Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 4. AmigaOS4 - Každodenní použití

Zdroj : www.osnews.comReview: sam440ep, AmigaOS 4.1
Autor : Thom Holwerda
Překlad : pecaN

Jaké to doopravdy je, pracovat s operačním systémem AmigaOS4.1? Jsem si jist, že tuto otázku si mnoho z vás položilo po přečtení titulku na osnews.com, uvádějícího tento článek, nebo po zabrowsení na nějaké amigácké fórum a zhlédnutí několika příspěvků, v nichž jeho uživatelé básní o tom, jak je dobrý!

Nejdříve se podívejme na nějaké nezbytné, každodenně se používající aplikace, jež nám OS4.1 nabízí (nebo taky ne).

Internetový prohlížeč je zřejmě v dnešní době moderního computingu tou nejdůležitější. Po dlouhá léta byl toto slabý článek AmigaOS, ale nyní se situace dramaticky zlepšila s příchodem OWB (Origyn Web Browser), jenž přináší na Amigu všechny moderní standardy - CSS, možnost prohlížení více stránek v 1 okně, manažer záložek...).

Je postaven na WebKit enginu a i když se spoustou stránek si rozumí velmi dobře, stále je tu hromada dalších, s nimiž má viditelné problémy - ale nic, co by ho činilo nepoužitelným. (hm, a co takhle nějaké příklady, he? Jojo, nějak nám to začíná flákat, panáček:-( - pozn. pecaN). Nicméně OWB se neustále vyvíjí jak pro AmigaOS4.1 tak pro MorphOS, takže v budoucnu se jeho výkon jistě ještě hodně zvýší.

Když se budete chtít věnovat mailování, taxe vskutku nelze vyhnout YAM - Yet Another Mailer. Tato skutečně mamutí aplikace je doslova napěchovaná různými featurami, takže uživatel může být ze začátku trochu zmaten. Avšak jakmile si YAM trochu "osaháte", práce s ním pro vás bude snadná. Jeden problémek tu nicméně je. A to je o5 schopnost zapamatovat si velikost okna a šířku sloupců v něm! Ať si to nastavíte jakkoli, po ukončení programu a následném opětovném spuštění vás čeká nemilé přeqapení - vše je ztraceno! Ale celkově je YAM dobrý kousek, připomínající mi BeAM pro BeOS - a to je pro YAM rozhodně dobré přirovnání!

No a když už o těch oknech mluvíme, tak AmigaOS4.1 obecně má s tímto přetrvávající problémy. Téměř všechny aplikace si ji prostě odmítají zapamatovat a to vám po několika dnech opravdu začné lézt na nervy.

A co Amiga a instant messaging? Zde už to může být o něco horší, záleží to na zvoleném protokolu. AmigaOs4.0 měl Epistulu, což je víceprotokolový klient, jenomže ten už nějakou dobu nebyl updatován, verze stažená z OS4Depot pod OS4.1 nepracuje a webová stránka projektu je mrtvá. Lze použít i GAIM, avšak je nutno mít nainstalovaný Cygnix, což mi přijde jako dost velký opruz.

Další do party je SabreMSN, za nímž stojí stejní lidé jako za legendárním WookieChat. SabreMSN funguje opravdu dobře. Má příjemný interface, spoustu užitečných funkcí, dokonce můžete přijímat "nudges" (upoutání pozornosti jiného uživatele - pozn. pecaN). Na jiné instant messaging sítě se můžete připojit i s pomocí Jabberwocky. Každopádně nějaký moderní aktuální multiprotokolový klient by byl velmi vítanou záležitostí. Možná něco jako Miranda, jejíž konzervativnost by, myslím, do AmigaOS4.1 dobře zapadla.

poznámka : o5 nerozumím! Thom těm amigáckým klientům vpodstatě nic nevytkl, napíše, že by mu tam chyběla nějaká funkce nebo něco, a přesto teď říká že moderní klient by byl vítanou záležitostí...

