jěště 4 programy (editor, www prohlížeč, manažer a konvertor) a mám stále 203MB RAM volných. Vše bez jakéhokoliv zápisu na disk, takže je tu stále možnost počítač prostě vypnout. Rok jsem používal PC (Athlon XP 1800+), ale na Pegasosu se mi teď pracuje mnohem lépe a rychleji, hlavně mě ničím netrápí. Žádné ztráty dat, přehřívání, modré obrazovky, DOS, nesrozumitelnost operačního systému. Jsem rád když vím, jak to všechno funguje, vím o všem co pod OS běží a cokoliv můžu, nejsem omezován!. Také se mi líbí jedna další nová vlastnost co se týče zmiňovaných virtuálních obrazovek a tou je, že když kliknete do horního pravého rohu pravým tlačítkem myši, objeví se vám seznam obrazovek, které jsou otevřeny a ke všem krásný málý obrázek se snapshotem aktuálního dění na obrazovce! Je to něco úžasného! To se musí vidět na vlastní oči. Nejdůležitější ale je, že se u Pegasose stále cítím jako u Amigy, ikdyž trochu více akcelerované:) Je to prostě Amiga nové generace, stále používám programy na které jsem zvyklý a je to stále platforma neobtěžkaná masivními nároky na paměť i výkon procesoru jako je tomu u PC aplikací "vládnoucím trhu". Je to kompletně nová platforma za posledních 7 let a její PowerPC komunita se začíná úspěšně budovat, popř. se přetváří z rozsáhlé Linux/Amiga komunity. Je to hlavně díky tomu, že podpora uživatelů, programátorů a od Phoenixu a Genesi je obrovská. Určitě nepotkáte uživatele Pegasose, který by si nevyměnil několik mailů dokonce přímo s Billem Buckem a Raquel Velascovou přímo z Genesi, jsou to příjemní a laskaví lidé.

Svět jde ale rychle dál. Myslím, že nastal čas se definitivně rozhodnout. Tohle je ta šance, na kterou jsme všichni tak dlouho čekali. Konečně máme v rukou zbraň, kterou se velmi silně můžeme bránit před veškerými pomluvami, které na hlavu amigistů za poslední léta padají.

Probíhá letní výprodej Pegasose G3 za $299, přičemž upgrade na Pegasose II G4 je za $200.
Na podzim bude Pegasos II PPC Dual G4, DDR, 1Gb eth, AGP aj. za $499.

Za tu samou cenu jsme si dříve kupovali Blizzard PPC 603e samotný a tohle je oproti tomu prostě bomba!
Co myslíte, jdeme všichni do toho?

 

Já jsem teď se svojí "Amigou" 100% spokojený a nemůžu se dočkat, až budu mít MorphOS 1.4...

Luky Pegasos 1 Luky Pegasos 2 Luky Pegasos 3

Pegasos G3/600MHz, DIMM 230MB 133MHz, ATI Radeon 8500 128MB DDR
HDD 80GB ATA100, CDRW LG 48x24x48x, AC97 zvuk
firewire 400Mbit, ethernet, PCI, USB...

Pár důležitých odkazů, přesné specifikace a novinky:

Pegasos PPC
Phoenix Developer Consorcium
Genesi
Morph Zone
MorphOS News
MorphOS

 

Syndikovat obsah