Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 5. AmigaOS4 - Pusťte mě dovnitř!

Zdroj : www.osnews.comReview: sam440ep, AmigaOS 4.1
Autor : Thom Holwerda
Překlad : pecaN

Je jisté, že od této poslední kapitolky všichni očekáváte nějaké to shrnutí, pár slůvek o tom, jestli má cenu narvat do AmigaOS4.1 tolik peněz! Očekáváte ode mě extatické výkřiky typu "Ihned vyrazte a kupte to, nebudete zklamáni!" Pravdou ovšem je, že soudit platformu, jakou je Amiga, rozhodně není tak lehké!

Amiga OS je cool. Je s ním zábava. Pro většinu z vás to bude výlet do úplně jiného technologického světa, který čeká na vaše objevování. Je to dobře navržený svět, s logickým filesystémem, flexibilním systémem pozice souborů (zdá se, že můžete kopírovat cokoli kamkoli), je to svět s cool featurami jako jsou třeba stahovatelné obrazovky a další... Je to také mohutně konfigurovatelný svět, a mít víc času, moc rád bych daleko více prozkoumal "vnitřnosti" systému, abych plně odhalil celý jeho potenciál!

Bohužel, za tu zmíněnou zábavu a pohodovost draze zaplatíte - a teď nemyslím cenu hardware a software. Protože, i přes ten slušivý kabátek, jenž vývojáři AmigaOS4.1 oblékli, je stále velmi patrné, že AmigaOS je pozůstatek z minulosti. Aplikace jsou zastaralé, na dnešní dobu nevýkonné a spousta jich samozřejmě chybí úplně! Není tu ochrana paměti, spousta konfiguračních panelů je hrozně těžká na pochopení a použití... AmigaOS4.1 mě prostě do svého světa nepozval! (já bych spíš řekl "pozval, ale nedonutil mě zůstat" - pozn. pecaN).

Je to jako být pozván na party, kde nikoho neznáte. Váš přítel, co vás pozval, slíbil, že s vámi zůstane, ale ihned po příchodu vás opustí a ztratí se v davu. A ta horda lidí se navzájem zná přes 30 let a společně na tu historii vzpomínají a povídají si o ní. A opravdu nemají zájem vzít mezi sebe nějakého nově příchozího. Je to spíš setkání než party. AmigaOs4.1, zdá se, příliš lpí na minulosti, než aby hleděl vpřed. Vývojáři se snaží oslovit stále se zmenšující skupinku uživatelů klasických Amig, místo aby vyzdvihli a prezentovali sílu platformy lidem Amigou nepolíbeným, jako jsem já! S tímhle postupem jednoduše nemůžu souhlasit!!!

Takže zpět k původní otázce - rozbít prasátko, či nikoli? To bude záležet čistě na tom, kdo vlastně jste.

Dlouholetý Amigáč s krásnými vzpomínkami na "svoji" platformu? Pak toto bude jistě dobrá investice a nebudete zklamáni. Ale pokud jste počítačová maniak jako já, s hlubším zájmem o software a operační systémy, paxe horko těžko smíříte s nohutnou investicí do operačního systému, který je absolutně nemoderní a který - a tohle mě opravdu bolí - není ničín jiným než velmi drahou hračkou! Pokud ovšem pro vás peníze nejsou problémem, paxe tato moje námitka stává bezpředmětnou...

No ale co když se podíváme na samotnou sam440ep bez AmigaOS4.1? Koneckonců, na sam440ep toho můžete provozovat mnohem víc než jen Amigu, třeba AROS, FreeBSD či různé distribuce Linuxu. Samotná Sam440ep (menší než její sestřička flex) s 667 MHz CPU, 512 MB DDR RAM, ATI Radeon M9 64MB a 5.1 zvukovka na desce vás obere o nějakých 558 EUR (včetně poštovného atd...), což není zas až tak závratná suma za PPC desku.

Pokud si chcete postavit malý linuxí či BSD desktop s nízkou spotřebou energie, pasivně chlazený, pak je sam440ep excelentní řešení, které se vyplatí! Na otestování jiných operačních systémů jsem doposud neměl čas, ale zkusím uprosit lidi z ACube, zda bych si nemohl sam440ep ponechat ještě pár dní alespoň na nějaké rychlé testy.

Zbývá už jen dodat, že navzdory mým nářkům byl můj výlet do Amiga říše velmi zábavnou jízdou, jež rozšířila moje obzory pozitivním směrem. Cítím se poctěn tím, že můžu zadarmo testovat hardware a software jako je tento a chtěl bych poděkovat firmě ACube, že mi to umožnila! Po celou dobu naší spolupráce byli velmi vstřícní a je zcela evidentní, že tato maličká italská firmička velmi dobře ví, co dělá! Mají přesnou představu o hardware, který chtějí vyrábět a jakožto zmíněný počítačový maniak jsem velmi, velmi vděčný, že takové firmy stále existují a zaplňují mezírky v našem počítačovém světě. Bez firem jako je ACube by tento svět byl mnohem nehostinnějším místem k žití - to si zapamatujte!

Předchozí kapitoly:

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 4. AmigaOS4 - Každodenní použití

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 3. Charakteristické zvláštnosti AmigaOS4, "prostorový paradox"

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 2. Sam440ep hardware

Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 1. Úvod, historie

 

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.
Obrázek uživatele Luky
Offline
Registrován na nové verzi webu: 11.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 5. AmigaOS4 - Pusťte mě ...

Díky moc, pecaNe! Smekám před tak skvělým překladem!

Offline
Registrován na nové verzi webu: 13.09.2008
Re: Recenze AmigaOS 4 a SAM440ep - 5. AmigaOS4 - Pusťte mě ...

Díky,díky! Díky nedostatku času mi to bohužel občas docela trvá ale dokud budu moct,překlady budou!Teď se těšte na ještě jednu lahůdku ale paxi dám do konce roku havaj nebo z toho zmagořím:-)

Syndikovat obsah