A dostáváme se k multimédiím - a to se už na Amize budete opravdu cítit "někde tam vzadu". DvPlayer je schopen přehrát jakýkoli formát videa pod sluncem včetně DVD s titulky. Tedy, to je teorie. Ve speciální verzi dodávané s OS4.1 je několik omezení a tím nejnepříjemnějším je, že NELZE přehrát AVIčka!!! Ano, čtete dobře, musíte zaplatit, abyste mohli sledovat AVIčka a získávat updaty! (tak jestli je tohle pravda tak ro snad lidi kolem DvPlayeru a AmigaOs4.1 nemyslí vážně!!! - pecaN) Pro AmigaOS4.1 máme i port MPlayeru, ale ten postrádá několik důležitých funkcí a co je hlavně k vzteku, nepřehrává zvuk... (co je zas tohle? - pecaN)

Stejně tak existuje několik audio přehrávačů (tohle je už úplná hrůza, zas se neobtěžuje vyjmenovat aspoň několik příkladů... buď už byl tak znechucen nebo nevím, ale každopádně se mi tato recenze přestává líbit - pecaN). Zatím si na Amize nevychutnáte Flash animace, ale slibně se vyvíjí situace okolo portu Gnash, ať už samostatný přehrávač nebo plugin pro OWB.

Další rozčarování následuje při exkurzi do světa software pro kancelář a grafiku. Amiga má bezpočet texťáků, ale všechny jsou beznadějně zastaralé a jejich výrobci už většinou ani neexistují. AmigaWriter se sice stále prodává, ale vzhledem k poslednímu updatu v roce 2000 je to Classic aplikace. Má docela dost funkcí včetně kompatibility s DOC soubory.

pozn. pecaN - sorry že do toho furt skáču, ale tady jsem se už fakt naštval! Když má Thom OWB, proč nezkusil Google Docs? Tohle by mě vůbec docela zajímalo, na několika amigáckých fórech jsem četl, že jak pod MOS tak AmigaOS4.x to funguje docela dobře, a přesto nikdo není odvázanej z toho, že nám tu zničehonic spadl do klína moderní a hlavně se světem kompatibilní kancelářskej balík!!! Nebo je v tom nějaký problém? Je to pomalé? Neumí wordovské a excelovské soubory? Kdyby někdo, kdo má s GoogleDocs pod MOSem či AmigaOS zkušenosti, napsal pár postřehů... Jistě, není to žádnej odvaz, být online pokaždé, když chcu napsat nějakej dokument, ale je to MNOHEM lepší, než nemít nic!!!

Amiga bývala také vždy sqjelá v jiných oblastech, například DTP nebo 2d/3d grafika. Třeba speciální efekty v Babylon5 byly renderovány pomocí sesíťovaných Amig. Pagestream je schopný program pro DTP, naposled updatován v roce 2004, jenž je i dnes používán a prodáván. Také Photogenics, amigácký Photoshop, je stále k dostání...

Přenesme se od aplikací k hlavním vlastnostem samotného systému. USB stack je dobrý, rozpoznal vše, co jsem na něj naházel - klávesnice, myši, tiskárnu... Ta sice nepracovala dobře, avšak to přičítám na vrub jí - je už stařičká a občas trucuje. Negativní dojmy ve mně zanechala rychlost práce se soubory, zejména pokud se týká USB operací - tady to chce ještě hodně optimalizace!

AmigaOs4.1 má akcelerovanou grafiku, ale upřímně řečeno, nějaxe mi nezdá, co tím chtěl básník říci. Jsou tu třeba efekty s průhledností při přesouvání oken, ale tahle featurka mi nepřipadne nijak zvlášť užitečná. Nezdá se mi příliš moudré soustředit se na takovéto vedlejší zbytečnosti, když samotný systém postrádá mnohem klíčovější aplikace a vlastnosti! (JEŽIŠI ANO, ANO, ANO!!! Tak za tohle má u mě Thom jedna s hvězdičkou, to je přesně moje řeč!!! a platí to jak pro AmigaOS, tak pro MorphOS! Na co průhledná okna, na co obrazovky na krychli! A pak třeba v MOS2.3 nakliknu html soubor a NIC se nestane, přestože OWB je součástí systému!!! PROČ si to v operačním systému 21. století musím nastavovat sám? - pozn. pecaN)

Až doteď jsem se úspěšně vyhýbal tomu obrovskému slonovi v místnosti (je přímo tamhle v rohu, nemůžete ho přehlédnout!) - absence ochrany paměti. (pozn. pecaN - kdo by tohle nepobral, tak tím příměrem se slonem se v angličtině označuje fakt velký problém) Technicky vzato ji OS4.1 narozdíl od OS4.0 má, avšak je vypnutá a uživatel ji nemůže zapnout. Problém je v tom, že spousta původních programů jaxi s ochranou paměti nepočítá a tudíž její zavedení by vedlo k masivním zátuhům. Tento oříšek nerozlouskl ani Apple - Copland selhal a MacOS9 je na tom stejně jako AmigaOS4.1 - ochrana paměti je v systému, avšak ani zde si uživatel nemůže dopřát ten luxus mít ji zapnutou. A jaxe její absence projevuje při každodenním použití? No, upřímně řečeno, po první instalaci byl AmigaOS4.1 velmi nestabilní a náchylný k zámrzům, které byly navíc zcela náhodné, vždy odvařily celou mašinu a jediným východiskem se stal tvrdý reset. Naštěstí Hyperion vyplodil update, který, zdá se, tento problém vyřešil. Stejně jako náhodně se objevující se grafické zmetky (rozházené pixely i celé řádky atd...)

Mimochodem, zavedením ochrany paměti získal OS4.1 možnost využít virtuální pamět. Funguje to stejně jako u Linuxu, pomocí swap partitionu.

Následující kapitola:

 

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 5. AmigaOS4 - Pusťte mě dovnitř!

 

Předchozí kapitoly:

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 3. Charakteristické zvláštnosti AmigaOS4, "prostorový paradox"

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 2. Sam440ep hardware

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 1. Úvod, historie

 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 4. AmigaOS4 - Každodenní ...

S těma vlastnostma a zbytečnostma + MorphOS 2.3 a HTML = nic se nestane, takhle to přece není...

Za prvé, MorphOS 2.3 má narozdíl od recenzovaného AmigaOS 4.1 spoustu samozřejmých a užitečných funkcí (už jsem to komentoval u minulé kapitoly).

Za druhé, zmíněné zbytečnosti (obrazovky na krychli, průhlednosti oken) jsou aplikace, které nejsou součástí MorphOS CD a naprogramovali je autoři MorphOS Teamu jen pro ukázku, co je díky přepracovanému graficky akcelerovanému desktopu možné. Grafická akcelerace MorphOS desktopu je jinak dobrá pro optimalizaci výkonu a přenechání některých operací grafické kartě a tak je to také v MorphOS instalaci podáváno - žádné průhlednosti či krychle navíc.

Za třetí, když klikneš v základní nepřenastavené instalaci MorphOS na HTML, tak se ti zobrazí přímo interním prohlížečem v Ambientu alespoň jako text (to není nic Wink) a v kontextovém menu na souboru máš dokonce přednastavené další akce: editace a otevření s jinými aplikacemi (Multiview, More).

Za čtvrté, to že je zrovna u HTML potřeba něco nastavit, neznamená, že by to systém neuměl a že je potřeba zapracovat na nějaké složité funkčnosti. Konfigurovatelnost akcí při klikání na soubory je v MorphOS / Ambientu tak pokročilá, že s přehledem rozdrtí možnosti např. Windows. Důležité je, že kvalitní prohlížeč je zdarma součástí systému, nemusíš ho někde stahovat nebo dokonce kupovat (např. IBrowse). Samozřejmě MorphOS týmu u tohoto jednoho konkrétního formátu navrhnu přednastavení dvoukliku HTML na asociaci s OWB.

Za páté - protipříklad - když klikneš v základní instalaci MorphOS na PDF soubor, otevře se ti v Apdf prohlížeči, který je součástí systému. Na Windows nejenom, že operační systém PDF nepozná a neprohlédne, ale dokonce ani neobsahuje PDF prohlížeč a musíš si ho stáhnout a nainstalovat sám.

A kdybych měl vyjmenovat kromě PDF další soubory, které MorphOS 2.3 dokáže (možná překvapivě) základně na dvouklik otevřít, tak bych to psal celý den -  např. dost formátů archívů, kdy vleze dovnitř jako do adresáře (a to i dost exotických formátů, které třeba Windows neotevřou), dost formátů obrázků, kde máš nejenom možnost si je prohlédnout přímo v MorphOS / Ambient okně, ale i přes kontextové menu prohlížet v dalších třech prohlížečích - Multiview, ShowGirls, MysticView nebo dokonce editovat pomocí aplikace Sketch. Všechny akce tam jsou základně přednastavené pro tvé pohodlí, nemusíš nastavovat nic. MorphOS Team se v tomto ohledu snaží dost hodně, víš...

Proto bys ho kvůli tomu HTML základně prohlédnutému jako text (ne nic!) nemusel hned házet do minulého století, když tu navíc ta možnost si to bohatě nastavit je + kvalitní webový prohlížeč máš v MorphOS hned k dispozici a navíc když spousta jiných formátu mají i několik akcí přednastavených v MorphOS základně a ty jiné zbytečnosti, které zmiňuješ jsou jen externí aplikace.

Na mega důležitých funkcích MorphOS Team urputně pracuje, aktuálně hlavně na podpoře nové platformy - Apple Mac Mini G4. A systém jako takový se snaží být čím dal více připravený tak, aby se nemuselo nic stahovat, nastavovat, atd. Ikdyž nevím, jestli se to třeba u multimediální podpory (potřeba stáhnout MorphOS MPlayer + nastavit asociace) podaří kvůli licencím. Jen jsem chtěl tedy napsat, že u některých formátů a u celkové nastavitelnosti akcí je na tom MorphOS mnohem lépe než se zdá z tvé poznámky a dokáže i mile překvapit Smile

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 4. AmigaOS4 - Každodenní ...

No tak ted se fakt stydim:-(Buzeruju chudaka Thoma a sam nejsu o nic lepsi:-) Vubec jsem si neuvedomil ze nemam cistej instal,ze jsem jen UPDATOVAL!Doufam ze uz se nikdy nenecham takhle unest a nebudu hanet nas milovany MorphOS!Diky Luky za ranu mezi oci,pomohla!!:-) Vsem se omlouvam!

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 4. AmigaOS4 - Každodenní ...

Ale já tě nechtěl uhodit mezi oči... Smile Moc Ti děkuju za překlad recenze, vím, že to není lehký! Často bys tam něco změnil nebo napsal víc, popř. ta překládaná informace není tak úplně pravda atd. Chápu, ty obrazovky na stěnách krychle a průhlednosti jsou s MorphOS 2 často přímo spojované... Ta akce dvouklik na HTML do OWB prohlížeče se tam dá základně (místo textového prohlížení) a bude vymalováno Smile 

Bohužel recenzovaný AmigaOS 4.1 musí právě brutálně dohánět, co se týče pokročilé konfigurovatelnosti různých akcí se soubory (dvouklik, kontextové menu, drag and drop...). MorphOS Ambient je dost propracovaný oproti AmigaOS Workbenchi. Jsem právě dost zvědavý na Thomovu recenzi MorphOS 2, ikdyž tedy nevím, jestli se se k němu dostala nějaká lepší mašina než 400 MHz EFIKA s 128 MB RAM Frown 

Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 4. AmigaOS4 - Každodenní ...

Citace: "situace dramaticky zlepšila s příchodem OWB (Origyn Web Browser), jenž přináší na Amigu všechny moderní standardy - CSS, možnost prohlížení více stránek v 1 okně, manažer záložek..."

Tak prohlížení více stránek v 1 okně bylo možné na Amize už díky IBrowse. Šlo tak na Amize pohodlně brouzdat po internetu, když se ještě jinde muselo kvůli nové stránce otevřít celé nové okno prohlížeče Smile A manažer záložek tedy taky není na Amize žádná novinka... Jinak ale OWB je super prohlížeč, to se musí nechat - hlavně ta více rozšířená MorphOS verze.

Obrázek uživatele About
Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 4. AmigaOS4 - Každodenní ...

Souhlas s Lukym. MOS je proste nejlepsi OS. Myslim, ze kazdy z nas si po dni stravenem na woknech v praci nebo ve skole rad doma odpocine a odreaguje se u poradneho a privetiveho systemu u ktereho nemusis porad na neco cekat a tim MOS bezesporu je.

Syndikovat obsah